Zázračný zázvor: Co vše dělá zázvor s naším tělem?

Foto: Unsplash

Zázračný zázvor: Co vše dělá zázvor s naším tělem?

Bylinkáři už tisíce let používají kořen zázvorové rostliny ke zmírnění žaludečních problémů. Díky svým přirozeným protizánětlivým účinkům se zázvor také běžně používá k léčbě artritidy, vysokého cholesterolu, menstruačních křečí a dalších zdravotních problémů Zázvor, používaný buď čerstvý, nebo jako práškové koření, je běžnou přísadou mnoha recept. Používá se také k léčebným účelům. Koření je vyrobeno z kořene rostliny, která je široce pěstována v teplejších částech Asie, Afriky a Jižní Ameriky.

Zázvor se po staletí používá k léčbě široké škály zdravotních stavů, včetně nevolnosti, špatnému trávení, kinetóze, ranní nevolnosti, syndromu dráždivého tračníku (IBS), revmatoidní artritidě, osteoatróze, bolesti svalů a kloubů, menstruační bolesti, vysoký cholesterol, cukrovka, atd... Mnoho alternativních lékařů také věří, že zázvor může pomoci předcházet srdečním onemocněním, rakovině a Alzheimerově chorobě. Některá z těchto tvrzení jsou lépe podporována výzkumem než jiná.

Zdravotní benefity

Zdravotní výhody zázvoru lze obecně rozdělit na gastrointestinální, protizánětlivé nebo metabolické.

1. Gastrointestinální

Řada studií podpořila účinky zázvoru na uklidnění žaludku. Kromě zmírnění pooperační nevolnosti a zvracení se zdá, že bylina snižuje příznaky zažívacích onemocnění a ranních nevolností. Snad nejlepším důkazem tohoto protizánětlivého účinku jsou lidé podstupující léčbu rakoviny. Výhody zázvoru s jinými typy gastrointestinálních onemocnění jsou méně jasné. Studie z University of North Carolina z roku 2014 dospěla k závěru, že zázvor neposkytuje větší úlevu od příznaků IBS než placebo. Zatímco zázvor také má minimální účinek na kyselý reflux , podle indické studie z roku 2012 může při léčbě pomoci při hojení souvisejících s GERD žaludečních vředů v kombinaci s probiotikem.

2. Protizánětlivé

Zázvor obsahuje protizánětlivou látku známou jako gingerol, která může pomoci při léčbě chronické nebo akutní bolesti. Současný výzkum je rozdělen na to, jak efektivní je gingerol ve skutečnosti. Ačkoli přezkum studií z roku 2016 naznačuje, že zázvor může při úlevě od silné menstruační bolesti fungovat stejně dobře jako nesteroidní protizánětlivé léky, vědci rychle připustili, že celková kvalita studií byla špatná. To vše naznačuje, že zázvor může spíše podporovat než nahrazovat standardní léky proti bolesti používané k léčbě artritidy a jiných chronických nebo akutních poruch.

3. Metabolické

Existují omezené, ale přesvědčivé důkazy, že zázvor může pomoci léčit stavy, jako je vysoký cholesterol nebo vysoká hladina cukru v krvi.

Podobně studie z Íránu z roku 2015 uvádí, že denní zázvorový doplněk zlepšil mnoho klíčových diagnostických opatření pro diabetes 2. typu. Po 12-ti týdnech došlo u lidí, kterým byl podáván denní doplněk ve výši 2 gramů, ke snížení o 12% hladiny glukózy nalačno a ke snížení HbA1c o 10%. Podobné výsledky byly zaznamenány ve studii z roku 2018 z Číny.

Ostatní benefity

Dosud existují omezené důkazy o tom, že zázvor může buď předcházet, nebo léčit rakovinu. Současný výzkum se omezuje hlavně na zkumavky. I když se zdá, že gingerol zpomaluje růst určitých rakovinných buněk in vitro (zejména buněk rakoviny tlustého střeva a vaječníků), je v této fázi těžké dosáhnout rozumného závěru. Totéž platí pro Alzheimerovu chorobu. Zatímco výzkum z roku 2017 z Egypta naznačuje, že gingerol může pomoci předcházet nebo zpomalit vývoj Alzheimerovy choroby, protizánětlivý účinek na mozek byl srovnatelný s nesteroidním protizánětlivým lékem Celebrex.

Možné nežádoucí účinky

Při použití ve formě koření nebo usrkávání v podobě čaje, je zázvor považován za bezpečný pro dospělé a děti. U některých lidí může zázvor způsobit mírné vedlejší účinky, včetně žaludečních nevolností, pálení žáhy, průjmů a plynatosti. Je také známo, že zázvor zvyšuje produkci žluči a je třeba se mu vyhýbat u lidí s onemocněním žlučníku. Dlouhodobá bezpečnost zázvorových doplňků a extraktů není známa. Existuje také omezený výzkum možných interakcí s léky, zejména při vyšších dávkách.

Dávkování a příprava

Zázvor je k dispozici čerstvý a lze jej konzumovat čerstvý, odšťavněný nebo vařený v čaji. Někteří lidé si pod jazyk dokonce dají kousky zázvoru, aby zmírnili záchvaty nevolnosti. Zázvor je také k dispozici jako koření, čaj, extrakt nebo orální tableta nebo kapsle. Zázvorový éterický olej se používá pro aromaterapii spíše než pro orální konzumaci. K zahřívací masáži se používají dokonce topické masti naplněné zázvorem. Neexistuje žádný standardizovaný dávkovací režim pro doplňky zázvoru. Výrobci obecně doporučují dávku 500 mg užívanou dvakrát denně, aby zmírnili nevolnost. Jiní doporučují dávky 250 mg až 500 mg užívané dvakrát až čtyřikrát denně k léčbě ranní nevolnosti, menstruačních křečí a artritidě. Pokud se chystáte užívat zázvor ve formě doplňků, obvykle je najdete v drogeriích, obchodech se zdravou výživou nebo v obchodech, které se specializují na doplňky stravy. Mohou být také snadno získávány online. Chcete-li zajistit, aby byl doplněk zázvoru bezpečný a vyrobený podle nejvyšších standardů, zkontrolujte, zda byla značka testována a schválena nezávislým certifikačním orgánem třetí strany, jako je US Pharmacopeia (USP), NSF International a ConsumerLab.

Pokud uvažujete o použití zázvorového doplňku v jakékoli formě, promluvte si se svým lékařem, abyste si byli plně vědomi možných rizik a výhod. Lidé často hledají nové způsoby, jak začlenit zázvor do stravy. Zatímco většina je považována za bezpečnou, buďte opatrní při nákupu dováženého zboží se zázvorem. V roce 2013 vydal americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv odvolání, když bylo zjištěno, že populární zázvorový bonbón z Vietnamu vyrobený z dehydratovaného zázvoru potaženého cukrem obsahuje nadměrné množství olova. Podobné svolávací akce byly vydány pro kandovaný zázvorový produkt z Asie, často v důsledku nehlášeného nebo nadměrného používání siřičitanů jako konzervačních látek.

Zdroj: https://www.verywellfit.com/, https://unsplash.com/

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář