Proč akcie technologických firem právě teď krvácejí

Foto: Unsplash

Proč akcie technologických firem právě teď krvácejí

Technologický Nasdaq Composite byl velkým příjemcem epického zotavení akciového trhu z pandemie. Nyní čelí stále hlubším ztrátám, protože investoři se obávají, že rychle rostoucím společnostem dochází dech.

Co se děje: Nasdaq se v úterý propadl o téměř 4 % , čímž index klesl na nejnižší úroveň od prosince 2020. Index S&P 500 ztratil 2,8 %. Nyní se nachází 13 % pod svým lednovým maximem.

"Trh se od svého vrcholu na začátku roku výrazně propadl a v poslední době zaznamenal prudší pokles," řekl Brad McMillan, investiční ředitel společnosti Commonwealth Financial Network.

Takže co je příčinou bolestivého výprodeje?

Zisky: Akcie velkých technologických společností po propadu trhu v roce 2020 prudce vzrostly. Jejich podnikání se ukázalo jako odolné a investoři - oplývající hotovostí díky snahám centrálních bank podpořit ekonomiku - se vrhli na jejich rychlý růst.

Nyní se Wall Street na tyto společnosti dívá znovu s pochybnostmi, zda si dokážou udržet dynamiku potřebnou k ospravedlnění jejich vysokého ocenění. Minulý týden se kvůli výsledkové katastrofě Netflixu propadly jeho akcie

Alphabet GOOGL Rodiče Googlu v úterý uvedli, že růst jeho tržeb v prvním čtvrtletí zpomalil na 23 %, což je mírně pod odhady Wall Street. Celoroční růst tržeb Alphabet pro rok 2021 dosáhl 41 %. Akcie se před úterní zprávou propadly o více než 3 % a ve středu v předobchodní fázi klesly o další 4 %.

"Nemají tendenci zmeškat své výsledky, takže si myslím, že to byl pro trhy velký šok," řekl mi Justin Onuekwusi, vedoucí retailových investic společnosti Legal & General Investment Management.

Ekonomické obavy: Federální rezervní systém trhá podporu ekonomice, aby bojoval s nejvyšší inflací za posledních čtyřicet let. Pokud však bude při zvyšování sazeb příliš agresivní, hrozí, že americkou ekonomiku uvrhne do recese, což by ještě více zatížilo zisky podniků.

Deutsche Bank, která na začátku tohoto měsíce jako první velká banka předpověděla recesi v USA v příštím roce, v úterý uvedla, že nyní očekává "velký" pokles.

Ve zprávě nazvané "Proč bude nadcházející recese horší, než se očekávalo" její ekonomové uvedli, že je "vysoce pravděpodobné, že Fed bude muset šlápnout na brzdu ještě důrazněji a bude zapotřebí hluboké recese, aby se inflace dostala na zem."

Růst se prudce zpomaluje také v Číně , druhé největší ekonomice světa, protože se země snaží omezit šíření koronaviru. To je špatná zpráva pro zbytek světa.

"Je jasné, že když se zotavujeme, potřebujeme čínskou poptávku," řekl Onuekwusi.

Zvyšování sazeb: Výnosy amerických dluhopisů, které se pohybují v protikladu k cenám, v letošním roce vyskočily v očekávání plánu Fedu zvýšit úrokové sazby. Výnos referenčního desetiletého amerického státního dluhopisu je nyní na úrovni 2,76 %. Na začátku roku 2022 se pohyboval poblíž 1,5 %.

S růstem výnosů bezpečného dluhu začínají investoři přehodnocovat rizikovější sázky na budoucí zisky firem. Zejména akcie technologických firem začínají vypadat méně atraktivně.

Pohled do budoucna: Ne všechny zisky byly důvodem k obavám. Microsoft MSFT Meta FB Apple AAPL Amazon AMZN Ne všechny zisky byly důvodem k obavám. která v úterý rovněž oznámila výsledky, uvedla, že její tržby vzrostly o 18 %. Její akcie v předobchodní fázi vzrostly o 4 %. Ale vzhledem k tomu, že tento týden ještě přijde na řadu Facebook, trhy pravděpodobně zůstanou v napětí.

"Protože tyto akcie jsou větší a větší a větší, jakékoliv zklamání bude mít obrovský dopad," řekl Onuekwusi.

Rusko zastaví dodávky zemního plynu do Polska a Bulharska

Po ruské invazi na Ukrajinu vzrostly obavy, že by Moskva mohla vyzbrojit dodávky energie do země jako prostředek odvety Západu za trestající sankce.

To už není jen hypotetické. Ve středu Rusko přerušilo dodávky zemního plynu Polsku a Bulharsku poté, co odmítly platit v rublech, čímž dramaticky vystupňovalo napětí.

"Energie se stále více stávají zbraní, protože se zdá, že válka na Ukrajině vstoupí do dlouhého běhu a roste očekávání, že EU nakonec uvalí na Rusko embargo na ropu," uvedla analytička společnosti Hargreaves Lansdown Susannah Streeterová.

Evropská komise označila rozhodnutí o zastavení dodávek za pokus o "vydírání" a uvedla, že koordinuje reakci mezi členskými státy EU.

Polsko se na podobný krok připravovalo a dováželo více zkapalněného zemního plynu ze zemí, jako je Katar. Tento vývoj však přiživuje obavy, že by Rusko mohlo zasáhnout Německo zastavením toků plynu přes klíčový plynovod Nord Stream.

Německo varovalo, že pokud by byly náhle zastaveny dodávky ruského zemního plynu, propadlo by se do hluboké recese a v příštích dvou letech by přišlo o ekonomickou produkci v hodnotě 234 miliard dolarů a statisíce pracovních míst.

Pohled investora:

Akcie v Evropě se z této události většinou oklepaly, ale euro se propadlo. Tváří v tvář silnému americkému dolaru se poprvé po pěti letech propadlo pod 1,06 USD.

Akcie společnosti Tesla se právě propadly. To je pro Muska špatná zpráva

Tesla TSLA Ve včerejším vydání pořadu Před zvoněním jsme upozornili na to, že dohoda Elona Muska o koupi Twitteru představuje pro akcie riziko.

Nemuselo trvat dlouho a investoři dali najevo, že jsou vyděšení. Akcie společnosti Tesla se v úterý propadly o 12 % a zaznamenaly tak nejhorší den od září 2020. Pokles vymazal z tržní hodnoty společnosti 126 miliard dolarů.

Připomeňte si: Musk si zajistil dluhové financování ve výši více než 25 miliard dolarů od bank včetně Morgan Stanley. Stále však potřebuje vložit zhruba 21 miliard dolarů z vlastních zdrojů.

Většina Muskova bohatství je vázána v akciích Tesly. To vyvolává otázky, zda by mohl část svého 17% podílu odprodat, aby získal hotovost.

Není také jasné, jak moc se bude Musk angažovat ve společnosti Twitter. Mohl by být příliš vytížen, takže by měl méně času soustředit se na řízení nejhodnotnějšího výrobce automobilů na světě?

Možná bude nějakou dobu trvat, než se investoři s těmito neznámými vypořádají. Jejich znepokojení však vyvíjí tlak na Muska, který své podíly v Tesle použil jako záruku za některé z přijatých půjček. S poklesem hodnoty jeho podílu má menší manévrovací prostor , což by mohl být problém, protože bankéři a právníci pracují na uzavření transakce.

Zdroje: https://edition.cnn.com/2022/04/27/investing/premarket-stocks-trading/index.html , Unsplash.com

Podobné články

4 Komentářů

iwovaeyiseuso

iwovaeyiseuso

před 3 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Aguqopudi <a href="http://slkjfdf.net/">Alisovix</a> jkg.pnuc.kickback.cz.rxz.cg http://slkjfdf.net/

Reply
ovawecerine

ovawecerine

před 3 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Oqbujol <a href="http://slkjfdf.net/">Acobuy</a> rnu.wiuw.kickback.cz.rlc.id http://slkjfdf.net/

Reply
ruvicijibji

ruvicijibji

před 3 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Iyupucaa <a href="http://slkjfdf.net/">Dabaehuzu</a> idk.dyoc.kickback.cz.vri.hx http://slkjfdf.net/

Reply
daszebukagoc

daszebukagoc

před 3 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Ivugetogo <a href="http://slkjfdf.net/">Oguranaso</a> brw.twls.kickback.cz.txx.wo http://slkjfdf.net/

Reply

Napište komentář