Poptávka po avokádu přetrvává navzdory 44% nárůstu cen a vysoké inflaci v potravinách

Foto: Unsplash

Poptávka po avokádu přetrvává navzdory 44% nárůstu cen a vysoké inflaci v potravinách

Ceny avokáda vyskočily, ale poptávka se nezměnila, ani když inflace dosáhla 40letého maxima.

Globální producent avokáda Mission Produce Inc. AVO, oznámil tento týden 18% nárůst tržeb za druhé fiskální čtvrtletí, které dosáhly 278,1 milionu USD. Výsledek jen těsně zaostal za konsensem agentury FactSet ve výši 278,9 milionu dolarů. Společnost uvedla, že výsledek byl podpořen 44% nárůstem průměrných prodejních cen, který byl částečně kompenzován 19% poklesem prodaného objemu v meziročním srovnání.

"Ačkoli globální působnost společnosti Mission poskytuje výhody v oblasti zásobování ve srovnání s celým odvětvím, v tomto ročním období není k dispozici dostatek zdrojů ovoce, které by významně kompenzovaly dopad nedostatku dodávek z Mexika," uvedl Stephen Barnard, výkonný ředitel společnosti, v rámci hovoru k výsledkům, podle přepisu FactSet.

Přesto Barnard uvedl, že společnost v posledním čtvrtletí distribuovala přibližně stejný objem ovoce jako ve stejném období roku 2020, přičemž ceny byly o 24 % vyšší.

"Omezená nabídka spolu s trvalou poptávkou nadále vytvářely trvalý tlak na růst cen v první polovině tohoto fiskálního roku, kdy byly ceny přibližně o 50 % vyšší než v předchozím roce," uvedl.

"Navzdory těmto vyšším cenám se poptávka na hlavních amerických trzích ukázala jako odolná a do značné míry nepružná. Myslíme si, že to svědčí o širších trendech v oblasti zdraví a wellness, které jsou základem avokádového průmyslu a povyšují avokádo na nezbytnou součást mnoha domácností."

Poptávka po avokádu zůstala silná i v době, kdy ceny potravin prudce vzrostly v důsledku inflace, kdy ceny položek jako mléko a máslo vzrostly téměř o 16 % a kdy ceny vajec vzrostly o neuvěřitelných 32 %. Ceny vajec dále ovlivňuje ptačí chřipka.

Většina (76 %) avokáda v USA ve druhém čtvrtletí pocházela z Mexika, i když v této dodávce "přetrvávala nekonzistence". Podle Barnarda tam docházelo k "abnormálnímu třídění a třídění sklizeného ovoce". Společnost Mission byla schopna zaplnit část nedostatku produkty z Chile, Kolumbie a Kalifornie.

Dovoz avokáda z Mexika byl v únoru pozastaven poté, co inspektor bezpečnosti obdržel výhrůžku. Krátce poté byl zákaz zrušen.

Barnard v prohlášení k výsledkům uvedl, že jeho produkce v Peru a investice do farem, které vlastní v Guatemale a Kolumbii, pomohou s dodávkami ve druhé polovině roku.

"Domníváme se však, že je rozumné očekávat určitou racionalizaci cen v souvislosti se zlepšujícími se podmínkami nabídky v pozdějším období tohoto fiskálního roku," uvedl v telefonickém hovoru.

"Ačkoli očekáváme, že ve druhé polovině fiskálního roku dosáhneme růstu tržeb, inflační prostředí by mělo zmírnit některé provozní páky, které obvykle očekáváme od našeho vlastního mezinárodního zemědělského segmentu."

Konsensus společnosti FactSet předpokládá tržby za celý fiskální rok ve výši 1,044 miliardy dolarů, což je nárůst z 891,7 milionu dolarů v minulém roce.

JPMorgan hodnotí akcie Mission Produce neutrálně s cílovou cenou 16 dolarů, což je nárůst z 14 dolarů.

"Ve 3Q22 společnost stále očekává, že objem zůstane meziročně pod tlakem, ale sekvenčně se zlepší díky zvýšenému zásobování z Kalifornie a rekordní sklizni z farem v Peru (podle Mission o 5-10 % větší než loni)," napsali analytici JPMorgan ve zprávě po výsledcích a následném hovoru se společností.

"Ve 4Q22 společnost očekává další nárůst objemu. Do té doby by se mohly začít obnovovat dodávky z Mexika," napsali analytici. "A společnost očekává, že zásobování z Peru bude mít ve 4. čtvrtletí (oproti 3. čtvrtletí) o něco větší váhu než obvykle."

Akcie společnosti Mission Produce od počátku roku klesly o 9,7 %, zatímco širší index S&P 500 SPX, propadl o téměř 18 %.

Zdroje: marketwatch.com , Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář