Továrny v potížích a letecké společnosti na vzestupu staví Fed do úzkých

Foto: Unsplash

Továrny v potížích a letecké společnosti na vzestupu staví Fed do úzkých

Jak by měli politici reagovat, když se dvě klíčové části ekonomiky ubírají odlišnými směry?

Takové otázce čelí Federální rezervní systém a jeho mezinárodní protějšky, kteří se předhánějí v tom, jak zvládnout prudce rostoucí inflaci.

Na jedné straně rostou výdaje za služby, jako jsou lety, protože lidé ve Spojených státech a Evropě využívají uvolněných omezení týkajících se koronavirů.

"Poptávka je silnější, než jsem kdy ve své kariéře viděl, a to ještě předtím, než se plně zotaví obchodní cestování," řekl ve čtvrtek analytikům generální ředitel Scott Kirby. Akcie společnosti United po zveřejnění výsledků vzrostly o více než 9 %.

Výroba je však pod tlakem, protože válka na Ukrajině zvyšuje ceny energií a klíčových komponentů a nadále omezuje globální dopravu.

Akcie společnosti Alcoa AA se ve čtvrtek propadly o 17 % poté, co varovala, že narušení dodavatelského řetězce může poškodit poptávku, i když ceny hliníku zůstávají vysoké.

Problémy s dodavatelským řetězcem "existovaly již před válkou na Ukrajině, ale tato válka je ještě zhoršila," uvedl ve středu generální ředitel společnosti Alcoa Roy Harvey a poukázal na zhoršující se situaci výrobců automobilů. "Vytváří to také určité vedlejší dopady, které se objevují v souvislosti s tím, zda ekonomika nadále poroste tak, jak rostla."

Další důkazy:

"Index nákupních manažerů pro 19 zemí používajících euro, který byl zveřejněn v pátek, odhalil, že aktivita v sektoru služeb byla na osmiměsíčním maximu, zatímco výrobní produkce se dostala na 22měsíční minimum.

"V dubnu byla ekonomika eurozóny dvourychlostní," řekl Chris Williamson, hlavní podnikový ekonom společnosti S&P Global.

Poznamenal, že zpracovatelský průmysl "se přiblížil k zastavení kvůli přetrvávajícím omezením v dodávkách, rostoucím cenám a známkám výdajů zasažených averzí k riziku kvůli válce", zatímco došlo k "rekordnímu nárůstu výdajů na aktivity, jako je cestování a rekreace."

Ve Spojených státech se zpracovatelský průmysl v březnu zdál být silný, ale zdá se, že se zmírňuje. Průzkum místních výrobců, který tento týden zveřejnila Federální rezervní banka ve Filadelfii, ukázal, že růst pokračoval i v dubnu, ale pomalejším tempem.

Jak reagovat:

Předseda Fedu Jerome Powell a prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová chtějí reagovat dostatečně agresivně, aby zastavili růst cen, ale nechtějí být tak tvrdí, aby vyvolali recesi. Když se části ekonomiky rozcházejí, je tento úkol ještě obtížnější.

Powell zatím zní pouze více jestřábí. Ve čtvrtek řekl, že zvýšení úrokových sazeb o půl procentního bodu v květnu "bude na stole". Obvykle centrální banka zvyšuje sazby o čtvrt procentního bodu.

Lagardeová mezitím ve čtvrtek uvedla, že ECB nadále sleduje ekonomické údaje, i když nevyloučila zvýšení úrokových sazeb v červenci.

"Práci činí náročnou to, že je třeba se pohybovat mezi udržováním inflace pod kontrolou ... ale také musíme zajistit, aby, víte, existovala finanční stabilita [a] podpora ekonomiky," řekla Lagardeová Richardovi Questovi ze CNN.

Musk shání 46,5 miliardy dolarů na financování nabídky na Twitter

Otázky se týkaly toho, zda bude Elon Musk schopen dát dohromady dostatek peněz na financování své nabídky na převzetí Twitteru do soukromých rukou. Teď už ne.

Nejnovější informace: Přestože je nejbohatším člověkem na světě, velká část Muskova majetku je vázána v akciích společnosti Tesla.

Hlavní ředitel společnosti Tesla ve čtvrtek uvedl, že pro transakci s Twitterem získal závazky v hodnotě 46,5 miliardy dolarů, a to kombinací dluhu a hotovosti. Předpokládalo se, že by pro něj mohlo být obtížné získat dluh proti těmto akciím vzhledem k jejich historické volatilitě.

Takže odkud se vezmou peníze?

Musk uvedl, že banka Morgan Stanley a další věřitelé se zavázali poskytnout dluh ve výši více než 25 miliard dolarů, přičemž část dluhu bude zajištěna jeho akciemi Tesly.

Musk by pak měl sám vykašlat dalších 21 miliard dolarů.

Další kroky: Musk ve zprávě pro Komisi pro cenné papíry uvedl, že od představenstva společnosti Twitter zatím neobdržel formální odpověď. Minulý týden učinil nevyžádanou nabídku na převzetí všech akcií společnosti, které nevlastní, za 54,20 dolaru za kus, což Twitter oceňuje na přibližně 41 miliard dolarů.

Musk uvedl, že "usiluje o vyjednání" definitivní akviziční dohody a "je připraven taková jednání okamžitě zahájit" - což je zjevný obrat od jeho předchozího stanoviska, že 54,20 dolaru za akcii je jeho "nejlepší a konečná" nabídka.

To znamená, že míč je nyní na představenstvu Twitteru, aby Muskův návrh vyhodnotilo a rozhodlo, jak postupovat dál.

Zdroje: https://edition.cnn.com/2022/04/22/investing/premarket-stocks-trading/index.html , Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář