V USA přibývá nových subvariant omikronů a komise FDA podpořila vakcínu Novavax

Foto: Unsplash

V USA přibývá nových subvariant omikronů a komise FDA podpořila vakcínu Novavax

Podle údajů Centra pro kontrolu a prevenci nemocí se subvarianty BA.4 a BA.5 vysoce přenosné omikronové varianty koronaviru, který způsobuje COVID-19, rychle šíří, což vyvolává obavy, že by mohly předstihnout ostatní a získat v USA dominantní postavení.

Údaje zveřejněné v úterý ukazují, že BA.4 a BA.5 nyní představují 13 % nových případů v USA, což je téměř dvojnásobek oproti 7,5 % před týdnem a pouhému 1 % na začátku května.

Dominantní je prozatím subvarianta BA.2.12.1, která tvoří 62,2 % všech případů, následovaná subvariantou BA.2 s 24,8 %. Podle Denise Nashe, epidemiologa z CUNY Graduate School of Public Health & Health Policy, který hovořil pro New York Times, by se však BA.4 a BA.5 mohly rychle šířit a předstihnout ostatní.

Tyto dvě podtypy stály za prudkým nárůstem případů v Jihoafrické republice v dubnu a květnu, ale tato vlna nepřinesla tolik úmrtí jako předchozí, což vzbuzuje naději, že nejsou tak závažné jako ostatní, i když je třeba provést další studie.

Novavax akcie prudce vzrostly poté, co poradní komise amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv hlasovala ve prospěch její vakcíny COVID-19, vakcíny na bázi bílkovin, která je vyrobena konvenčnější technologií než ostatní, které byly povoleny.

Očkování vakcínou Novavax se již používá v Austrálii, Kanadě, v některých částech Evropy a v desítkách dalších zemí, jak uvedla agentura Associated Press. Povolení v USA je však pro společnost se sídlem v Marylandu klíčovou překážkou.

Šéf Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) Dr. Peter Marks uvedl, že další dostupná vakcína v USA může přimět alespoň některé zdrženlivé - ať už jsou jejich důvody jakékoli - aby zvážili vyhrnutí rukávů.

Pokud bude vakcína schválena, budou si dospělí Američané moci vybrat ze čtyř vakcín, mRNA vyvinutých společností Pfizer. PFE, s německým partnerem BioNTech BNTX, a společností Moderna a Johnson & Johnson's JNJ,

Tato zpráva přichází v době, kdy se v USA podle údajů deníku New York Times denně objevuje v průměru 112 771 případů, což je o 4 % více než před dvěma týdny. Očekává se, že počty případů budou podhodnocené vzhledem k tomu, že mnoho lidí se nyní testuje doma a údaje se nesbírají.

V zemi je průměrně 28 944 hospitalizací denně, což je o 12 % více než před dvěma týdny. Denní počet úmrtí klesl v průměru na 326, což je o 2 % méně než před dvěma týdny.

- Vietnamský ministr zdravotnictví a starosta hlavního města Hanoje byli zatčeni v rámci rozšiřujícího se vyšetřování masivního zdražování testů COVID-19, uvedla agentura AP s odvoláním na státní média. Nguyen Thanh Long byl odvolán z funkce ministra a Chu Ngoc Anh, který dříve zastával funkci ministra pro vědu, byl propuštěn z funkce starosty Hanoje, uvedl v úterý internetový zpravodajský server Tuoi Tre. Podle ministerstva veřejné bezpečnosti jsou oba vyšetřováni pro zneužití pravomoci a byli vyloučeni z vládnoucí komunistické strany.

- Společnost Moderna uvedla, že její experimentální bivalentní vakcína COVID-19, která je zaměřena na původní kmen viru a variantu omicron, vyvolala měsíc po aplikaci vyšší protilátkovou odpověď než původní posilovací injekce COVID-19. Předběžné údaje ze studie fáze 2/3 se 437 účastníky byly sděleny v tiskové zprávě. Společnost Moderna uvedla, že plánuje předložit klinické údaje americkým regulačním orgánům a poté chce tuto vakcínu, pokud bude schválena, zpřístupnit koncem léta. Společnost rovněž uvedla, že v nadcházejících měsících plánuje sdílet další údaje o reakci kandidáta na bivalentní vakcínu 91 dní po očkování.

- Bidenova administrativa přesouvá ubývající federální finanční prostředky na koronaviry na zajištění dalšího kola vakcín a léčby - příděly peněz a omezení dalších kritických programů v oblasti veřejného zdraví, protože Kongres se stále neshoduje, zda vynaložit více prostředků na boj s pandemií, uvedl deník Washington Post s odvoláním na úředníka administrativy, který hovořil pod podmínkou anonymity. Vláda plánuje přesměrovat asi 5 miliard dolarů ze stávajících prostředků, aby mohla nakoupit jakoukoli novou, aktualizovanou verzi vakcíny, pokud bude k dispozici, uvedl úředník.

- Čínská vláda se obává, že vítr do COVIDu vane ze Severní Koreje, uvedla agentura Bloomberg News. Úředníci ve městě Dandong na hranicích se Severní Koreou vyzývají obyvatele, aby měli zavřená okna, protože počet případů onemocnění stoupá, přestože je od konce dubna uzavřen. Pro tuto teorii neexistují žádné jasné vědecké důkazy.

Podle údajů shromážděných Univerzitou Johnse Hopkinse celosvětový počet potvrzených případů COVID-19 v pondělí překročil 533,2 milionu, zatímco počet úmrtí se zvýšil nad 6,3 milionu.

Světově vedou Spojené státy s 85 miliony případů a 1 009 557 úmrtími.

Sledování Centra pro kontrolu a prevenci nemocí ukazuje, že v USA žije 221,6 milionu plně očkovaných osob, což odpovídá 66,7 % celkové populace. Ale jen 104 milionů z nich podstoupilo první přeočkování, což se rovná 46,9 % očkované populace.

Jen 14,9 milionu lidí ve věku 50 let a více, kteří mají nárok na druhé přeočkování, ho podstoupilo, což se rovná 23,7 % těch, kteří podstoupili první přeočkování.

Zdroje: marketwatch.com , Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář