Recese může být za rohem. Nepropadejte panice

Foto: Unsplash

Recese může být za rohem. Nepropadejte panice

Wall Street je v napětí. Centrální banky zvyšují úrokové sazby ve snaze omezit inflaci. A geopolitické otřesy zhoršují bolesti dodavatelského řetězce, které začaly v roce 2020.

"Dočkáme se velké recese," varovali minulý měsíc ekonomové Deutsche Bank , kteří na Wall Street zaujímají spíše medvědí pozici. Bank of America, která patří do tábora stále chmurných, ale méně smělých, uvedla, že nálada na finančních trzích je "recesní". Goldman Sachs patří mezi optimističtější z velkých bank, ale není zrovna veselá: Mezitím Bank of England ve čtvrtek varovala před dvoucifernou inflací a možnou recesí, když zvýšila svou klíčovou úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu. Čínská ekonomika, druhá největší na světě, se zadrhává a hrozí, že stáhne dolů globální růst . A ruská válka na Ukrajině způsobuje, že ceny energií a potravin v EU i mimo ni stoupají.

Pokud historie něco naznačuje, nedávný nárůst inflace naznačuje, že nás čeká pokles. Podle Výzkumné služby Kongresu (Congressional Research Service) každé recesi v USA od druhé světové války až na jednu výjimku předcházel široký růst cen.

Co je to vlastně recese a jak moc je třeba se jí obávat? Pojďme si to rozložit.

Co je to recese?

Nejprve učebnicová definice:

Recese se obvykle vyznačuje tím, že ekonomika klesá v několika čtvrtletích za sebou, obvykle měřeno hrubým domácím produktem (neboli tím, kolik toho jako společnost kolektivně nakupujeme a vyrábíme). Z tohoto pravidla však existují výjimky, včetně krátké a mimořádně prudké recese, do níž se Spojené státy dostaly v prvních měsících pandemie. A toto technické označení nikomu, kdo není ekonom (nebo politik - někdo, kdo má stejný, ne-li větší zájem vyhnout se slovu na "R" než kdokoli z Wall Street), nic moc neříká.

Realita recese je pociťována obecně ekonomicky chmurně - představte si rostoucí nezaměstnanost, klesající akciový trh a stagnující nebo klesající mzdy. Lidé často omezují výdaje, když se dostaví sklíčenost, což recesi dodává psychologickou složku, které se lze jen těžko zbavit.

Například:

Ekonomové tento přetrvávající efekt, zejména na trhu práce, nazývají "hystereze". Samotná recese v roce 2020 byla krátká, ale její masové propouštění a dovolená spolu s rychlým přechodem na práci z domova rozbily předchozí představy o hodnotě a smyslu práce. Nespokojenost zaměstnanců se svými zaměstnavateli vyvolala po celém světě hnutí za hledání něčeho lepšího, fenomén známý jako "velká rezignace".

Co způsobuje recesi?"

Zkoumáním a debatami právě o této otázce byste mohli strávit celou kariéru v ekonomii. Zaměřme se však na nejnaléhavější riziko právě teď:

Jednou ze zvláštností moderního kapitalistického systému, ve kterém žijeme, je, že když se ekonomice daří příliš silně, musí jí úředníci záměrně škodit, aby se úplně nevymkla z kolejí. Přesně o to se nyní snaží Federální rezervní systém.

Ve středu Fed zvýšil svou klíčovou úrokovou sazbu o půl procentního bodu, což je nejagresivnější zvýšení sazeb za posledních 22 let. Úrokové sazby jsou hlavním nástrojem Fedu pro kontrolu inflace, která se v současné době pohybuje na úrovni 8,5 %, což je nejvyšší hodnota od počátku 80. let minulého století.

Předpovídat ekonomickou expanzi a recesi je však notoricky známé a Fed je v tom historicky mizerný. Se zpožděním přišel na večírek "ekonomika je příliš horká" a práce Fedu na jejím zkrocení se stala mimořádně choulostivou. Banka musí zvýšit úrokové sazby právě tak, aby odlehčila prudce rostoucím cenám. Pokud to přežene, může dojít ke zhroucení poptávky a následné recesi. Pokud to udělá příliš málo, mohou ceny dále růst, což by rovněž vedlo k recesi.

Ideální výsledek je známý jako "měkké přistání", kdy spotřebitelské ceny klesají a hospodářský růst pokračuje stabilním tempem.

Jak byste se měli připravit?

Především nepropadejte panice: I když je recese nevyhnutelná, nelze říci, jak bude silná. Nikdy však není na škodu plánovat na nejhorší. Zde je několik způsobů, jak podle finančních poradců můžete své finance před krizí ochránit.

Zajistěte si novou práci hned: Vzhledem k mimořádně nízké nezaměstnanosti a velkému množství volných pracovních míst je to trh pro uchazeče o zaměstnání. To by se v případě recese mohlo rychle změnit.

Využijte boom v oblasti bydlení: Pokud jste se rozhodovali, zda prodat svůj dům, možná je právě teď ten správný čas. Ceny domů ve Spojených státech meziročně vzrostly téměř o 20 %, ale zároveň rostou úrokové sazby hypoték, což nakonec omezí poptávku.

Nechte si stranou nějakou hotovost: Vždy je dobré mít likvidní aktiva - hotovost, fondy peněžního trhu atd. - pro pokrytí naléhavých potřeb nebo nečekaných mimořádných událostí.

Nakonec několik moudrých rad pro každý trh: Nenechte se ovládnout emocemi. "Zůstaňte investorem, zůstaňte disciplinovaní," říká certifikovaná finanční plánovačka Mari Adamová. "Historie ukazuje, že to, co si lidé - nebo dokonce odborníci - myslí o trhu, je obvykle špatně. Nejlepší způsob, jak splnit své dlouhodobé cíle, je prostě zůstat investorem a držet se svého rozdělení."

Pokud chcete investovat do akcií ale nemůžete vybrat správného brokera, přečtěte si recenzi brokera eToro.

Zdroje: https://edition.cnn.com/2022/05/06/economy/recession-explained/index.html , Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář