Ukrajina: Boris Johnson varuje, že ruská invaze by měla katastrofální následky

Foto: Unsplash

Ukrajina: Boris Johnson varuje, že ruská invaze by měla katastrofální následky

Premiér Boris Johnson varoval Rusko, že invaze na Ukrajinu by byla "katastrofální" a "bolestivá, násilná a krvavá záležitost".

V době, kdy ministerstvo zahraničí stáhlo z Ukrajiny část zaměstnanců velvyslanectví, premiér řekl, že situace je "dost chmurná", ale válka není nevyhnutelná.

Uvedl, že Spojené království "vede vytváření balíčku hospodářských sankcí" proti Rusku a dodává Ukrajině obranné zbraně.

NATO uvádí své síly do pohotovosti.

Uvedla, že spojenci NATO vysílají do východní Evropy další lodě a stíhačky, aby posílili obranu a zvýšili odstrašení v reakci na pokračující nárůst ruských sil.

Rusko popřelo plány na vojenskou akci, ale na hranicích se shromáždilo odhadem 100 000 vojáků. Šéf NATO varoval před rizikem nového konfliktu v Evropě.

Kreml obvinil NATO, že tímto krokem eskaluje napětí. Rusko považuje alianci za hrozbu a požaduje právní záruky, že se nebude rozšiřovat dále na východ, včetně Ukrajiny. Spojené státy však uvedly, že v sázce je ruská agrese, nikoli rozšiřování NATO.

Pan Johnson řekl: Plán bleskové války, která by mohla zničit Kyjev, je každému jasný: "Zpravodajské informace jasně ukazují, že na hranicích Ukrajiny je 60 ruských bojových skupin.

"Musíme dát Kremlu a Rusku jasně najevo, že by to byl katastrofální krok."

Johnson dodal, že Spojené království stojí "po boku ukrajinského lidu".

Downing Street uvedla, že se neplánuje vyslání britských bojových jednotek na obranu Ukrajiny.

Úředníci uvedli, že britští diplomaté nebyli nijak konkrétně ohroženi, ale přibližně polovina zaměstnanců pracujících v Kyjevě se vrátí do Spojeného království. USA nařídily příbuzným zaměstnanců svého velvyslanectví, aby opustili zemi, a uvedly, že invaze může přijít "kdykoli".

Stěhování velvyslanectví bylo označeno za preventivní a předpokládá se, že v uplynulých 24 hodinách nedošlo k ničemu konkrétnímu, co by rozhodnutí USA a Spojeného království vyvolalo.

Na Ukrajině zůstává asi 30 britských diplomatů včetně velvyslance.

Ministryně zahraničí Liz Trussová uvedla, že britské velvyslanectví v Kyjevě nadále funguje, ale "je důležité, abychom se připravili na jakoukoli eventualitu".

Řekla, že Spojené království má připravený "velmi silný balíček sankcí", a vyzvala ke zrušení německého plynovodu Nord Stream 2 do Ruska v případě vpádu na Ukrajinu, přičemž uvedla, že je "velmi, velmi znepokojena" energetickou závislostí Evropy na Rusku.

Na otázku ohledně obvinění Spojeného království, že ruský prezident Vladimir Putin plánuje dosadit do čela ukrajinské vlády promoskevského představitele, odmítla paní Trussová upřesnit zdroj těchto informací.

Ona však řekla: Řekla: "Budeme upozorňovat na všechny případy, kdy se Rusko snaží ovlivnit demokracii, rozvrátit Ukrajinu, na operace pod falešnou vlajkou a sabotáže. Budeme na to upozorňovat."

Napětí kvůli Ukrajině

Zaměstnanci EU na Ukrajině prozatím zůstanou na svých místech - šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell prohlásil, že nebude "dramatizovat" napětí.

Premiér uvedl, že navštívil Ukrajinu a zná její obyvatele, a dodal: "Můj úsudek je, že budou bojovat."

Pan Johnson v rozhovoru s novináři v Milton Keynes řekl: "Musíme také dát najevo, že invaze na Ukrajinu bude z ruského pohledu bolestivá, násilná a krvavá záležitost.

"Myslím, že je velmi důležité, aby lidé v Rusku pochopili, že by to mohlo být nové Čečensko."

V 90. letech 20. století probíhal v Čečensku rozsáhlý separatistický konflikt a deset let se vedly neúspěšné boje za nezávislost.

Na otázku, zda se blíží invaze, pan Johnson odpověděl: "Musím vám říct, že si myslím, že zpravodajské informace jsou v tuto chvíli dost chmurné. Určitě existuje velmi, velmi rozsáhlá škála ruských sil a my musíme podniknout nezbytné kroky.

"Nemyslím si, že je to teď v žádném případě nevyhnutelné, myslím, že rozum může stále převládnout."

V pondělí měl promluvit k mezinárodním spojencům.

Rusko se již dříve zmocnilo ukrajinského území, když v roce 2014 anektovalo Krym po prudkých protestech na Ukrajině, které svrhly proruského prezidenta. Ruské síly převzaly kontrolu nad Krymem ještě předtím, než se území v referendu, které Západ a Ukrajina považovaly za nezákonné, vyslovilo pro připojení k Rusku.

Ruskem podporovaní povstalci ovládají oblasti východní Ukrajiny poblíž ruských hranic v konfliktu, který si podle odhadů vyžádal již 14 000 životů. Mírová dohoda z roku 2015 není zdaleka naplněna.

V neděli britské ministerstvo zahraničí obvinilo Putina, že plánuje dosadit do čela ukrajinské vlády promoskevského představitele, a jako možného kandidáta uvedlo bývalého ukrajinského poslance Jevhena Murajeva.

V rozhovoru pro tiskovou agenturu Reuters označil Murajev tato tvrzení za "hloupá".

Ministerstvo zahraničí varovalo před všemi cestami na Krym a do dvou oblastí na východě Ukrajiny, Doněcké a Luhanské oblasti. Do ostatních částí Ukrajiny doporučuje cestovat pouze v nezbytně nutných případech.

Jste na Ukrajině? Dotklo se vás rostoucí napětí? Podělte se o své zkušenosti na e-mailové adrese haveyoursay@bbc.co.uk.

Pokud jste ochotni hovořit s novinářem BBC, uveďte prosím kontaktní číslo. Kontaktovat vás můžete také následujícími způsoby:

Pokud čtete tuto stránku a nevidíte formulář, budete muset navštívit mobilní verzi webových stránek BBC, abyste mohli odeslat svůj dotaz nebo komentář, nebo nám můžete poslat e-mail na adresu HaveYourSay@bbc.co.uk. V každém příspěvku uveďte své jméno, věk a místo.

Pokud čtete tuto stránku a nevidíte formulář, budete muset navštívit mobilní verzi webových stránek BBC, abyste mohli odeslat svůj dotaz nebo komentář, nebo nám můžete poslat e-mail na adresu HaveYourSay@bbc.co.uk. V každém příspěvku uveďte své jméno, věk a místo.

Zdroje: bbc.com, Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář