Sója, prospívá našemu tělu nebo naopak škodí?

Foto: Freepik

Sója, prospívá našemu tělu nebo naopak škodí?

Sója je na jednu stranu velmi bohatá na živiny a diety, které jej obsahují, se zdají být spojeny se zdravotními přínosy, jako je nižší hladina cukru v krvi, lepší zdraví srdce, méně příznaků menopauzy a možná dokonce nižší riziko některých druhů rakoviny. Na druhou stranu však někteří lidé mají obavy ze stravy bohaté na sóju. Obávají se, že konzumace příliš velkého množství sóji může zvýšit riziko rakoviny prsu, bránit funkci štítné žlázy nebo dokonce mít u mužů feminizující účinky. Tento článek shrnuje nejnovější vědecké důkazy, které určují, zda je pravděpodobné, že konzumace sóji bude mít pozitivní nebo negativní účinky na vaše zdraví.

Obsahuje živiny

Sójové boby jsou přirozeně bohaté na bílkoviny a obsahují všechny esenciální aminokyseliny, které vaše tělo potřebuje. Jsou také bohaté na rostlinné tuky, vlákninu a několik důležitých vitamínů, minerálů a prospěšných rostlinných sloučenin.

Kromě obsahu vitamínů a minerálů jsou sójové boby přirozeným zdrojem polyfenolů, což je typ antioxidantu, který může pomoci chránit vaše tělo před poškozením buněk a srdečními chorobami.

Sójové boby jsou obzvláště bohaté na isoflavony, což je podtřída polyfenolů, které se označují jako fytoestrogeny, a to díky své schopnosti připojit se a aktivovat estrogenové receptory v těle. Sojové isoflavony jsou považovány za jeden z hlavních důvodů mnoha údajných přínosů sójových potravin pro zdraví. Vařená sója obsahuje 90–134 mg isoflavonů na 100 gramů, v závislosti na odrůdě.

Vzhledem ke své strukturní podobnosti se o sójových isoflavonech často předpokládá, že napodobují hormon estrogen. Výzkum však naznačuje, že sójové isoflavony se od estrogenu liší mnoha způsoby, z nichž každý má jedinečné účinky na lidské tělo.

Může pomoci snížit hladinu cholesterolu

Několik studií naznačuje, že strava bohatá na sójové potraviny může pomoci snížit LDL (špatný) cholesterol a zvýšit HDL (dobrý) cholesterol.

Jeden nedávný přehled například naznačuje, že střední příjem 25 gramů sójového proteinu denně může pomoci snížit hladinu celkového a LDL (špatného) cholesterolu o přibližně 3%.

Může pomoci chránit srdce

Diety bohaté na luštěniny, včetně sóji, mohou pomoci snížit riziko srdečních onemocnění. Zdá se, že sójové isoflavony mohou zlepšit pružnost v cévách a předpokládá se, že právě tento faktor chrání zdraví vašeho srdce. Nedávný přehled dále spojuje stravu bohatou na sóju s 20% a 16% nižším rizikem mrtvice a srdečních chorob.

Může zvýšit plodnost

V jedné studii bylo u žen s vysokým příjmem sójových isoflavonů 1,3–1,8 krát větší pravděpodobnost porodu po léčbě plodnosti než u žen s nižším příjmem sójových isoflavonů. Muži však nemusí pociťovat stejné výhody zvyšující plodnost. V jiné studii bylo zjištěno, že sójové potraviny nabízejí určitou ochranu před účinky bisfenolu A (BPA), sloučeniny nalezené v některých plastech, o níž se předpokládá, že snižuje plodnost. Jeden přehled naznačuje, že požití 100 mg sójových isoflavonů denně může snížit funkci vaječníků a hladinu reprodukčních hormonů - dva důležité faktory plodnosti. Většina dosavadních studií uvádí, že diety obsahující 10–25 mg - a možná dokonce až 50 mg sójových isoflavonů denně - jako součást pestré stravy nejeví žádné škodlivé účinky na ovulaci nebo plodnost. Toto množství sójových isoflavonů odpovídá přibližně 1–4 porcím sójových potravin denně.

Snižuje riziko rakoviny prsou

Strava bohatá na sóju byla také spojena s nižším rizikem některých druhů rakoviny. Například jeden nedávný přehled studií naznačuje, že ženy s vysokým příjmem sóji před diagnostikováním rakoviny mohou mít o 16% nižší riziko úmrtí na tento stav ve srovnání s těmi, které mají nejnižší příjem. Ochranné výhody sóji však byly pozorovány pouze u asijských žen, zatímco u západních žen se zdálo, že mají jen malý přínos. Na základě těchto studií může mít podíl žen, které konzumují stravu bohatou na sóju, prospěch z nižšího rizika rakoviny prsu. Přesto je zapotřebí více studií, aby se zjistilo, které ženy mohou mít největší užitek.

Snižuje riziko jiných typů rakovin

Studie naznačují, že vysoký příjem sójových isoflavonů může snížit riziko rakoviny endometria přibližně o 19%. Některé studie navíc spojily stravu bohatou na sóju se 7% nižším rizikem rakoviny zažívacího traktu a o 8–12% nižším rizikem rakoviny tlustého střeva a tlustého střeva a konečníku, zejména u žen. Na druhou stranu, muži, kteří jedí stravu bohatou na sóju, mohou mít prospěch z nižšího rizika rakoviny prostaty. A konečně, jeden nedávný přehled 23 studií spojil diety bohaté na sójové potraviny s 12% nižším rizikem úmrtí na rakovinu, zejména na rakovinu žaludku, tlustého střeva a plic. Z výzkumů tedy vyplývá, že strava bohatá na sóju může zlepšit zdraví srdce a snížit hladinu cholesterolu. Mohou také zlepšit plodnost a chránit před některými druhy rakoviny. Je však určitě zapotřebí dalších výzkumů.

Zdroje: freepik.com

Podobné články

8 Komentářů

ekefjifubix

ekefjifubix

před 3 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Azoneca <a href="http://slkjfdf.net/">Eiyalaez</a> ziw.pahf.kickback.cz.odu.dp http://slkjfdf.net/

Reply
ekebiemuj

ekebiemuj

před 3 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Acaxoci <a href="http://slkjfdf.net/">Zooozes</a> nsw.kfpm.kickback.cz.dfd.by http://slkjfdf.net/

Reply
ajobosaqim

ajobosaqim

před 3 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Ukawaj <a href="http://slkjfdf.net/">Yetehk</a> cgz.knfc.kickback.cz.wws.nq http://slkjfdf.net/

Reply
emakumob

emakumob

před 3 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Ugamojuza <a href="http://slkjfdf.net/">Aduvuva</a> upd.tzoq.kickback.cz.kfc.is http://slkjfdf.net/

Reply
okugacobo

okugacobo

před 3 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Ubeqaj <a href="http://slkjfdf.net/">Uocaoi</a> jeo.foiu.kickback.cz.hox.hj http://slkjfdf.net/

Reply
onitunukotav

onitunukotav

před 2 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Ereloviqa <a href="http://slkjfdf.net/">Adapexax</a> xlc.gzgz.kickback.cz.fdi.vg http://slkjfdf.net/

Reply
uemoifana

uemoifana

před 2 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Asaaho <a href="http://slkjfdf.net/">Ohuzicugi</a> ujl.sqoc.kickback.cz.rpj.xk http://slkjfdf.net/

Reply
ocoqekojuva

ocoqekojuva

před 2 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Euzoyej <a href="http://slkjfdf.net/">Imuzawat</a> jyv.dkgz.kickback.cz.utj.vc http://slkjfdf.net/

Reply

Napište komentář