Tento odborník na dluhopisy, který označil prudký nárůst amerických výnosů, předpovídá, že desetileté výnosy dosáhnou 4 %

Foto: Unsplash

Tento odborník na dluhopisy, který označil prudký nárůst amerických výnosů, předpovídá, že desetileté výnosy dosáhnou 4 %

Scott Peng, zakladatel a investiční ředitel newyorského investičního manažera Advocate Capital Management, byl u kolapsu trhu s dluhopisy.

V lednu 2021 předpověděl bývalý hlavní stratég Citi pro úrokové sazby výnos desetiletých amerických státních dluhopisů. TMUBMUSD10Y, že za 12 měsíců dosáhne 2,5 % - trvalo zhruba 15 měsíců, než se k této hodnotě dostal. Nedávno v prosinci uvedl, že třídy aktiv citlivé na úrokové sazby budou mít problémy, přičemž za nejhorší označil technologické akcie NDX, , dluhopisy s vysokým výnosem JNK, , rozvíjející se trhy a nemovitosti, které všechny prudce poklesly.

Zde je tedy velkou otázkou, zda bolest na trhu dluhopisů bude pokračovat, či nikoliv. Peng říká, že ano, a předpovídá, že desetiletý výnos dosáhne 4 % do konce letošního roku a 5 % do konce roku 2023. Výnos 10letého dluhopisu dosáhl 3,11 %, zhruba půl hodiny po poslední zprávě o zaměstnanosti v USA, která se přiblížila očekávání trhu.

Peng upozorňuje, že předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell během středeční tiskové konference pronesl zajímavý komentář, že nástroje Fedu nefungují na nabídkové šoky, ale spíše na poptávku. "Možná bude zapotřebí podstatně více zvýšení, než trh zažil v posledních letech, než se Fed dostane před tento záchvěv inflace způsobený nabídkovým šokem," říká Peng.

Poptávkový šok z povánoční spotřeby po pandemii, jak dodává, se již rozplynul. Čína zároveň přestává být zdrojem úlevy na straně nabídky, a to jak v důsledku přechodu země na služby s vyšší přidanou hodnotou, tak v důsledku rozhodnutí pro politiku nulové daně z přidané hodnoty, která prohloubila problémy v dodavatelském řetězci. Dodává, že stárnutí čínské populace znamená, že druhá největší ekonomika světa čelí rostoucí vlně nedostatku pracovních sil a mzdové inflaci.

Peng říká, že sazba fondů Fedu bude muset být alespoň o 1,5 % vyšší než jádrový index výdajů na osobní spotřebu (PCE) vyjadřující inflaci v USA, který v březnu meziročně činil 5,2 %. Uvedl, že současný tržní konsenzus je pouze pro scénář, který nazývá "dream on" a který předpokládá, že jádrový PCE bude do konce roku 2023 dosahovat 2 %.

Pravděpodobnější scénáře počítají s inflací mezi 3 a 4 %, případně 5 %, což by tedy znamenalo, že konečná míra inflace dosáhne 4,5 až 8 %. Ve scénáři "čas pro nového předsedu Fedu" by se konečná sazba mohla dostat dokonce až na 9 %.

Zdroje: https://www.marketwatch.com/story/this-bond-expert-who-called-the-spike-in-u-s-yields-forecasts-the-10-year-to-reach-4-11651843223?mod=home-page , Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář