Proč je úsměv důležitý?

Foto: Unsplash

Proč je úsměv důležitý?

Úsměv nemusí být jen přirozenou reakcí na podněty, které nám přinášejí radost či potěšení, ačkoliv přesně tak úsměv spousta lidí vnímá. Usmívat se ale můžete i bez zjevného důvodu, prostě jen tak. A také byste měli, protože obyčejný úsměv má hned několik výhod a pozitivních dopadů na vás a vaši náladu.

Úsměv nás činí atraktivnější

Jako lidé jsme přirozeně přitahováni těmi lidmi, kteří se usmívají. S úsměvem je totiž spojený faktor fyzické přitažlivosti. Určitě vás nepřekvapí, že přísné či negativní výrazy jako mračení či šklebení ve skutečnosti fungují opačným způsobem a ostatní lidi naopak odpuzují. Pokud chcete na lidi příjemně zapůsobit, zkuste se místo mračení více usmívat.

Usmívání se pomáhá zahnat stres

Stres může negativně působit na celou naši osobnost a může se projevovat i v našem obličeji. Úsměv nám nejen pomůže nevypadat tolik unaveně a vyčerpaně, ale může skutečně pomoci snížit stres. Věřte nebo ne, úsměv dokáže zmírnit stres i když nemáte chuť se usmívat, dokonce i když si neuvědomujete, že se usmíváte. Když se budete cítit vystresovaní, zkuste se usmát. I když vám nebude do smíchu. Bude to mít pozitivní dopad jak na vás, tak na vaše okolí.

Úsměv zlepšuje naši náladu

Až se budete příště cítit mizerně, zkuste se alespoň chvíli usmívat. Existuje velká pravděpodobnost, že se vaše nálada změní k lepšímu. Usmíváním totiž dokážete přesvědčit vaše tělo, že máte dobrou náladu, protože mezi pohybem obličejových svalů a našemi reakcemi existuje nervové propojení. Mozek tak dostane při úsměvu signál, že se máte dobře.

Úsměv je nakažlivý

Úsměvem dokážete zlepšit nejen svoji náladu, ale i náladu ostatních. Emoční nakažlivost je vědecky dokázaná. To znamená, že stejně jako např. zívnutí, se v blízkostí šťastné a usmívající se osoby budete pravděpodobně také více usmívat. Znáte to, když vám dobrá nálada jedné osoby dokáže díky její pozitivní energii zlepšit den? Přesně takovou osobou můžete být pro ostatní i vy!

Úsměv posiluje náš imunitní systém

Dokonce i pro naše zdraví je úsměv prospěšný. Při usmívání je vaše tělo celkově uvolněnější, což je způsobeno uvolňováním určitých neurostransmiterů. A tím se imunitní funkce zlepšuje. Chcete se například během chladných zimních období vyhnout chřipce? Usmívejte se!

Úsměv vám může přinést úspěch

Díky úsměvu budete působit sebevědoměji, což vám může přinést úspěchy jak v kariérním, tak v osobním životě. Sebevědomě a pozitivně naladění lidé bývají častěji oslovováni či povýšeni, pro ostatní je navíc příjemné s nimi jednat, proto zde existuje větší pravděpodobnost uzavření určitých dohod, kontraktů a podobně. Zkuste si v takové situaci představit sebe. S kým byste jednali raději - s veselým a dobře naladěným člověkem nebo se zamračeným bručounem?

Úsměv je jednoduchý a nic nestojí. Navíc má tolik výhod. Tak na co ještě čekáte? :-)

Zdroj: unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář