Tsunami na Tongu: Komunikace může být nefunkční dva týdny

Foto: Unsplash

Tsunami na Tongu: Komunikace může být nefunkční dva týdny

Plná obnova komunikací na Tongu po mohutném sopečném výbuchu, který vyvolal vlnu tsunami, může trvat až dva týdny.

Některé komunikace a dodávky elektřiny na ostrovech již byly obnoveny, ale internet může být kvůli poškození podmořského kabelu ještě nějakou dobu nedostupný.

Po erupci byl hlavní ostrov Tonga zasypán popelem a západní pobřeží je údajně zničené.

Postiženo by mohlo být až 80 000 lidí.

"Máme jen kusé informace, ale vypadá to, že kabel byl přerušen," řekl agentuře AFP ředitel sítě Southern Cross Cable Network Dean Veverka.

"Oprava může trvat až dva týdny. Nejbližší plavidlo, které pokládá kabel, je v Port Moresby," dodal s odkazem na hlavní město Papuy-Nové Guineje, které je od Tongy vzdáleno více než 4 000 km.

Společnost Southern Cross pomáhá společnosti Tonga Cable Limited, která vlastní 872 km dlouhý kabel spojující Tongu s Fidži a odtud se zbytkem světa, informuje agentura AFP.

Podmořská sopka vybuchla v sobotu, vyslala k obloze chuchvalce popela a vyvolala varování před vlnami o výšce 1,2 metru, které zasáhnou Tongu.

Erupce byla tak hlasitá, že ji bylo slyšet až na Novém Zélandu, který je od Tongy vzdálen asi 2 383 km.

O několik hodin později vypadl internet a telefonní linky na Tongu, takže 105 000 obyvatel ostrova bylo téměř nedostupných.

Telefonní a internetové spojení je velmi omezené a situace v některých pobřežních oblastech zůstává neznámá.

Nový Zéland a Austrálie vysílají pozorovací lety, aby posoudily rozsah škod.

Pomáhali také se satelitními hovory, řekl agentuře Reuters telefonicky zástupce vedoucího mise Tongy v Austrálii Curtis Tu'ihalangingie.

Po celém světě vede přibližně 428 podmořských kabelů o délce 1,1 milionu km, které zajišťují internetové a komunikační spojení.

Zdroje: cnet.com, Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář