Proč je spánek v dospívání tak důležitý pro mentální zdraví?

Foto: Freepik

Proč je spánek v dospívání tak důležitý pro mentální zdraví?

Je pozdě ráno a teenageři v domě ještě tvrdě spí dlouho poté, co vstanete. Měli byste spěchat nahoru a vytáhnout je z postele za nohy? Může to být lákavé, ale odpověď je pravděpodobně ne. Stále více se ukazuje, že spánek v dospívání je důležitý pro současné i budoucí duševní zdraví.

Nemělo by být překvapením, že vážný nedostatek spánku nebo vážně narušený spánek je jedním z nejčastějších příznaků deprese u dospívajících . Nakonec, ať už se cítíte jakkoli unavení, je těžké usnout, pokud vás trápí pochybnosti nebo starosti. To platí i pro dospělé, 92% lidí s depresí si stěžuje na potíže se spánkem .

Možná méně intuitivní je to, že u některých by problémy se spánkem mohly začít před depresí, což by v budoucnu zvýšilo riziko problémů s duševním zdravím . Znamená to, že spánek u teenagerů je třeba brát vážněji? A může později snížit riziko deprese?

Ve studii publikované v roce 2020 zkoumala Faith Orchard, pycholožkaz University of Sussex, údaje od velké skupiny teenagerů sledovaných ve věku od 15 do 24 let. Jedinci, kteří uvedli, že ve věku 15 let spali špatně, ale neměli v té době depresi nebo úzkost, prožívali depresi nebo úzkost v pozdějším věku s větší pravděpodobností než jejich vrstevníci.

I u dospělých mohou být problémy se spánkem prediktorem budoucí deprese. Metaanalýza 34 studií, které mezi nimi sledovaly 150 000 lidí po dobu tří měsíců až 34 let, zjistila, že pokud měli lidé problémy se spánkem, jejich relativní riziko deprese později v životě se zdvojnásobilo . Samozřejmě z toho nevyplývá, že u každého s nespavostí se později rozvine deprese. U většiny lidí ne. Poslední věcí, kterou lidé s nespavostí samozřejmě potřebují, jsou obavy z toho, co se jim v budoucnu může stát.

Ale vidíte, proč v některých případech může špatný spánek přispívat ke špatnému duševnímu zdraví. Deficit spánku má na nás dobře známé negativní dopady, včetně tendence k odchodu od přátel a rodiny, nedostatku motivace a zvýšené podrážděnosti, což vše může ovlivnit kvalitu vztahů člověka a vystavit ho většímu riziku deprese. . Kromě toho je třeba vzít v úvahu biologické faktory. Nedostatek spánku může vést ke zvýšenému zánětu v těle, který se podílí na problémech duševního zdraví.

Vědci nyní zkoumají vztah mezi poruchami spánku a dalšími duševními chorobami. Významný neurolog z Oxfordské univerzity Russell Foster zjistil, že tato souvislost se nevyskytuje pouze u deprese. Narušení cirkadiánních rytmů - přirozený cyklus spánku - bdění - není u lidí s bipolární poruchou nebo schizofrenií neobvyklé. V některých případech mohou být hodiny těla tak nesynchronizované, že se lidé ocitají vzhůru celou noc a spí během dne .

Jeho kolega, klinický psycholog Daniel Freeman, vyzval k tomu, aby problémy se spánkem měly v péči o duševní zdraví větší prioritu . Protože jsou běžné u různých diagnóz, nemají tendenci být považovány za ústřední pro konkrétní stav. Cítí, že jsou někdy opomíjeni, když je lze řešit.

I když narušení spánku předcházejí problémy duševního zdraví, nedostatek spánku může zhoršit potíže člověka. Koneckonců, jen jedna noc deprivace spánku má prokazatelně negativní dopad na náladu a myšlení.

Složitý vztah mezi spánkem a duševním zdravím je dále posílen zjištěním, že pokud léčíte depresi, všechny problémy se spánkem nezmizí. Je snadné vidět, jak by psychologická léčba, která lidem pomáhá omezit přemítání nad negativními myšlenkami, mohla také vést k tomu, že snadněji usnou. Ale v roce 2020 Shirley Reynolds, klinická psycholožkana univerzitě v Readingu, a její tým vyzkoušeli tři různé psychologické léčby deprese. Při snižování deprese pracovali stejně dobře , ale problémy se spánkem vyřešili pouze u poloviny účastníků. U druhé poloviny nespavost přetrvávala, což naznačuje, že je nezávislá na jejich depresi a je třeba ji řešit samostatně.

To znamená, že problémy se spánkem a problémy s duševním zdravím mohou pramenit ze stejných příčin. Traumatické nebo negativní události, například. Nebo nadměrné přežvykování nebo různé genetické faktory. Ukázalo se, že geny zapojené do serotoninových drah a funkce dopaminu jsou faktory špatného spánku i deprese, stejně jako geny, které ovlivňují cirkadiánní hodiny člověka .

A jak jsme již viděli, je pravděpodobné, že se nespavost a problémy duševního zdraví navzájem zhoršují, což oba problémy zhoršuje. Jste zoufalý, takže nemůžete spát; nemůžete spát, takže jste více zoufalí - a tak dále a tak dále v eskalujícím cyklu.

Je také možné, že nedostatek spánku není ani tak příčinou pozdější deprese, ale spíše signálem včasného varování. Znepokojení, které vás zastaví, může být v některých případech prvním příznakem závažnějších problémů duševního zdraví, které přijdou.

Foster je přesvědčen, že z biologického hlediska je nejlepším způsobem, jak rozmotat pavučinu korelace a příčinné souvislosti, studováním dopadů, které by narušení cirkadiánních rytmů mohlo mít na mozek. Říká, že se musíme podívat na složité interakce mezi více geny, oblastmi mozku a neurotransmitery, abychom pochopili, co se děje.

Možná je tedy třeba u dospívajících a dospělých brát vážnější problémy se spánkem vážněji. Intervence spánku jsou přímé a v některých případech úspěšné. Z metaanalýzy 49 studií je již zřejmé, že řešení špatného spánku u pacientů s nespavostí, kteří již mají příznaky deprese, jim nejen pomáhá lépe spát, ale také depresi snižuje .

Velká studie Oasis vedená Danielem Freemanem na 26 univerzitách ve Velké Británii zjistila, že digitální kognitivně behaviorální terapie pro studenty s nespavostí jim nejen pomohla spát, ale snížila výskyt halucinací a paranoie , příznaků psychózy.

Otázkou za milion dolarů je, zda by spánkové intervence mohly dokonce zabránit problémům s duševním zdravím. K zodpovězení této otázky by byly zapotřebí rozsáhlé dlouhodobé studie. Jednou z výhod dřívějších a lepších zásahů k prevenci špatného spánku - jak pro sebe, tak pro potenciální snížení širších problémů duševního zdraví - je to, že kolem nespavosti je méně stigmatu, takže by se mohlo snadněji přesvědčit lidi, aby přišli na léčbu.

Zatím může každý, kdo má potíže se spánkem, vyzkoušet techniky, které se ukázaly jako nejúčinnější: zajistit dostatek světla během dne (ráno pro většinu lidí); nedřímat déle než 20 minut; nejíst, cvičit nebo pít kofein pozdě večer; vyvarujte se čtení e-mailů nebo diskuse o stresujících tématech v posteli; udržování ložnice v chladu, tichu a tmě; a snaží se vstát a jít spát každý den ve stejnou dobu.

Lepší spánek samozřejmě sám o sobě nevyřeší krizi duševního zdraví. Mohlo by to však z dlouhodobého hlediska něco změnit? I když tomu tak není, jak ospalí teenageři vědí, i pro jeho vlastní dobro, není lepší spánek.

Zdroj: bbc.com
Obrázek: People photo created by drobotdean - www.freepik.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář