Propad akcií přivádí index S&P 500 na cestu k medvědímu trhu: Co by investoři měli vědět

Foto: Unsplash

Propad akcií přivádí index S&P 500 na cestu k medvědímu trhu: Co by investoři měli vědět

Medvěd je zpět.

Pondělní index S&P 500 byl na nejlepší cestě potvrdit to, co mnozí investoři říkají již několik měsíců:

Akcie v pondělí utrpěly prudké ztráty poté, co hlavní benchmarky zaznamenaly nejhorší týden od ledna. Velká část oslabení byla připsána pátečnímu údaji o květnovém indexu spotřebitelských cen, který meziročně vzrostl na 8,6 %, což je 40leté maximum. Investoři se obávají, že Federální rezervní systém bude muset zvýšit sazby ještě agresivněji, než se již očekávalo, a riskovat tak recesi ve snaze zkrotit inflaci.

Uzavření pod úrovní 3 837,25 by podle Dow Jones Market Data znamenalo 20% pokles oproti rekordní hodnotě S&P 500 z 3. ledna, což by splňovalo tradiční definici medvědího trhu. S&P 500 SPX, se v poslední době propadl o 3,3 % na 3 772 bodů.

S&P 500 se v květnu krátce obchodoval pod hranicí medvědího trhu, ale neuzavřel pod ní. Akcie se následně odrazily, ale od té doby odraz ustoupil, protože se zvýšily obavy z recese.

Průmyslový index Dow Jones. DJIA, klesl o 740 bodů, tedy o 2,4 %, zatímco technologický Nasdaq Composite. COMP, , který se na začátku letošního roku propadl do medvědího trhu, klesl o 4 %.

Pro jistotu, mnozí investoři a analytici považují 20% pullback za příliš formální, ne-li zastaralou metriku a argumentují tím, že akcie se již dlouho chovají medvědím způsobem. A upozorňují, že pokud by index S&P 500 uzavřel pod touto hranicí, začátek medvědího trhu by byl zpětně datován k vrcholu z 3. ledna. Medvědí trh je prohlášen za ukončený, jakmile index S&P 500 vzroste o 20 % z minima.

Jak se akcie chovaly, když byl medvědí trh potvrzen?

Od druhé světové války proběhlo 17 medvědích trhů nebo trhů, které se medvědímu trhu blížily, uvedl v květnové zprávě Ryan Detrick, hlavní tržní stratég společnosti LPL Financial. Obecně platí, že jakmile medvědí trh začne, index S&P 500 dále klesá. Podle jeho slov medvědí trhy v průměru trvají přibližně rok a jejich průměrný pokles od vrcholu k vrcholu činí jen necelých 30 %. (viz tabulka níže).

Kromě průměrných hodnot existuje velká variabilita v délce a hloubce medvědích trhů v minulosti. K nejprudšímu propadu, poklesu od vrcholu k vrcholu o téměř 57 %, došlo během 17 měsíců, které charakterizovaly 17měsíční medvědí trh, jenž doprovázel finanční krizi v letech 2007-2009. Nejdelší byl pokles o 48,2 %, který trval téměř 21 měsíců v letech 1973-1974. Nejkratší byl téměř 34% pokles, který se odehrál během pouhých 23 obchodních seancí, když nástup pandemie COVID-19 vyvolal celosvětový propad, který dosáhl svého dna 23. března 2020 a znamenal začátek současného býčího trhu.

Zdroje: marketwatch.com , Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář