Podle FDA je vakcína COVID-19 společnosti Pfizer účinná pro děti do 5 let

Foto: Unsplash

Podle FDA je vakcína COVID-19 společnosti Pfizer účinná pro děti do 5 let

WASHINGTON - Federální zdravotníci v neděli uvedli, že dětské dávky vakcíny COVID-19 společnosti Pfizer se zdají být bezpečné a účinné pro děti mladší pěti let, což je klíčový krok k dlouho očekávanému rozhodnutí o zahájení očkování nejmenších amerických dětí.

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv zveřejnil svou analýzu vakcíny COVID-19 společnosti Pfizer. PFE, před středečním zasedáním, na kterém budou externí odborníci hlasovat o tom, zda je očkování připraveno pro 18 milionů kojenců, batolat a předškoláků. Děti mladší pěti let jsou jedinou skupinou, která v USA zatím nemá nárok na očkování vakcínou COVID-19.

Koncem minulého týdne FDA zveřejnil podobnou analýzu vakcíny Moderna. MRNA, očkování pro děti mladší 6 let.

Pokud regulační orgány očkování jedné nebo obou společností schválí, mohlo by očkování začít již příští týden, přičemž výrobci léků jsou připraveni rychle dodat dávky objednané vládou. Rodiče již několik měsíců naléhají na federální úředníky, aby jim umožnili chránit své nejmenší děti, protože stále více dospělých se zbavuje masek a upouští od dalších opatření v oblasti veřejného zdraví.

Přestože v USA jsou očkována jen asi 3 % dětí, je v současné době očkování proti infekci velice rozšířené. případů COVID je ve věkové skupině od 6 měsíců do 4 let, je podle analýzy FDA počet hospitalizací a úmrtí v této skupině vyšší než u starších dětí, což je podle odborníků jeden z důvodů, proč je ochrana této skupiny důležitá.

FDA uvedl, že u dětí, které během testování dostaly injekce společnosti Pfizer, se vyvinula vysoká hladina protilátek proti viru, které je mají chránit před koronavirem. To je základní hranice potřebná k získání povolení FDA. Dodatečné testování však ukázalo klíčové rozdíly, přičemž výsledky byly silnější ve prospěch společnosti Pfizer.

Vakcína společnosti Pfizer, která se podává v sérii tří injekcí, se ukázala jako 80 % účinná v prevenci symptomatického viru COVID-19, ačkoli tento výpočet vycházel z pouhých 10 případů diagnostikovaných u účastníků studie a předtím, než převládla super nakažlivá varianta viru omicron. Tento údaj se může změnit, jak bude studie společnosti Pfizer pokračovat.

Série dvou dávek přípravku Moderna byla při prevenci mírnějších infekcí účinná jen asi 40 až 50 %, ačkoli byla testována během vlny omicron. Společnost Moderna začala testovat posilovací dávku pro batolata.

Ve středu požádá FDA nezávislou skupinu odborníků na vakcíny, aby před hlasováním projednala údaje obou společností. FDA se nemusí řídit doporučeními této skupiny, ale tento proces je považován za klíčový krok při veřejném prověřování očkování.

Očekává se, že FDA učiní oficiální rozhodnutí krátce po středečním celodenním zasedání. Další krok: Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (Centers for Disease Control and Prevention), které doporučuje, jak používat vakcíny, svolá vlastní odbornou skupinu, která bude diskutovat o tom, které děti je třeba očkovat.

Není jasné, jak velká bude zpočátku poptávka po očkování. Podle nedávného průzkumu by své děti nechal hned očkovat jen každý pátý rodič malých dětí. Vakcíny jsou pro starší americké školáky k dispozici od listopadu, ale podle vládních údajů dostala dvě doporučené dávky jen necelá třetina dětí ve věku 5 až 11 let.

Pro nejmenší děti nabízí každá společnost jinou velikost dávky a počet očkování, a to od 6 měsíců do 4 let u společnosti Pfizer a do 5 let u společnosti Moderna.

Pfizer a jeho partner BioNTech. BNTX, plánují nabízet dvě injekce s odstupem tří týdnů, po nichž bude následovat třetí nejméně o dva měsíce později - každá z nich bude o desetinu vyšší než dávka podávaná dospělým. Pfizer je v současné době jedinou společností, která má vakcínu COVID-19 určenou pro starší děti v USA.

Moderna usiluje o schválení FDA pro dvě injekce, každou ve čtvrtinové dávce pro dospělé, podávané s odstupem přibližně čtyř týdnů.

Vakcínu Moderna FDA v současné době povoluje používat pouze u dospělých. Některé země však povolují plné dávky pro dospívající a poloviční dávky pro děti ve věku od 6 do 11 let - tento krok FDA rovněž zvažuje.

Podle údajů U.S.A. bylo v USA hospitalizováno více než 30 000 dětí mladších 5 let s COVID-19 a v této věkové skupině bylo hlášeno téměř 500 úmrtí na koronaviry.

Vláda minulý týden povolila lékárnám a státům, aby začaly objednávat dávky v celkové velikosti, přičemž zpočátku jich bude k dispozici 5 milionů - polovinu vyrobila společnost Pfizer a polovinu společnost Moderna.

Zdroje: marketwatch.com , Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář