Proč přední kvantový analytik z Wall Street vidí, že index S&P 500 do konce roku získá zpět všechny své ztráty?

Foto: Unsplash

Proč přední kvantový analytik z Wall Street vidí, že index S&P 500 do konce roku získá zpět všechny své ztráty?

Marko Kolanovic z JP Morgan, jeden z nejsledovanějších kvantitativních analytiků na Wall Street, ve středeční zprávě klientům naznačil, že americké akcie by mohly ve druhé polovině roku 2022 zažít prudký růst.

Když Kolanovicův šéf (generální ředitel JPM Jamie Dimon) pomohl ve středu vyděsit trhy svými slovy o ekonomickém "hurikánu", kvantový analytik JPM zrekapituloval důvody, proč by poslední oživení akcií mohlo pokračovat, i když americké akcie zakončily středeční seanci mírně níže. Podle něj by květen mohl sloužit jako "šablona" pro akcie během zbytku roku.

Připomeňme, že k výprodeji akcií přispěly (kromě jiných faktorů) medvědí komentáře Dimona a prezidenta Federální rezervní banky v St. Louis Jamese Bullarda, které vedly k tomu, že se index S&P 500 SPX, dolů o 0,8 %, zatímco index Dow Jones Industrial Average DJIA, ztratil 0,5 % a Nasdaq Composite COMP, klesl o 0,7 %. K dnešnímu dni se tak index S&P 500 propadl o 14 %.

Poznamenal také, že jeho býčí názor je na Wall Street "mimo konsensus", ačkoli stratégové napříč Wall Street v posledních týdnech zvýšili své cíle pro akcie na konci roku. Podle údajů společnosti FactSet je současný medián předpovědi pro konec roku pro index S&P 500 severně od hodnoty 5 000, což je výrazně nad úrovní, kde se akciový benchmark v současnosti obchoduje.

"Navzdory prudkému výprodeji se domníváme, že trhy obnoví ztráty od začátku roku a výsledkem bude zhruba nezměněný rok," napsal Kolanovic.

Kolanovic uvedl několik faktorů, které přispěly k bouřlivému akciovému odrazu, jenž pomohl podnítit indexy S&P 500 a Dow k tomu, aby květen zakončily s nepatrnými zisky (zatímco technologický Nasdaq Composite zaostal za širším trhem a skončil zhruba o 2 % níže).

Všechny tyto události byly podpořeny prudkým stlačením krátkých pozic, které pomohlo urychlit nejsilnější návrat amerických akcií za více než rok.

Vzhledem k tomu, že tato pozice je podle Kolanoviče již natažená směrem dolů, není jednoduše prostor pro to, aby se akcie posunuly výrazně níže.

"Medvědi říkají, že 'pouze obrat Fedu může změnit zdejší vývoj trhů'. Myslíme si, že to není pravda, protože to, co je potřeba, je postupná změna vzhledem ke značnému množství zpřísnění, které je již na trhu zaúčtováno. Ve skutečnosti, když se pozice dostanou na minimální hranici (a my se k ní blížíme), ani špatné zprávy nemohou trh posunout podstatně níže."

A jelikož se volatilita napříč aktivy nadále normalizuje, je základ pro opětovné riskování, které má vést k růstu akcií, dobře vytvořen, přičemž JPM zaznamenala nákup akcií v hodnotě 1,2 bilionu dolarů od společností, které odkupují své vlastní akcie, a dalších 500 miliard dolarů, které se na trh nalily jménem investorů "citlivých na volatilitu".

Jistě, současný výhled neopravňuje k nevybíravým nákupům. Investoři by měli být spíše nároční. V současné době existuje obrovský rozptyl výkonnosti a ocenění, což vytváří prostor pro investory, kteří mohou překonat referenční hodnotu.

S "defenzivními" akciemi, které se již obchodují v blízkosti rekordních relativních ocenění vůči zbytku trhu, vidí Kolanovic největší příležitost v relativně neoblíbených segmentech trhu, včetně čínských ADR (jeden populární ETF těchto akcií se letos zatím propadl o více než 20 %), akcií s malou tržní kapitalizací (Russell 2000 RUT: "V SOUČASNÉ DOBĚ JE V EVROPĚ NEJVÍCE ZASTOUPEN RUSSELL RUSSELL RUSSELL 2000, KTERÝ JE NA TRHU S CENNÝMI PAPÍRY, NAPŘ, je od začátku roku níže o více než 17 %), energetiky a biotechnologií. Všechny tyto segmenty se obchodují v blízkosti historicky nejnižších relativních ocenění.

Kolanovic tento rozptyl znázornil na dvojici grafů. První ukázal rozpětí mezi forwardovým poměrem ceny k zisku u akcií, které jsou "drahé" oproti trhu, a u těch, které jsou "levné".

Jeho druhý graf znázorňoval, jak se akcie s malou tržní kapitalizací obchodují za nejnižší ocenění ve srovnání se zbytkem trhu.

Kolanovic na závěr upozornil, že existuje prostor pro pokles akcií, pokud americká ekonomika skutečně sklouzne do recese. To však není základní předpoklad JP Morgan.

Zdroje: https://www.marketwatch.com/story/why-a-top-wall-street-quant-sees-s-p-500-taking-back-all-its-losses-by-yearend-11654117457?mod=home-page , Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář