Počet volných pracovních míst v USA klesl na 11,4 milionu, ale trh práce je stále nejsilnější za poslední desetiletí

Foto: Unsplash

Počet volných pracovních míst v USA klesl na 11,4 milionu, ale trh práce je stále nejsilnější za poslední desetiletí

Čísla: Počet volných pracovních míst v USA v dubnu klesl na 11,4 milionu z rekordních 11,9 milionu v předchozím měsíci, což signalizuje určité zmírnění situace na trhu práce, který je stále nejsilnější za poslední desetiletí.

Počet lidí, kteří v dubnu ukončili pracovní poměr, se mezitím příliš nezměnil a činil 4,4 milionu, uvedlo ve středu ministerstvo práce.

Odchody z práce loni v létě poprvé v historii přesáhly 4 miliony, což je součástí pandemického trendu, který se stal známým jako "velká rezignace".

Před pandemií odcházelo z práce v průměru méně než 3 miliony lidí měsíčně.

Velký obrázek: Americký trh práce by mohl být záchranou ekonomiky v době, kdy Federální rezervní systém přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb, aby zkrotil inflaci.

Vyšší sazby pravděpodobně zpomalí ekonomiku, ale dokud bude většina firem nabírat nové zaměstnance a dokud se budou pracovníci cítit jistě na svých místech, budou pravděpodobně i nadále utrácet. A stabilní spotřebitelské výdaje by udržely ekonomiku mimo recesi.

V poslední době se však objevilo několik firem, které oznámily propouštění, a ekonomové pozorně sledují známky oslabení trhu práce. Vzhledem k tomu, že Fed zvyšuje úrokové sazby, mohou být podniky opatrnější při najímání zaměstnanců.

Klíčové údaje: Počet volných pracovních míst se nejvíce snížil v odvětvích zdravotní a sociální péče (-266 000), maloobchodu (-162 000) a hotelů a restaurací (113 000).

Otevřených pracovních míst přibylo ve výrobě, dopravě a skladování.

Tzv. míra odchodů se již třetí měsíc v řadě nezměnila a činila 2,9 %, což je jen o málo méně než rekordní hodnota.

Více lidí odchází, když se ekonomice daří nebo si myslí, že si najdou lepší práci. Většina lidí, kteří dávají výpověď, si najde novou práci.

Míra propouštění také klesla na nejnižší úroveň v historii.

Na každého nezaměstnaného připadají zhruba dvě volná pracovní místa, ačkoli firmy se nikdy nesnaží obsadit všechna. Počet volných pracovních míst je do značné míry považován za způsob, jak posoudit sílu trhu práce.

Reakce trhu: Průmyslový index Dow Jones. DJIA, a S&P 500 SPX, ve středečním obchodování vzrostly.

Zdroje: https://www.marketwatch.com/story/u-s-job-openings-fall-to-11-4-million-and-come-off-record-high-11654092566?mod=home-page , Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář