Psychologické mýty

Foto: Unsplash

Psychologické mýty

Možná že i vy už jste někdy slyšeli to, že se protiklady přitahují. Něčemu takovému jsou děti učeny již na základní škole. Možná že jste také slyšeli i to, že myšlení, které je pozitivní, dokáže člověka uzdravit. Podobných mýtů existují spousty. Mnohdy si dokonce ani psychologové nejsou jisti, která tvrzení jsou vlastně pravdivá a která nikoliv.

Některé mýty mohou vést až k situacím, které jsou naprosto absurdní. Slyšeli jste někdy o Mozartově efektu? Jedná se o mýtus, kdy poslechem Mozartovy hudby se lidé stanou inteligentnějšími. U vysokoškolských studentů došlo k tomu, že se asi na 15 minut díky Mozartovi zlepšilo jejich chápání.

Dalším mýtem je to, že lidé využívají pouze 10% svého mozku. Možná že když se nad tím sami zamyslíte, dojde vám, že se jedná o pěknou hloupost. Kořeny tohoto mýtu sahají dokonce do 19. století. Významný americký psycholog jménem William James napsal, že průměrný člověk jen málokdy dosahuje 10% svého potenciálu.

Nebo co takhle, že vyjádření vzteku je mnohem lepší než potlačování? U tohoto mýtu mnohdy najdete ještě radu, že si máte do své kanceláře pořídit boxovací pytel. Spousta lidí si ale neuvědomuje, že vztek je emoce, která vyprchá sama. Některé teorie tvrdí, že pokud ze sebe agresivitu a vztek nedostanete, bude ve vás působit negativní energie.

Nízké sebevědomí opravdu není příčinou neúspěchu. Nízká sebeúcta nemá absolutně vliv na studenty. Pokud je sebeúcta vysoká, i přesto neochrání žádné dítě před kouřením nebo alkoholem. Pokud by vás zajímalo, jaké další mýty ještě existují, pak je rozhodně najdete v knize zvané 50 Great Myths of Popular Psychology. Bohužel ale v českém jazyce ještě nevyšla.

Zdroj: unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář