Zajde Fed příliš daleko? Prudké výkyvy indexu Dow nutí investory vyhlížet signály recese

Foto: Unsplash

Zajde Fed příliš daleko? Prudké výkyvy indexu Dow nutí investory vyhlížet signály recese

Když se index Dow Jones Industrial Average během jediného dne propadne o 1 000 bodů, jako tomu bylo ve čtvrtek, je těžké se neptat, zda se blíží krach.

Pokles následoval po krátkém středečním růstu poté, co předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell stiskl spouštěcí mechanismus pro široce očekávané zvýšení úrokových sazeb o 50 bazických bodů, což je největší zvýšení od roku 2000.

Také se pozornost přesunula od Powellových komentářů, že větší zvýšení sazeb o 75 bazických bodů není něco, co by Fed aktivně zvažoval, k tomu, co řekl jiného, a sice že Fed nebude "váhat" s vyššími úrokovými sazbami, pokud budou potřeba.

"Nahoru, dolů, nahoru, dolů, ale převážně dolů - vypadá to, že trh směřuje dolů na neurčito," uvedl v pátečním komentáři zaslaném e-mailem Brad McMillan, investiční ředitel společnosti Commonwealth Financial Network.

Při všem tom dramatu na akciích však došlo k dalšímu pozoruhodnému pohybu v klíčové části trhu s dluhopisy. Referenční výnos desetiletých státních dluhopisů TMUBMUSD10Y, překonal 3% hranici a v pátek se vyšplhal na 3,124 %, což je podle údajů Dow Jones Market Data nejvyšší úroveň od 13. listopadu 2018.

Tato sazba hraje důležitou roli při oceňování všeho od podnikových dluhů až po komerční úvěry na nemovitosti. Její nejnovější posun vzhůru ji také přibližuje k předchozímu vrcholu kolem 3,25 % v roce 2018 (viz graf), resp. před jejím poklesem před recesí v roce 2020, kterou vyvolala pandemie.

Stejně jako sledování inverzí výnosové křivky, i desetileté výnosy státních dluhopisů mají zkušenost se signalizací recese dříve, než k ní dojde.

"Tyto dluhopisy vyčenichají recesi rychleji," řekl pro MarketWatch Bill Callahan, investiční stratég společnosti Schroders. "Pokud bude Fed pokračovat ve zvyšování sazeb bez ohledu na to, co se děje v ekonomice, tyto sazby dosáhnou vrcholu."

"Pohled do minulosti na Wall Street nemusí nutně předpovídat budoucnost, zejména při srovnání roku 2018 s rokem 2022."

"Okolnosti jsou jiné v tom smyslu, že inflační tlaky jsou mnohem výraznější a reálnější," řekl telefonicky Jimmy Whang, vedoucí oddělení úvěrů a municipálních dluhopisů s pevným výnosem v U.S. Bank.

"A pokračující situace s ruskou válkou na Ukrajině spolu s tlaky s politikou nulové konverze v Číně jsou protivětrem při řešení nabídkové strany rovnice," řekl v pátek."

Proto si Whang myslí, že desetiletý výnos by mohl mít vyšší trend než v minulosti, než najde nové předkrizové maximum.

"To, co jsme viděli z hlediska výkonnosti trhu, zřejmě naznačuje, že směřujeme k poněkud náročnějšímu prostředí, pokud jde o navigaci Fedu k měkkému přistání," řekl.

Akcie ve Spojených státech zakončily bouřlivý týden poklesem, čímž se přidaly k celoročním poklesům, přičemž index S&P 500 SPX, 2022 klesl o 13,5 %, Dow. DJIA, o 9,5 % a technologicky významný index Nasdaq Composite. COMP,

Kromě skokového růstu výnosů státních dluhopisů - významného faktoru letošního bolestivého výkyvu na trhu dluhopisů - výnosy amerických dluhopisů s vysokým výnosem (tzv. junk-bond) nedávno překročily 7 %, podle indexu ICE BofA US High Yield, což je nejvyšší úroveň za poslední dva roky.

"Jsme v novém režimu, pokud se zamyslíme nad tím, jak jsme se dostali z globální finanční krize," řekl John McClain, portfolio manažer pro strategie vysokých výnosů a podnikových úvěrů společnosti Brandywine Global Investment Management.

"Až do konce loňského roku se centrální banky zabývaly potlačováním volatility a přicházely trhům na pomoc," řekl McClain telefonicky. "Dnes je tomu naopak."

Kde tedy trhy zůstávají? Steve Friedman, hlavní makroekonom v týmu pro fixní výnosy ve společnosti MacKay Shields, uvedl, že hodně záleží na tom, co se stane s inflací, která byla v březnu stanovena na 8,5 % ročně, během několika příštích měsíců, kdy Fed zvýší sazby.

"Existuje pocit, že politika bude muset v příštím roce přejít do restriktivní oblasti," řekl Friedman, bývalý pracovník Fedu, i kdyby to mělo znamenat vyvolání recese.

"Myslím, že oprávněně panují obavy, jak dojde k měkkému přistání," řekl. "Tento příběh je pro účastníky trhu poněkud nepřesvědčivý a nepřesvědčivý je i pro mě."

Příští týden budou v USA zveřejněny ekonomické údaje: ve středu index spotřebitelských cen za duben, ve čtvrtek budou následovat týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti a v pátek údaje o spotřebitelském sentimentu za květen od Michiganské univerzity.

Zdroje: https://www.marketwatch.com/story/can-the-bond-market-sniff-out-recession-before-the-fed-goes-too-far-11651929645?mod=home-page , Unsplash.com

Podobné články

1 Komentářů

ivuuduvo

ivuuduvo

před 4 týdny

http://slkjfdf.net/ - Ufufec <a href="http://slkjfdf.net/">Ageuih</a> aru.xzhr.kickback.cz.atn.wy http://slkjfdf.net/

Reply

Napište komentář