Srikanth Bolla: Společnost nevidomého generálního ředitele za 48 milionů liber, která se málem neuskutečnila

Foto: Unsplash

Srikanth Bolla: Společnost nevidomého generálního ředitele za 48 milionů liber, která se málem neuskutečnila

Srikanth Bolla se chystá natočit bollywoodský film o svém životě. Mladý generální ředitel vybudoval společnost v hodnotě 48 milionů liber - ale málem se to nepovedlo. Jako teenagerovi mu bylo řečeno, že studium matematiky a přírodních věd na vyšší škole je pro něj nezákonné, protože je slepý, a tak zažaloval indický stát, aby mu to umožnil, jak zkoumá Arundhati Nath.

Po dva roky chodil šestiletý Srikanth Bolla každý den několik kilometrů do školy na indickém venkově, veden svým bratrem a následován svými spolužáky.

Cesta vedla po blátivé cestě lemované křovinami, které se během monzunů zaplavovaly. Nebylo to šťastné období.

"Nikdo se mnou nemluvil, protože jsem byl slepý," říká.

Narodil se chudým a negramotným rodičům a komunita ho zavrhla.

"Rodičům řekli, že nemůžu být ani hlídačem u vlastního domu, protože nevidím, jestli dovnitř nechodí pouliční pes.

"Mnoho lidí chodilo za mými rodiči a žádalo je, aby mě zavraždili polštářem," vypráví dnes jednatřicetiletý muž.

Rodiče ho v tom podporovali, a když mu bylo osm let, řekl mu Srikanthův otec, že má pro něj vzrušující novinku. Srikanth dostal místo v internátní škole pro nevidomé děti a bude se stěhovat do nejbližšího města Hajdarábádu - vzdáleného 249 mil (400 km). V té době se město nacházelo ve státě Ándhrapradéš.

Ačkoli byl Srikanth daleko od svých rodičů, byl nadšený a rychle se zabydlel. Naučil se plavat, hrát šachy a kriket s míčkem, který vydával chrastivé zvuky, aby ho mohl najít. "Je to o ruce a uchu," prozrazuje.

Srikanth si užíval své koníčky, ale zároveň začal přemýšlet o své budoucnosti. Vždycky snil o tom, že se stane inženýrem, a věděl, že k tomu potřebuje studovat přírodní vědy a matematiku.

Když přišel čas, vybral si tyto klíčové předměty, ale škola mu řekla "ne" a oznámila mu, že je to nezákonné.

Indické školy jsou řízeny několika orgány, z nichž každý má svá vlastní pravidla. Některé spadají pod státní vlády nebo centrální rady, jiné jsou spravovány soukromě.

Srikanthova škola byla řízena Státní vzdělávací radou státu Andhrapradéš a jako taková nesměla vyučovat přírodní vědy a matematiku pro nevidomé studenty vyšších ročníků, protože to bylo považováno za příliš náročné vzhledem k vizuálním prvkům, jako jsou diagramy a grafy. Místo toho mohli studovat umění, jazyky, literaturu a společenské vědy.

Psal se rok 2007 a Srikanth byl frustrován tímto svévolným zákonem, který nebyl stejný pro všechny školy. Jeden z jeho učitelů, Swarnalatha Takkilapati, byl také frustrovaný a povzbuzoval svého mladého studenta k akci.

Dvojice se obrátila na Radu pro střední školství v Ándhrapradéši, aby svůj případ obhájila, ale bylo jim řečeno, že s tím nelze nic dělat.

Neodradilo je to, našli si právníka a s podporou vedení školy podali žalobu k Nejvyššímu soudu Andhra Pradéše, v níž požadovali změnu školského zákona, která by umožnila nevidomým studentům studovat matematiku a přírodní vědy.

"Právník to vybojoval za nás," říká Srikanth, student se nemusel dostavit k soudu sám.

Zatímco se případ řešil, Srikanth zaslechl zvěst. Běžná škola v Hajdarábádu - Chinmaya Vidyalaya -, která spadala pod jiný vzdělávací orgán, nabízela nevidomým studentům přírodovědné a matematické předměty. Pokud by měl zájem, měla by pro něj místo.

Srikanth se šťastně zapsal.

Byl jediným nevidomým studentem ve třídě, ale říká, že "mě přijali s otevřenou náručí".

Říká: "Můj třídní učitel byl velmi přátelský. Udělala vše, co bylo v jejích silách, aby mi pomohla. Naučila mě kreslit hmatové diagramy."

Hmatové diagramy lze například vytvořit pomocí tenké fólie na gumové podložce. Když se na ni kreslí perem nebo tužkou, vytvoří se vystouplá čára, kterou lze nahmatat.

Po šesti měsících přišla od soudu zpráva - Srikanth svůj případ vyhrál.

Soud rozhodl, že nevidomí studenti mohou studovat přírodní vědy a matematiku ve vyšších ročnících všech státních škol v Ándhrapradéši.

"Cítil jsem se nesmírně šťastný," říká Srikanth. "Dostal jsem první příležitost dokázat světu, že to dokážu a mladší generace se nemusí obávat podávání žalob a soudních tahanic," říká.

"Déšť na malý stromek

Srikanth se brzy vrátil do státní školy, kde studoval svou oblíbenou matematiku a přírodní vědy a ve zkouškách dosáhl průměrného výsledku 98 %.

Jeho plánem bylo přihlásit se na prestižní indické technické vysoké školy známé jako IIT (Indian Institutes of Technology).

Konkurence je tvrdá a studenti často navštěvují intenzivní tréninky před přijímacími zkouškami - ale žádná z trenérských škol Srikantha nepřijala.

"Nejlepší trenérské instituty mi řekly, že studijní zátěž by byla jako déšť na malý stromek," říká a vysvětluje, že předpokládaly, že nesplní studijní požadavky.

"Ale nelituji toho. Když mě nechtěl IIT, nechtěl jsem ho ani já," říká Srikanth.

Místo toho se přihlásil na americké univerzity, kde dostal pět nabídek a nakonec se rozhodl pro MIT v Cambridge ve státě Massachusetts, kde se stal prvním nevidomým studentem ze zahraničí. Přijel sem v roce 2009 a své první dny tam popsal jako "smíšené zkušenosti".

"Prvním šokem pro mě byla extrémní zima, protože jsem nebyl zvyklý na tak chladné počasí. Jídlo vonělo a chutnalo jinak. První měsíc jsem jedl jen hranolky a smažené kuřecí prsty."

Srikanth se však brzy začal přizpůsobovat.

"Studium na MIT bylo nejkrásnějším obdobím mého života.

"Co se týče akademické náročnosti, bylo to tvrdé a strašné. Jejich služby pro zdravotně postižené odvedly skvělou práci, když mě podporovaly, přizpůsobily a přivedly na správnou cestu."

Během studií také založil neziskovou organizaci Samanvai Center for Children with Multiple Disabilities, která v Hajdarábádu školí a vzdělává mladé lidi s postižením. Z peněz, které získal, tam také otevřel knihovnu s Braillovým písmem.

Život šel dobře. Po studiu manažerských věd na MIT dostal několik nabídek, ale rozhodl se ve Státech nezůstat.

Srikanthova školní zkušenost ho poznamenala a měl pocit, že má ve své rodné zemi nevyřízené účty.

"Musel jsem v životě o všechno hodně bojovat, zatímco ne každý může bojovat jako já nebo mít mentory jako já," říká a dodává, že jakmile se na věc podíval z širší perspektivy, uvědomil si, že nemá smysl bojovat za spravedlivé vzdělání, pokud poté nebudou existovat pracovní příležitosti pro lidi s postižením.

Pomyslel si: "Proč si nezaložím vlastní firmu a nezaměstnávám osoby se zdravotním postižením?"

V roce 2012 se Srikanth vrátil do Hajdarábádu a založil společnost Bollant Industries. Tato obalová společnost vyrábí ekologické výrobky, jako jsou vlnité obaly z opadaných listů arekových palem, a její hodnota je 48 milionů liber.

Zaměstnává co nejvíce osob se zdravotním postižením a osob s duševním onemocněním. Před pandemií tvořili 36 % z 500 zaměstnanců.

V loňském roce se Srikanth ve svých 30 letech dostal na seznam Young Global Leaders 2021 Světového ekonomického fóra a doufá, že do tří let se jeho společnost Bollant Industries stane globální IPO - její akcie budou současně kótovány na několika mezinárodních burzách.

Bollywood se také ozval. Byl ohlášen životopisný film se známým hercem Rajkummarem Raem v hlavní roli, který se začne natáčet v červenci. Srikanth doufá, že díky tomu ho lidé přestanou podceňovat, když se s ním setkají poprvé.

"Zpočátku si lidé říkali: 'aha, on je slepý... to je smutné', ale ve chvíli, kdy jim začnu vysvětlovat, kdo jsem a co dělám, všechno se změní."

Další zprávy o zdravotně postižených sledujte BBC Ouch na Twitteru, Facebooku a poslouchejte naše podcasty, které obsahují i přepisy.

Zdroje: bbc.com, Unsplash.com

Podobné články

9 Komentářů

ituurikujofe

ituurikujofe

před 7 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Iobohafce <a href="http://slkjfdf.net/">Osupatik</a> uwo.hcnh.kickback.cz.far.yu http://slkjfdf.net/

Reply
oezogoh

oezogoh

před 7 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Efanudu <a href="http://slkjfdf.net/">Aqoznabiv</a> vgb.vbmn.kickback.cz.rid.zo http://slkjfdf.net/

Reply
owkapig

owkapig

před 7 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Olamael <a href="http://slkjfdf.net/">Uhaupea</a> lan.hokf.kickback.cz.yqn.zf http://slkjfdf.net/

Reply
ipeamiyizu

ipeamiyizu

před 7 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Aqocos <a href="http://slkjfdf.net/">Ejicavo</a> ahn.gxzm.kickback.cz.vsb.la http://slkjfdf.net/

Reply
ikufecuqe

ikufecuqe

před 7 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Guwime <a href="http://slkjfdf.net/">Ucjuvo</a> pmq.sgrp.kickback.cz.eqi.xq http://slkjfdf.net/

Reply
ecudebasoqe

ecudebasoqe

před 7 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Uxsinace <a href="http://slkjfdf.net/">Uyitevip</a> hgs.zsiz.kickback.cz.mtl.ey http://slkjfdf.net/

Reply
ehocofudu

ehocofudu

před 7 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Egoreriye <a href="http://slkjfdf.net/">Ekalebro</a> dfg.flmh.kickback.cz.fvd.ve http://slkjfdf.net/

Reply
apuvoqozaga

apuvoqozaga

před 7 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Ovasabak <a href="http://slkjfdf.net/">Ofuayez</a> qhn.fauu.kickback.cz.jyp.yi http://slkjfdf.net/

Reply
utosadioj

utosadioj

před 7 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Ufodiqep <a href="http://slkjfdf.net/">Univza</a> tgn.vmzj.kickback.cz.mbc.lv http://slkjfdf.net/

Reply

Napište komentář