Stres je pro nás vlastně dobrý?

Foto: Unsplash

Stres je pro nás vlastně dobrý?

Americká psycholožka Kelly McGonigal tvrdí, že stress je pro nás vlastně dobrý a prospívá našemu zdraví. Tato zajímavá myšlenka zcela popírá dosavadní vnímání stresu. Sama McGonigal se přiznala, že lidem předávala několik let špatné informace o stresu.

Stress je špatný?

Každý už od mala ví, že je pro nás stres špatný. Většina rodičů tuto informaci předává potomkům. Tím se tato informace zafixovala po generace. Spousta lidí vnímá stres jako nástroj, který značně zvyšuje možnost onemocnění. Ať už běžného, jako například chřipka nebo velice závažného srdečního onemocnění. Tato informace, ale nemusí být pravdivá.

Zde je potřeba říct jednu důležitou věc. Nezáleží ani tak na stresu, který každý z nás někdy pociťuje. Spíše záleží na tom co si o stresu myslíme. Naše mysl dokáže neuvěřitelné věci, například přetvořit stres v užitečného pomocníka.

Studie prokazující, že je stres dobrý.

Existuje studie prokazující slova Kelly McGonigalové, v této studii se kladly účastníkům 2 otázky. První byla "jak moc pociťujete stres?" a druhá "věříte, že je stres špatný pro vaše zdraví?". Zde nastává ta zajímavá část. Po několika letech vědci použili veřejné záznamy aby zjistili, kdo z účastníků zemřel. Ukázalo se, že lidé, kteří pociťovali hodně stresu a věřili, že je pro ně stres špatný, na tom byli zdravotně nejhůř. Ale lidé, kteří věřili, že jim stres žádným způsobem škodí, měli naopak nejlepší výsledky ze všech. I když pociťovali hodně stresu.

Ukázalo se tedy, že lidé trpěly nemocemi, které nebyli způsobeny stresem. Byli způsobeny myslí. Přesněji tím, že lidé věřili, že je pro ně stres špatný.

Změna myšlení = změna zdraví

Pokud změníte to, jak nad stresem přemýšlíte, budete zdravější. Pokud změníte, vaše přemýšlení o stresu. Změníte také způsob, jakým vaše tělo reaguje na stres.

Stres vás připravuje

Když pociťujete stres, většina lidí má stejné příznaky, zvýšený tep, rychlejší dýchání a pocení. Nepřemýšlejte nad těmito příznaky jako nad něčím špatným. Je to pouze způsob, jakým nám tělo říká, že je připraveno bojovat.

Nejzajímavější je ovšem pozorovat reálnou reakci. Na Harvardské Univerzitě, toto chování těla pod stresem pozorovali. Zjistili, že když jste vystresovaní, vaše cévy se zúží. To je jeden z důvodů proč je stres často spojován s onemocněním srdce. Pokud, ale účastnící studie věřili, že je stres dobrý, jejich cévy se nezúžili, zůstali v normálním stavu.

Co si tedy odnést z tohoto článku? To jak vnímáte stres je důležitější, než to, kolik stresu prožíváte.

Zdroj: unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář