Propad futures na Dow o téměř 600 bodů, druhý den výprodejů po šoku z inflace

Foto: Unsplash

Propad futures na Dow o téměř 600 bodů, druhý den výprodejů po šoku z inflace

Akciové futures v USA se zřejmě dostanou pod květnová minima, protože finanční trhy se stále vzpamatovávají z překvapivého zrychlení inflace jen několik dní před rozhodnutím Federálního rezervního systému o úrokových sazbách.

V pátek Dow Jones Industrial Average. DJIA, klesl o 880 bodů, tj. o 2,73 %, na 31393 bodů, index S&P 500 SPX, klesl o 117 bodů, tj. o 2,91 %, na 3901 bodů a index Nasdaq Composite se snížil o 2,9 %. COMP, klesl o 414 bodů, tj. 3,52 %, na 11340.

S&P 500 skončil v pátek jen nepatrně nad květnovým uzavíracím minimem 3900,79 bodu. Také indexům Dow a Nasdaq hrozí pokles pod květnová minima.

Páteční zpráva, podle níž index spotřebitelských cen vystřelil na nové 40leté maximum 8,6 % v meziročním srovnání, přiměla investory přehodnotit, jak vysoko půjde Fed při zvyšování úrokových sazeb.

Kromě spekulací, že Fed může ve středu zvýšit úrokové sazby až o 75 bazických bodů, se výnos dvouletých státních dluhopisů. TMUBMUSD02Y, se vyšplhal na 3,20 % - z čtvrtečních 2,80 %.

"Sentiment se dramaticky změnil, protože účastníci trhu si uvědomili, že máme cválající potravinovou krizi kvůli ruské taktice na Ukrajině, Čína by se mohla velmi dobře pohybovat v blokacích po dobu několika měsíců, což by způsobilo globální nabídkové šoky, a recese je nyní velmi pravděpodobná jako jediná možnost, jak zabít poptávku a inflaci," řekl Peter Garnry, vedoucí akciové strategie Saxo Bank.

Zpřísňování sazeb se neomezuje pouze na USA. minulý týden Evropská centrální banka naznačila, že by mohla na červencové zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu navázat v září zvýšením o 50 bazických bodů, a tento týden se na další zvýšení sazeb chystá také Bank of England.

Pád byl výrazný v oblasti kryptoměn, přičemž bitcoin BTCUSD, prodloužil svůj víkendový propad a obchodoval se pod hranicí 25 000 USD. Platforma pro krypto půjčky Celsius Network pozastavila výběry a převody.

"Bezprecedentní krok společnosti Celsius fakticky blokuje klientům přístup k jejich aktivům, což příliš nepomůže potlačit obavy kritiků, že některé platformy DeFi by mohly být Ponziho schématy," uvedl Nigel Green, výkonný ředitel finančního poradce deVere Group.

Zdroje: marketwatch.com , Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář