Pokud vám do důchodu zbývá alespoň 10 let, zvažte portfolio složené ze 100 % z akcií.

Foto: Unsplash

Pokud vám do důchodu zbývá alespoň 10 let, zvažte portfolio složené ze 100 % z akcií.

Letošní akciový trh není takový, jak se zdá.

"Takhle to být nemělo!" To je refrén mnoha investorů, kteří se při pohledu na americký akciový trh. SPX, pokles v letošním roce zatím o zhruba 13 % (čísla se mění každý den).

Ještě hůře je na tom celkový trh s dluhopisy - zhruba o 9 %. To se rozhodně nemělo stát. Koneckonců, když akcie míří dolů, předpokládá se, že dluhopisy zvýší svou hodnotu, a tím vyhladí cestu.

A aby toho nebylo málo, jsou tu ještě všechny letošní zprávy. Možná že TENTOKRÁT svět opravdu SMĚŘUJE k útesu - nebo k více útesům.

Neříkám, že tomu věřím. Ale může to tak vypadat.

Co by tedy měl investor dělat? Myslím, že existují dvě základní možnosti.

Jedna: Můžete se zavázat, že budete reagovat na denní a týdenní šum trhu a zpráv, a pak dělat to, co vám poradí vaši přátelé a mluvící hlavy v televizi.

Tato cesta je snadná, budete mít spoustu společnosti a možná z toho všeho kamarádství získáte i krátkodobou útěchu.

Druhá cesta: Můžete se zavázat k vytvoření a dodržování dlouhodobého plánu založeného na poučení z historie a všech nástrojích, které mají investoři v dnešní době k dispozici.

Pokud si zvolíte první cestu, nemohu vám pomoci a nepotřebujete to, co je ve zbytku tohoto článku.

Druhá cesta není vždy snadná. Je však správná a já jsem tu od toho, abych vám poskytl to, co potřebujete.

To, co se děje nyní, je ve srovnání s minulými poklesy akcií mírné. V roce 2008 ztratil index S&P 500 37 %. V letech 2000 až 2002 činily postupné roční ztráty 9,1 %, 11,9 % a poté (jako by investoři nebyli dostatečně potrestáni) 22,1 %.

Dvě dvouciferné ztráty zaznamenal index v polovině sedmdesátých let... a Dow Jones Industrial Average DJIA, 30 akcií klesl v roce 1987 během jediného dne o srdcervoucích 22,6 %.

V každém případě se trh vrátil a dosáhl nových maxim. To byla odměna pro investory, kteří se dokázali dívat dál než na okamžitou bolest.

Takto by měl probíhat pokrok. Nové věci nahrazují věci, jejichž čas už možná pominul, a tento proces je nutně bolestivý.

Pokud by k tomu v uplynulých 50 letech nedošlo, IBM IBM, by dnes byla největší technologickou společností. Možná byste měli mobilní telefony, ale všechny by patřily společnosti AT&T. T, , a vy byste si je museli pronajímat. Monopolní telefonní společnost by neměla žádnou motivaci nabízet vám nižší sazby.

A pokud to není dostatečně děsivé, prezidentem by byl stále Richard Nixon.

I přesto investoři potřebují plán, jak překonat těžké časy.

Většina čtenářů tohoto článku má před sebou pravděpodobně nejméně deset let investování. Pokud patříte mezi ně, domnívám se, že byste se měli celoživotně zavázat k vlastnictví akcií, které vám zajistí dlouhodobý růst.

Jednou z dobrých voleb je celoživotní portfolio naplněné ze 100 % akciemi. Pokud máte trpělivost a víru nechat své investice dočasně trpět při poklesu a medvědích trzích, vše, co známe z historie, naznačuje, že se akcie budou i nadále odrážet a dosahovat nových maxim.

Pokud se vám to zdá příliš riskantní, další výbornou volbou je celoživotní závazek mít polovinu portfolia v akciích a polovinu ve fondech s pevným výnosem. To vám zajistí hladší průběh - ale pravděpodobně nižší výnosy ve velmi dlouhém období.

Nechci vás teď zasypávat čísly, která by ukazovala, co se s těmito kombinacemi stalo v minulosti. Údaje si můžete prostudovat sami, včetně osmi dalších variant akcií a dluhopisů, v této tabulce.

Namísto toho si společně projdeme, jak na to.

Když jsem v šedesátých letech minulého století začínal s podnikáním, konvenční moudrost vyžadovala vlastnit asi 10 až 20 jednotlivých akcií, které byste drželi po celý život: společnosti jako General Motors GM, , Ford F, , IBM a možná nějaký nováček jako Xerox. XRX, .

O několik let později převládalo doporučení vlastnit desítky nebo dokonce stovky společností prostřednictvím podílových fondů. Postupný nástup indexových fondů to učinil praktickým a levným

Koncem 20. století bylo uznávanou moudrostí, že byste měli vlastnit největší a nejúspěšnější americké společnosti, a to prostřednictvím indexu S&P 500.

Pokud se nad tím zamyslíte, dává tento přístup dobrý smysl. Budete vlastnit malé části mnoha společností, které vedou lidé, kteří tvrdě pracují na tom, aby byly úspěšné.

Některé společnosti samozřejmě zkrachují. Ale jiné (vzpomeňte si na Microsoft MSFT, , Apple AAPL, , Google GOOG, , Facebook FB, ) velkolepě vzroste.

Jako investor do akcií čelíte dvěma rizikům:

Vždy budete vystaveni tržnímu riziku. Pokud však vlastníte stovky nebo tisíce společností, toto druhé riziko odpadá.

Uf.

Investoři, kteří se zcela spoléhali na index S&P 500, se však v první dekádě tohoto století dočkali krutého probuzení v podobě dvou divokých medvědích trhů.

Rešením byla větší diverzifikace, jejíž detaily formulovali a učili akademičtí výzkumníci v 90. letech 20. století. O těchto výzkumech jsem se dozvěděl v polovině 90. let a začal jsem je předávat dál: Investujte do malých i velkých společností, do hodnotových akcií stejně jako do populárních růstových akcií, do mezinárodních akcií stejně jako do těch, které se nacházejí ve Spojených státech.

Tento přístup jsem doporučoval mnoho let a stále mu věřím.

Další výzkumy však naznačují, že velmi podobné výnosy byste získali i při mnohem jednodušším přístupu, který by zahrnoval pouze čtyři americké třídy aktiv. (A ať to stojí, co to stojí, kombinace čtyř fondů letos zatím klesla jen asi o 4 % - což je neobvyklý případ, kdy je to téměř úplně stejné, ať už se jedná o 100 % akcií nebo 50 %)

Samozřejmě nemohu vědět, co přinese budoucnost.

Podle mého názoru je správným způsobem, jak se vypořádat s letošním trhem, trvalý závazek k těmto čtyřem třídám aktiv, a to buď pro polovinu, nebo pro celé vaše portfolio. To vám pravděpodobně dobře poslouží při všech vzestupech a pádech, které vás čekají.

K tomu není třeba talentu. Nevyžaduje to vysokoškolský titul ani pokročilé počítačové dovednosti. Nevyžaduje to ani úspěšné předvídání budoucnosti v jakémkoli směru.

Jak jsem již zmínil, vyžaduje to hlavně víru a trpělivost. Tyto vlastnosti si nemůžete koupit, musíte si je dodat sami.

S tímto odhodláním může fungovat mnoho kombinací fondů a tříd aktiv. Některé z těchto myšlenek probírám s Darylem Bahlsem a Chrisem Pedersenem. Tuto konverzaci najdete zde v podcastu a zde ve videu.

Zdroje: marketwatch.com , Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář