Zdravý životní styl: 5 klíčů k delšímu životu

Foto: Freepik

Zdravý životní styl: 5 klíčů k delšímu životu

Zdravý životní styl a dlouhověkost

Vědci z Harvard TH Chan School of Public Health provedli rozsáhlou studii dopadu zdravotních návyků na průměrnou délku života, přičemž využili údaje ze známé Nurses' Health Study (NHS, česky Studie zdraví zdravotních sester) a Health Professionals Follow-up Study (HPFS, česky Následná studie zdravotníků). To znamená, že měli údaje o velkém počtu lidí po velmi dlouhou dobu. NHS zahrnovala více než 78 000 žen a sledovala je od roku 1980 do roku 2014. HPFS zahrnoval více než 40 000 mužů a sledoval je od roku 1986 do roku 2014. To je více než 120 000 účastníků, 34 let údajů pro ženy a 28 let údajů pro muže.

Vědci zkoumali údaje NHS a HPFS o stravě, fyzické aktivitě, tělesné hmotnosti, kouření a konzumaci alkoholu, které byly shromážděny z pravidelně podávaných validovaných dotazníků.

Co je to vlastně zdravý životní styl?

Těchto pět oblastí bylo vybráno, protože předchozí studie ukázaly, že mají velký dopad na riziko předčasné smrti. Takto byly definovány a měřeny tyto zdravé návyky:

1. Zdravá strava , která byla vypočítána a hodnocena na základě uváděného příjmu zdravých potravin, jako je zelenina, ovoce, ořechy, celozrnné výrobky, zdravé tuky a omega-3 mastné kyseliny, a nezdravých potravin, jako je červené a zpracované maso, slazené cukrem nápoje, trans-tuky a sodík.

2. Úroveň zdravé fyzické aktivity , která byla měřena jako alespoň 30 minut denně se střední až intenzivní aktivitou denně.

3. Zdravá tělesná hmotnost , definovaná jako normální index tělesné hmotnosti (BMI), který je mezi 18,5 a 24,9.

4. Kouření, které vskutku není zdravé. „Zdravé“ zde znamenalo, že jste nikdy nekouřili.

5. Mírný příjem alkoholu , který byl naměřen mezi 5 a 15 gramy denně u žen a 5 až 30 gramů denně u mužů. Obecně platí, že jeden nápoj obsahuje asi 14 g čistého alkoholu. To je 12 uncí běžného piva, 5 uncí vína nebo 1,5 unce destilovaného alkoholu.

Vědci se také podívali na údaje o věku, etnickém původu a užívání léků, jakož i na srovnávací údaje z průzkumů National Health and Nutrition Examination Surveys a Centers for Disease Control and Prevention's Wide-Ranging Online Data for Epidemiologic Research.

Ovlivňuje zdravý životní styl?

Jak se ukázalo, zdravé návyky mají velký rozdíl. Podle této analýzy si lidé, kteří splnili kritéria pro všech pět návyků, užívali významně a působivě delší život než ti, kteří žádný neměli: 14 let u žen a 12 let u mužů (pokud měli tyto návyky ve věku 50 let). Lidé, kteří neměli žádný z těchto zvyků, měli mnohem větší pravděpodobnost, že zemřou předčasně na rakovinu nebo kardiovaskulární onemocnění.

Vyšetřovatelé studie také vypočítali očekávanou délku života podle toho, kolik z těchto pěti zdravých návyků lidé měli. Jen jeden zdravý zvyk (a nezáleželo na tom, který z nich) ... jen jeden ... prodloužila průměrnou délku života o dva roky u mužů a žen. Není divu, že čím více zdravých návyků lidé měli, tím delší byla jejich životnost.

To je obrovské . A potvrzuje předchozí podobný výzkum - mnoho předchozích podobných výzkumů. Studie z roku 2017 využívající údaje ze studie Zdraví a důchod zjistila, že lidé ve věku 50 let a starší, kteří měli normální váhu, nikdy nekouřili a pili alkohol s mírou, žili v průměru o sedm let déle. Megaanalýza 15 mezinárodních studií z roku 2012, která zahrnovala více než 500 000 účastníků, zjistila, že více než polovina předčasných úmrtí byla způsobena faktory nezdravého životního stylu, jako je špatná strava, nečinnost, obezita, nadměrný příjem alkoholu a kouření. A seznam podpůrného výzkumu pokračuje.

Takže jaký je náš (velký) problém?

Jak zdůrazňují autoři této studie, v USA je spíše tendence utrácet bizarní částky za vývoj efektivních léků a jiné léčby nemocí, spíše než za pokus o jejich prevenci. To je velký problém.

Odborníci navrhli , že nejlepším způsobem, jak pomoci lidem se zdravou výživou a změnami životního stylu, je rozsáhlá populační úroveň prostřednictvím úsilí v oblasti veřejného zdraví a změn politiky. V právních předpisech týkajících se tabáku a trans-tuků bylo dosaženo malého pokroku .

V tom je samozřejmě spousta zpětného rázu od velkého průmyslu. Pokud máme pokyny a zákony, které nám pomáhají žít zdravěji, velké společnosti nebudou prodávat tolik rychlého občerstvení, hranolků a sody. A to společnosti, které se pekelně snaží vydělat peníze za cenu lidského života, velmi rozčílí.

Zdroj: health.harvard.edu
Travel photo created by ijeab - www.freepik.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář