Výprodej na akciovém trhu v likvidační fázi

Foto: Unsplash

Výprodej na akciovém trhu v likvidační fázi

Tento týdenní prudký obrat na amerických akciových trzích sice investory otřásl, ale likvidační fáze, která možná konečně začala, se bude muset pravděpodobně "ještě více rozhořet", než sama vyhoří, varoval v pátek jeden z předních pozorovatelů grafů na Wall Street.

Na divokém dvoudenním výkyvu trhu ve středu a ve čtvrtek je pozoruhodné, že i vnitřní ukazatele trhu - ukazatele, které měří věci související s počtem rostoucích akcií v indexu oproti klesajícím akciím - byly vybičovány, přestože mají tendenci být "méně vrtkavé" než ceny, uvedl v páteční poznámce Jeff deGraaf, zakladatel společnosti Renaissance Macro Research.

Průmyslový index Dow Jones. DJIA, se ve čtvrtek propadl o více než 1 000 bodů, tj. o 3,1 %, poté, co ve středu vzrostl o více než 900 bodů, zatímco index Nasdaq Composite. COMP, klesl o 5 %, což je nejhorší jednodenní výkon obou indexů od roku 2020. Index S&P 500 SPX, se ve čtvrtek propadl o 3,6 %. V pátek akcie skončily na nižší úrovni.

Tento týden byl ve znamení silných vnitřních ukazatelů, když akcie po středečním zasedání Fedu prudce vzrostly, zatímco čtvrteční výprodej byl doprovázen jednou z nejhorších sad vnitřních ukazatelů, kdy jen 5 % indexu Russell 3000. RUA, při 8% nárůstu objemu, poznamenal. (viz graf níže).

DeGraaf poznamenal, že zpětné výkyvy internálů v takovém rozsahu, jaký jsme viděli tento týden, jsou vzácné, přičemž k poslednímu z nich došlo v blízkosti minima COVID u akcií z března 2020. Tak silný výkyv vnitřních ukazatelů jako ve čtvrtek totiž investoři před finanční krizí v letech 2008-09 ještě nezažili (viz graf níže).

Než však řeči o COVID minimu příliš rozvášní případné býky, analytik varoval, že trh může mít před sebou ještě dlouhou cestu, než se vyčerpá. Pokles indexu S&P 500 pod středeční minimum mezitím změnil výzvu k odrazu akciového trhu v "přípitek".

"Dostáváme se do likvidačního prostředí, a i když se ty často vyčerpají samy, předtím se ještě více rozhoří," řekl deGraaf.

Sledovatelé trhu, kteří pochybují, že akcie ještě nedosáhly dna, si také všimli, že index volatility Cboe nepřesvědčivě vzrostl. VIX, ,. neboli VIX, což je opční ukazatel očekávané 30denní volatility indexu S&P 500. Dna trhů často přicházejí ve chvíli, kdy VIX, ukazatel nervozity obchodníků, prudce vzroste, ale tento týden byl růst indexu relativně nevýrazný.

V pátek na začátku akce VIX překonal 35, což je nad jeho dlouhodobým průměrem pod 20, ale nepodařilo se mu překonat maximum z minulého týdne nad 36, natož březnové maximum nad 37. V pátek se VIX dostal nad 35, což je nad jeho dlouhodobým průměrem.

"To naznačuje, že investoři věří, že v příštích měsících může dojít k ještě hlubšímu výprodeji, když se očekává, že Fed na červnovém zasedání opět zvýší úrokové sazby o 50 bazických bodů," uvedl Robert Schein, investiční ředitel společnosti Blanke Schein Wealth Management se sídlem v kalifornském Palm Desert,

"Pokud by investoři skutečně věřili, že dno je blízko, pravděpodobně bychom byli svědky ještě vyššího VIX," uvedl v komentáři zaslaném e-mailem.

Zdroje: https://www.marketwatch.com/story/stock-market-liquidation-environment-needs-to-get-hotter-before-it-burns-out-analyst-11651852101?mod=home-page , Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář