Proč začít s cyklistikou?

Foto: Freepik

Proč začít s cyklistikou?

Proč začít s cyklistiku?

Každý z nás určitě ví co je to kolo a nejedno doma měl, ač jako malé dítko nebo dospělý. Zajímali jste se někdy o to, proč vůbec začít s jízdou na kole? Nemusíme se bavit o profesionální cyklistice, ale o klasické rekreační jízdě na kole. Napadlo vás někdy, že taková cyklistika vám může být i přínosná v oblasti vašeho zdraví?

Shrňme si nejprve fakta

Cyklistika je aerobní aktivita zaměřena na srdce, cévy a plíce. Pravidelnou jízdou na kole si zlepšíte kondici, pomůžete svému metabolismu, posílíte svalstvo a jeho flexibilitu. Postupem času můžete pozorovat i zlepšení výdrže a rychlosti. Často se zmiňuje vdechování znečištěného ovzduší. Když vezmeme v potaz všechny aspekty cyklistiky, je to ve výsledku sport s pozitivními dopady na naše tělo a zdraví (existují i studie zabývající se přímo touto problematikou).

Jako každý sport vám může pomoci zlepšit kondici, ale může vám mnohokrát i pomoci. Představte si situaci, že vám nejde například nastartovat auto a vy nutně potřebujete dojet například do obchodu. Ve chvíli, kdy vám není cyklistika cizí a máte doma kolo, můžete situaci elegantně vyřešit, budete sice pomalejší než auto, ale na místo se dostanete a budete k tomu mít ještě dobrý pocit, že jste udělali něco sami pro sebe, pro své zdraví.

Jak začít

Určitě budete potřebovat jízdní kolo, dále je potřeba vybavení, jako je cyklistická helma, rukavice, případně i chrániče. Základní výbava se dá sehnat přímo v obchodě, kde by vám měl být po ruce odborník, který vám poradí s výběrem. Existuje i možnost vybavit se na eshopu, nastudovat si informace z internetu. Nehledejte za cyklistikou složitost - stačí mít kolo, chuť začít a pevnou vůli nepovolit.

Ze začátku si nedávejte přehnané cíle, myslete na sebe i své tělo. Začněte menšími okruhy s nenáročným terénem, nedemotivujte se a postupně si přidávejte větší cíle, vzdálenější body. Vezměte kolo a vzhůru do objevování kouzel cyklistiky! Postupně získáte výdrž a kondici a budete moci překonávat sami sebe, ač najetými kilometry nebo náročností terénu. Když vás cyklistika nechytne u srdce, alespoň uděláte něco pro své zdraví.

Proto tedy nelámejme hůl nad odloženými a nevyužitými koly. Oprašme je, vytáhněme je a pojďme začít! Žijeme v zemi plné krásných míst, tak proč je neobjevovat ze sedla kola? Dnešní doba nahrává spíše sedavým aktivitám, návštěvám kin, divadel a internetu. Předejme naším dětem i něco jiného, naučme je jezdit na kole, trávit čas venku, v přírodě a zároveň jim ukažme, že touto cestou můžou udržet své tělo v kondici a zažít i spoustu legrace a nezapomenutelných zážitků. Nikdy není pozdě začít!

zdroje : freepik.com, womenworking.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář