4 Zázračné účinky skořice na náš organismus

Foto: Freepik

4 Zázračné účinky skořice na náš organismus

Skořice je koření, na které se lidé spoléhají při výrobě všeho od jablečného koláče po francouzský toast. Vyrábí se z kůry skořicového stromu a buď se stočí do skořicových tyčinek, tzv. Ostny, nebo se rozemele na jemný prášek. Ačkoli existuje několik druhů skořice ze zemí jako Indie, Srí Lanka, Indonésie, Brazílie, Vietnam a Egypt, nejoblíbenější je cejlonská skořice a skořice Cassia. Ceylonská skořice, často označovaná jako pravá skořice, je nejdražší odrůdou. Skořice Cassia, která je tmavší a tvrdší, je typem, který se nejčastěji vyskytuje v obchodech s potravinami. Kromě použití ve vaření se předpokládá, že skořice má léčivé vlastnosti. Alternativní lékaři se domnívají, že skořice může snížit hladinu cukru v krvi, léčit povrchové plísňové infekce a snížit zánět a bolest.

Pozitivní dopad na zdraví

Skořice se po staletí používá v tradiční medicíně. V tradiční čínské medicíně se skořice Cassia používá při nachlazení, plynatosti, nevolnosti, průjmech a bolestivých menstruacích. Předpokládá se také, že zlepšuje energii, vitalitu a krevní oběh, zejména u lidí se studenými nohami. V ajurvédské medicíně se skořice používá jako lék na cukrovku, poruchy trávení a nachlazení a může pomoci vyrovnat lidskou fyzickou a emoční energii. Je také běžnou ingrediencí v čaji chai a skořicovém čaji , u nichž se věří, že zlepšují trávení.

Alternativní lékaři připisují skořici řadu terapeutických vlastností, zejména cejlonské skořici. Předpokládá se, že má pozitivní dopad na následující onemocnění:

  • Cukrovka
  • Hypertenze (vysoký krevní tlak)
  • Metabolický syndrom
  • Syndrom dráždivého tračníku (IBS)
  • Infekce
  • Orální infekce
  • Nachlazení
  • Senná rýma (alergická rýma)

Charakteristická chuť a aroma skořice pochází ze sloučeniny v éterickém oleji zvané cinnamaldehyd. Je známo, že cinnamaldehyd má antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci při léčbě určitých metabolických, infekčních, zažívacích nebo dýchacích poruch.

1. Metabolické

Studie zjistily, že užívání skořice může pomoci snížit hladinu cukru v krvi. Ukázaly, že to může být prospěšné pro lidi, kteří mají cukrovku nebo prediabetes. Studie z roku 2003 publikovaná v Diabetes Care hodnotila výhody denní dávky skořice u 60 lidí s diabetem 2. typu. Skupinám po 20-ti účastněných byly podány dávky 1, 3 a 6 gramů skořice ve formě tablet (množství zhruba odpovídá jedné čtvrtině čajové lžičky až 1 čajové lžičce).

Po 40 dnech došlo u všech tří skupin ke snížení glykémie nalačno (o 18% až 29%), triglyceridů (23% až 30%), LDL cholesterolu (7% až 27%) a celkového cholesterolu (12% až 26) %). Naproti tomu hemoglobin A1C (HbA1C) zůstal u všech účastníků nezměněn. Snížení této hladiny může být dostatečně silné k léčbě metabolického syndromu . Přezkoumání studií z roku 2016 dospělo k závěru, že léčivá skořice může potenciálně zlepšit všechna klíčová opatření metabolického syndromu, včetně indexu tělesné hmotnosti (BMI), poměru pasu k boku, profilu lipidů v krvi a krevního tlaku. To neznamená, že metabolické výhody skořice jsou nesporné. V současnosti je k dispozici několik dobře kontrolovaných studií (včetně těch, které jsou uvedeny výše).

2. Infekční

Studie zjistily, že skořice má antibakteriální a protiplísňové vlastnosti. Při výzkumu ve zkumavkách je skořice aktivní jak proti Candida albicans houbám , které způsobují kvasinkové infekce, tak proti Helicobacter pylori, bakteriím odpovědným za žaludeční vředy. Skořicový éterický olej dokázal neutralizovat 50% Candida kmenů , podle laboratorního výzkumu z roku 2016 publikovaného v časopise Journal of Clinical and Diagnostic Research. Kromě toho byl olej považován za účinný proti kmenům rezistentním k antifungální látce Diflucan (flukonazol).

Bohužel existuje jen málo důkazů o tom, že skořice má při perorálním podání stejný účinek. To platí zejména pro H. pylori. Výzkum publikovaný v roce 2014 naznačuje, že skořicové doplňky výrazně přesahují terapeutický práh potřebný k eradikaci této obtížně léčitelné bakterie.3. Zažívací

Popíjení skořicového čaje je běžným domácím lékem na zažívací potíže. Při pohledu na jeho účinek na trávení provedli vědci v Austrálii pilotní studii zahrnující účinky dvou léků obsahujících skořici na 31 osob se syndromem dráždivého tračníku (IBS). Jeden lék byl navržen pro IBS s převládající zácpou (IBS-C) a druhý pro IBS s převládajícím průjmem (IBS-D). U účastníků léčených na IBS-C došlo k 20% nárůstu stolice a snížení napětí, bolesti břicha a nadýmání. Pacienti léčení na IBS-D neměli na léčbu žádnou odpověď.

To naznačuje, že skořice může buď podporovat střevní motilitu, nebo mít mírný projímavý účinek. Kromě toho zůstává jen málo důkazů, že skořice může léčit průjem. Nadměrná konzumace skořice může navíc vést k pálení žáhy, což zhoršuje příznaky poruchy trávení.

4. Respirační

Skořicový éterický olej, pokud se používá pro aromaterapii, může pomoci zmírnit přetížení, zlepšit náladu a zvýšit energii. Zatímco někteří alternativní terapeuti věří, že může také posílit imunitní systém, a tím předcházet nachlazení a chřipce, neexistují důkazy o tom, že by skořice v jakékoli formě ovlivňovala imunitní odpověď, ať už vrozenou nebo adaptivní. Skořice může pomoci při zmírnění nosních příznaků doprovázejících nachlazení, chřipku a sennou rýmu. Studie z roku 2014 v časopise Journal of Herbal Medicine uvádí, že nosní sprej obsahující skořicový extrakt zlepšil nosní příznaky u 20 lidí s alergickou rýmou ve srovnání s těmi, kterým bylo podáno placebo. Po čtyřech týdnech postřik dvakrát denně zlepšil měření funkce plic bez významných vedlejších účinků.

Možné nežádoucí účinky

Skořice Cassia, druh, který se běžně vyskytuje v obchodech s potravinami, obsahuje vysoké koncentrace sloučeniny zvané kumarin. Pokud je skořice konzumována ve vysokých dávkách, může způsobit pálení žáhy, poruchy trávení a mírné pocení. V průběhu času může akumulace kumarinu v těle bránit srážení krve a vést k poškození jater. Skořicový éterický olej je vysoce účinný a při vnitřním užívání může způsobit nevolnost, zvracení, průjem a závratě. I když vám jediná kapka šálku čaje nemusí ublížit, je třeba se vyvarovat čemokoli dalšímu. Při lokálním použití by měl být skořicový éterický olej ředěn v nosném oleji, jako je mandlový olej nebo jojobový olej. Pokud je skořicový olej ponechán neředěný, může způsobit podráždění, zarudnutí, vyrážku a pocit pálení. Nikdy nepoužívejte vaginálně skořici k léčbě kvasinkové infekce. Skořice může také u některých lidí vyvolat alergickou reakci, obvykle mírnou až středně závažnou. Mezi příznaky patří vyrážka, ucpaný nos, závratě nebo nevolnost.

Dávkování

Neexistuje žádná doporučená dávka skořicových doplňků nebo extraktů. Pokud se používá ve formě tablet, mnoho výrobců doplňků doporučí mezi 500 miligramy a 6 gramy denně, obvykle užívaných s jídlem bohatým na sacharidy, aby se zabránilo vedlejším účinkům.

Na co si dátpozor při nákupu

Při nákupu doplňku nebo extraktu skořice vždy zkontrolujte, zda obsahuje skořici cejlonskou (Cinnamomum verum) nebo skořici Cassia (Cinnamomum cassia). Můžete předpokládat, že skořicí na regálech obchodů s potravinami je skořice Cassia. Skořicové doplňky si můžete koupit online nebo v mnoha obchodech se zdravou výživou nebo v obchodech s doplňky. Většina z nich je nabízena v dávce 500 miligramů nebo 1 000 miligramů. Skořicový extrakt je také k dispozici ve formulacích s gelovým víčkem. Typ nabízený v lahvičce s kapátkem se většinou používá k vaření a jeho koncentrace se může značně lišit.

Zdroj: https://www.verywellfit.com/, https://www.pexels.com/cs-cz/

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář