Proč Bridgewater Raye Dalio sází proti americkým a evropským podnikovým dluhopisům?

Foto: Unsplash

Proč Bridgewater Raye Dalio sází proti americkým a evropským podnikovým dluhopisům?

Zajišťovací fond Raye Dalia opět vkládá peníze tam, kde je jeho slavný zakladatel.

Dalio, zakladatel Bridgewater Associates, již dlouho varuje investory i širokou veřejnost, že Spojené státy a Evropa se nacházejí ve stavu sekulárního úpadku a že Čína bude brzy soupeřit s USA jako globální supervelmoc, ne-li je zastínit. Varoval také investory před sázkami na americké akcie a prohlásil, že dává přednost "reálným" aktivům, jako jsou nemovitosti nebo komodity.

A v rozhovoru pro Financial Times, který byl zveřejněn v pondělí, spolušéf Bridgewateru Greg Jensen, který se dělí o funkci CIO v tomto gigantu hedgeových fondů se svým kolegou Bobem Princem, prozradil, že Bridgewater, masivní hedgeový fond, který Dalio založil již v 70. letech minulého století, po úspěšné sázce na americký vládní dluh otevřel sázky proti americkému a evropskému firemnímu dluhu.

Bridgewater spravuje více než 150 miliard dolarů, což z něj činí největší hedgeový fond na světě podle spravovaných aktiv.

Firma letos také vsadila proti americkým akciím.

"Nacházíme se v radikálně odlišném světě," řekl Jensen pro FT.

Podle Jensena je sázka proti podnikovým dluhopisům založena na názoru firmy, že inflace bude mnohem tvrdohlavější, než Federální rezervní systém v současnosti předpokládá, což nakonec donutí centrální banku zrychlit tempo zvyšování úrokových sazeb. Fed a řada dalších centrálních bank po letech politiky uvolněných peněz zvyšují úrokové sazby a zpřísňují měnovou politiku. V úterý Reserve Bank of Australia zvýšila svou základní úrokovou sazbu s vyšším rozpětím, než očekávala většina ekonomů, kteří se touto centrální bankou zabývají. Evropská centrální banka také signalizovala plány začít zvyšovat úrokové sazby poprvé po více než deseti letech.

Pokud se tak stane, Fed "může zpřísnit velmi silným způsobem, což by pak rozbilo ekonomiku a pravděpodobně rozbilo slabší [podniky] v ekonomice".

Ačkoli se americká ekonomika pravděpodobně nevrátí k relativně silnému tempu růstu z posledních pěti let, Jensen tvrdí, že nominální růst - tedy růst bez očištění o inflaci - by se měl "udržet" a slabost ekonomiky nebude "posilovat sama sebe".

Dodal: "Myslíme si, že nominální růst se udrží. Reálná ekonomika bude slabá, ale nepůjde o slabost, která by se sama posilovala."

Vyšší sazby však povedou k vyšším nákladům na půjčky pro podniky i spotřebitele, což ztíží firmám, které mají problémy, zajištění financování, což by mohlo poškodit ceny dluhopisů.

Bridgewater je nejznámější pro tento druh "makro" sázek - to znamená sázek na dluhopisy, měny a akcie, které jsou založeny na širších ekonomických trendech, na rozdíl od výběru jednotlivých akcií, které je třeba koupit nebo proti nim sázet.

Ačkoli někteří investoři doufají, že Federální rezervní systém by mohl v boji proti inflaci dosáhnout dostatečného pokroku, aby během svého zářijového zasedání zpomalil nebo na krátkou dobu zastavil zvyšování úrokových sazeb, prezidentka clevelandského Fedu Loretta Mesterová naznačila, že by takový návrh nepodpořila. Investoři budou pozorně sledovat sadu údajů o inflaci, která bude zveřejněna v pátek, aby zjistili, jak se ceny vyvíjely během května.

Pokud jde o medvědí výhled, Bridgewater není zdaleka sám: Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj ve středu snížila svou prognózu globálního růstu, den poté, co Světová banka snížila svou prognózu pro rok 2022.

Jensen také není jediným manažerem fondu, který je skeptický ke schopnosti Fedu bojovat s inflací. Tim Magnusson, senior portfolio manažer hedgeové společnosti Garda Capital Partners, řekl serveru MarketWatch, že si myslí, že inflace by mohla na konci roku 2022 zůstat tvrdošíjně na úrovni severně od 7 % ročně. Magnusson byl jedním z hrstky manažerů fondů, kteří v loňském roce správně předpokládali, že inflace se po třech desetiletích relativně utlumených cenových tlaků brzy prolomí výše.

Bridgewater odmítl zveřejnit výši svých sázek na podnikové dluhopisy a Jensen se s FT nepodělil o žádné další podrobnosti o tomto obchodu. Firma neodpověděla na žádost MarketWatch o komentář.

Jak jsme uvedli výše, podnikové dluhopisy dostaly od začátku roku již pořádně zabrat. ETF na dluhopisy s vysokým výnosem SPDR JNK, , který umožňuje drobným investorům vsadit na (nebo proti) vysoce výnosný americký podnikový dluh, od začátku roku klesl o více než 11 %. ETF SPDR Euro High Yield Bond UCITS. JNKE, , který sleduje koš evropských korporátních dluhopisů s vysokým výnosem, klesl za stejné období o více než 10 %.

Zdroje: marketwatch.com , Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář