Tržní stratég s přesným výhledem vidí růst akcií o 15 až 25 % z jejich květnového minima

Foto: Unsplash

Tržní stratég s přesným výhledem vidí růst akcií o 15 až 25 % z jejich květnového minima

Dvoutýdenní rally na americkém akciovém trhu je ještě silnější, než se zdá. To o něčem svědčí, protože tato rally si již připsala působivé zisky. V době uzavření trhu před burzovním svátkem Memorial Day dosáhl index S&P 500 SPX, o 6,6 % výše než v polovině května, kdy byl na svém minimu. Nasdaq Composite COMP, byl o 8 % vyšší a index Russell 2000 RUT, byl o 9,9 % nad svým květnovým minimem.

Vnitřní ukazatele akciového trhu jsou však ještě silnější, než naznačují tato čísla. Jedna z ilustrací této podpovrchové síly: během tří obchodních seancí před Memorial Day akcie, jejichž ceny klesly, tak učinily při menším objemu než akcie, jejichž ceny vzrostly.

Příklad ve středu 25. května, kdy třikrát více akcií v indexu S&P 500 vzrostlo než kleslo. Podle Hayese Martina, prezidenta poradenské společnosti Market Extremes, byl tento den poměr objemu růstu a poklesu u akcií S&P 500 7,6 - tedy více než dvakrát vyšší. Něco podobného bylo k vidění i následující den, 26. května: poměr nárůstu k poklesu u akcií S&P 500 činil 8,4, zatímco poměr nárůstu objemu k poklesu byl 11,7. Poměr objemu vzestupů k objemu poklesů byl 27. května ještě vyšší, a to 12,8.

Tyto vysoké poměry jsou jedním z ukazatelů síly, která stojí za tím, co technici trhu označují jako "tah trhu". Martin mi v rozhovoru řekl, že se zaměřuje na více než 20 podobných měřítek tahu, a uvedl, že tah akciového trhu od středy do pátku minulého týdne byl silnější než jen v několika málo jiných případech za posledních čtyřicet let. "Znamená to úroveň intenzivního nákupního tlaku, která se vidí jen zřídka, ... srovnatelnou s extrémy při řadě významných minim."

Akciový trh v důsledku těchto předchozích příležitostí dosáhl slušných průměrných výnosů, jak můžete vidět na grafu níže. Ukazuje průměrný výnos indexu S&P 500 v následujících tří-, šesti- a dvanáctiměsíčních obdobích po devíti dalších případech od počátku 80. let, kdy podle Martinovy práce došlo ke třem po sobě jdoucím dnům podobně silného tahu vzhůru.

V průběhu let jsem informoval o Martinových předpovědích bodů obratu na trhu, které byly celkově působivé. (Jen pro pořádek: Martin nemá investiční zpravodaj; moje firma sledující zpravodaje neověřuje jeho investiční výsledky). Naposledy jsem o Martinovi referoval na začátku května, kdy předpovídal 8% až 15% rally. Nedávné zisky trhu tuto předpověď naplnily.

Dění na trhu z minulého týdne vedlo Martina k tomu, že je ještě více býčí než před měsícem. Nyní předpovídá, že rally z nedávného minima trhu se bude pohybovat v rozmezí 15 až 25 %, přičemž "největší zisky budou v oblasti Nasdaqu a technologií".

Znamená to, že medvědí trh je u konce? Martin říká, že "porota je stále mimo hru". Minimálně však říká, že v příštím měsíci nebo dvou není pravděpodobné opětovné testování nedávných minim trhu.

Martin dodává, že na jeho hodnocení potenciálu trhu nic nemění ani průměrný výkon akciového trhu v první obchodní den po svátku Memorial Day, kdy hlavní akciové průměry klesly každý o méně než jedno procento. "Nic v obchodování 31. května mi neubralo na býčí náladě," řekl a dodal, že býčí význam nedávného silného tahu akciového trhu vzhůru očekává spíše v horizontu několika měsíců než jedné obchodní seance.

Zdroje: https://www.marketwatch.com/story/this-market-strategist-with-a-spot-on-record-sees-stocks-surging-15-to-25-from-their-dismal-may-low-11654074651?mod=home-page , Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář