Proč roste prodej laboratorně pěstovaných diamantů

Foto: Unsplash

Proč roste prodej laboratorně pěstovaných diamantů

Nastává sezóna žádostí o ruku a sňatků přibývá. Stejně tak prodej továrně vyráběných diamantů.

Ne že byste poznali rozdíl. Uměle vyrobené diamanty vypadají stejně jako ty přírodní. Jediný znatelný rozdíl je v ceně.

"Výsledek je opravdu ohromující," řekl Edahn Golan, nezávislý analytik diamantového průmyslu.

Podle jeho slov březnové údaje ukázaly, že počet prodaných zásnubních prstenů, které obsahovaly vyrobený diamant, vyskočil oproti loňskému roku o 63 %, zatímco počet prodaných zásnubních prstenů s přírodním diamantem ve stejném období klesl o 25 %.

Pokud se vrátíme o další měsíc zpět, do února, údaje ukázaly, že počet prodaných prstenů s laboratorními diamanty v tomto měsíci vzrostl ještě více, a to na 80 % ve srovnání s předchozím rokem, zatímco počet zásnubních prstenů s přírodními diamanty klesl o 13 %.

"Velkou obavou v odvětví přírodních diamantů je, že spotřebitelé začnou akceptovat laboratorně vypěstované diamanty v zásnubních prstenech," řekl. Příliš pozdě. "Ve skutečnosti se to děje."

Příliv se mění

Proč se spotřebitelé hrnou k uměle vyrobeným diamantům? Nejzřejmějším důvodem je cena. Průměrná maloobchodní cena nejoblíbenějšího umělého diamantu o váze jednoho karátu pro zásnubní prsten byla v březnu 2 318 dolarů, uvedl Golan.

"To je podstatně méně - až o 73 % levnější - než přírodní diamant stejné velikosti, brusu a čistoty jako umělý diamant, který by stál 8 740 dolarů," řekl. Navíc nižší cena umožňuje párům koupit větší kámen.

"Laboratorní diamant je skutečný diamant, ale možná jeho výroba trvala několik týdnů," řekl Golan. "Přírodní diamanty vznikaly 800 milionů až tři miliardy let a není jich nekonečná zásoba."

Přírodní diamanty jsou proto o dost dražší a ceny pravděpodobně porostou, protože ruská invaze na Ukrajinu zpřísnila dodavatelský řetězec přírodních surových diamantů.

Kay Jewelers THE LEO Legacy laboratorně vytvořený zásnubní prsten s diamantem se třemi kameny 1 ct tw ve 14karátovém bílém zlatě (cena 2 999 USD.99)

Sankce se přímo zaměřují na společnost Alrosa , částečně vlastněnou ruskou vládou, kterou americká vláda označila za největší těžařskou společnost na světě, jež se podílí 28 % na celosvětové produkci diamantů.

Oblíbenost diamantů vyrobených člověkem roste také proto, že spotřebitelé jsou o nich více informováni a vzděláni, uvedl Dan Moran, odborník na diamanty třetí generace a majitel klenotnictví Concierge Diamonds v Los Angeles. Moran uvedl, že typický kupující uměle vyrobených diamantů je obvykle mladší 40 let a velmi dobře si uvědomuje svůj rozpočet.

Těžené diamanty mají kontroverzní historii, která je spojena s využíváním dětské práce v některých afrických diamantových dolech a také s prodejem nelegálně obchodovaných "konfliktních diamantů", které financují konflikty ve válkou zmítaných oblastech.

Podle zprávy webové stránky The Knot, která se zabývá plánováním svateb, je dalším faktorem, který ovlivňuje preferenci netradičních zásnubních prstenů u mileniálů a generace Z, jejich ekologické smýšlení a etické obavy ohledně získávání přírodních diamantů.

Malý, ale rostoucí podíl na diamantovém trhu

Ačkoli jeho část roste, podíl uměle vyrobených diamantů na trhu zůstává relativně malý.

V současné době představují uměle vyrobené diamanty asi 7 % trhu se speciálními diamantovými šperky, v roce 2020 to byla 3 %, uvedl Golan.

Pandora PANDY Někteří velcí prodejci šperků jsou hnací silou snahy o rozšíření uměle vyrobených diamantů. V roce 2021 provedla největší světová klenotnická společnost,, zásadní změnu, když oznámila, že přestane ve svých špercích používat těžené diamanty a přejde na laboratorně vytvořené diamanty.

Pandora uvedla, že tuto změnu zavádí v rámci snahy prodávat udržitelné šperky a také proto, že ji zákazníci stále častěji požadují.

Signet, největší klenotnická společnost ve Spojených státech (která vlastní řetězce Zales, Kay Jewelers a Jared), ve svém březnovém hovoru s analytiky upozornila na oblibu šperků s laboratorními diamanty.

Tento zásnubní prsten od Concierge diamonds má 1ct laboratorně vypěstovaného diamantu se 2 růžovými safíry v pásku ze 14karátového žlutého zlata. (Ceny začínají na 3 500 dolarech v závislosti na středovém diamantu)

Vedoucí společnosti Signet Virginia Drososová označila tuto kategorii ve svém portfoliu šperků za "rychle rostoucí" a sdělila analytikům, že laboratorně vytvořené diamanty patří k velkým trendům v oblasti šperků, které očekává v letošním roce.

Společnost uvedla, že v reakci na zvýšenou poptávku rozšířila nabídku uměle vytvořených svatebních šperků ve svých prodejnách Zales i Kay Jewelers.

Značka Charles and Colvard, která vyrábí laboratorně vytvořené diamanty, uvedla, že spotřebitelé nechtějí se šperkem, který nosí, jen dobře vypadat, ale chtějí se v něm také dobře cítit.

"S tím, jak roste dynamika uvědomělého spotřebitelství, není příliv laboratorně pěstovaných diamantů překvapivý," řekl Don O'Connell, prezident a generální ředitel společnosti Charles & Colvard. "[Spotřebitelé] chtějí znát původ svých kamenů a mít jistotu, že jsou bezkonfliktní. Přijímají rozhodnutí koupit si šperk, který je v souladu s jejich hodnotami."

Značka diamantů pěstovaných v laboratořích VRAI uvedla, že i tato pandemie podnítila pozornost a opatření směrem k sociálním a environmentálním otázkám. Spotřebitelé jsou podle ní ohleduplnější a přehodnocují své nákupní zvyklosti, stejně jako společnosti a odvětví, která podporují.

Je tu však jeden důležitý aspekt pro každého, kdo kupuje laboratorně vytvořené diamanty:

Takže i když možná nerozeznáte přírodní diamant od továrně vyrobeného, někdo s trénovaným okem ano, řekl Golan. Jakmile je kámen identifikován jako tovární diamant, přestože jste za něj zaplatili mnohem méně, také za něj mnoho nedostanete.

Ale hodnota prstenu není jen peněžní.

"Jako profesionála v oboru se mě lidé neustále ptají, co si myslím o prstenu, který mají," řekl Moran ze společnosti Concierge Jewelers. "Vždycky říkám, že pokud se vám líbí, buďte s ním spokojeni. Zásnubní prsten je symbolem závazku a trvalé lásky."

Zdroje: https://edition.cnn.com/2022/04/27/business/diamonds-manmade-demand/index.html , Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář