Tomuto málo známému fondu společnosti Vanguard se daří - ano, i na tomto trhu

Foto: Unsplash

Tomuto málo známému fondu společnosti Vanguard se daří - ano, i na tomto trhu

Co by si o tom myslel Jack Bogle?

Legendární zakladatel společnosti Vanguard, který zemřel před třemi lety ve věku 89 let, proslul tím, že radil investorům, aby se ve svých penzijních portfoliích, plánech 401(k) a IRA vyhýbali čemukoli přepychovému.

Bogle obvykle radil běžným investorům, aby se drželi nízkonákladového indexového fondu amerického akciového trhu pro dlouhodobý růst, jako je Vanguard Total Stock Market Index Fund Admiral Shares. VTSAX,

Ale tady, málo známý a zřídkakdy zmiňovaný, provozuje Vanguard něco, co vypadá podezřele jako hedgeový fond. A ten ho drtí.

Fond Vanguard Market Neutral Fund. VMNFX, dokonce ve čtvrtek, kdy Dow klesl o 1 000 bodů a v podstatě všechno se rozpadlo, zaznamenal malý zisk.

Fond si za den připsal třetinu procentního bodu. (Nasdaq Composite COMP, : pokles o 5 %.)

Tržně neutrální fond Vanguard si letos zatím připsal hvězdných 9,5 %, přestože akcie i dluhopisy propadly. (Vyvážený indexový fond Vanguard VBAIX, , který je ze 60 % tvořen americkými akciemi a ze 40 % americkými dluhopisy, ztratil 12 %)

A za posledních 12 měsíců vzrostl Vanguard Market Neutral o ohromujících 26 %, zatímco vyvážený fond ztratil 5 %.

Veselé je, že také zdatně překonává své drahé, exkluzivní konkurenty z řad hedgeových fondů. Podle indexové společnosti HFRI, která se zabývá hedgeovými fondy, si průměrný "akciový tržně neutrální" hedgeový fond vedl v průběhu jednoho a tří let a zatím i v letošním roce mnohem hůře než fond Vanguard.

Tento velmi nestandardní fond Vanguard mě zaujal natolik, že jsem do společnosti zavolal a nakonec jsem mluvil s Matthewem Jianninem, vedoucím produktového managementu skupiny Quantitative Equity Group společnosti Vanguard.

V první řadě je třeba poznamenat, že společnost Vanguard se ostýchá nazývat tento fond "hedgeovým fondem" kvůli všem konotacím, které toto slovní spojení má: vysoké riziko apod. Jedná se o regulovaný retailový podílový fond a provozní náklady jsou velmi nízké, velmi přátelské k Bogleovi, 0,25 % ročně. Nepoužívá pákový efekt a jeho cílem je "kontrolovat riziko", říká Jiannino.

Na druhou stranu, pokud to vypadá jako kachna, chodí to jako kachna a kváká to jako kachna, tak to pravděpodobně kachna je, a tento fond je tím, jak vypadaly klasické, původní "zajištěné" fondy. Je "long-short", což znamená, že sází na to, že některé akcie půjdou nahoru ("long" v burzovním žargonu) a jiné dolů ("short"). Jiannino říká, že je vyvážený, sázky na růst a na pokles jsou stejně velké, takže výkonnost není korelována s indexy akciových trhů.

Nedávný silný růst fondu následuje po období několika let, kdy se mu nedařilo. Stejně jako mnoho investorů zůstal pozadu kvůli prudkému růstu velkých technologických akcií na konci roku 2010.

Jiannino říká, že fond obvykle uzavírá pozitivní sázky na kvalitnější jména. Není to "hodnotový" investor, který by nakupoval akcie jen podle dnešních fundamentů, ale hledá společnosti s dobrými vyhlídkami na růst, které se obchodují za rozumnou cenu. "Máme tendenci se přiklánět k růstu, ale je to růstový příklon, který je podpořen kvalitou," říká mi Jiannino. Akcie vybírá malý interní kvantitativní tým, který prý odvádí lepší práci než spousta lidí z Ferrari v Greenwichi ve státě Conn.

Patří to do portfolia běžného investora? Možná ne. Obecně platí, že tomu, kdo chce mít ve svém portfoliu větší stabilitu, se obvykle doporučuje zachovat jednoduchost a vložit část peněz do něčeho, jako jsou krátkodobé dluhopisy. Společnost Vanguard zdůrazňuje, že fond Market Neutral je určen "sofistikovaným investorům", kteří by do něj mohli alokovat "5 až 10 %" portfolia. Může být užitečný, zejména v obdobích, jako byl minulý rok.

Na druhou stranu jsem si všiml, že fond Market Neutral dosáhl za 10 let lepší výkonnosti než fond Vanguard Short Term Bond Fund. VBIRX, , a to zejména v letošním roce. Poplatky jsou překvapivě nízké, titulní nákladový poměr je přes 1 %, ale je to poněkud zavádějící číslo, které odráží náklady na krátké sázky nebo sázky "dolů". Provozní náklady činí 0,25 %.

Raději bych vlastnil tento než většinu těch špičkových hedgeových fondů, které si účtují ruku a nohu a přinášejí nic. Když se podíváte na fond Vanguard, divíte se, jak se ti ostatní manažeři dostanou ze svých poplatků.

Zdroje: https://www.marketwatch.com/story/meet-the-little-known-vanguard-fund-thats-crushing-iteven-in-this-market-11651852208?mod=home-page , Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář