Po šoku z květnového indexu spotřebitelských cen v USA panují obavy ze stagflace: co by měli investoři vědět

Foto: Unsplash

Po šoku z květnového indexu spotřebitelských cen v USA panují obavy ze stagflace: co by měli investoři vědět

Od Wall Street až po Main Street se šíří obavy, že by se americká ekonomika mohla propadnout do "stagflace" ve stylu 70. let.

Zmínky o této svízelné situaci se objevovaly v novinových titulcích celý týden. Agentura Associated Press ji nazvala "obávaným slovem na S". Deník Wall Street Journal připomněl čtenářům původ tohoto neologismu jako chytlavého způsobu popisu prostředí zpomalujícího nebo stagnujícího hospodářského růstu, ztráty pracovních míst a navíc inflace.

V úterý jej připomněla i Světová banka, když varovala před "vleklým obdobím slabého růstu a zvýšené inflace" a zároveň oznámila, že právě snížila výhled globálního hospodářského růstu téměř o celý procentní bod.

V pátek pak věci nabraly skutečný spád. Květnový údaj indexu spotřebitelských cen v USA - ostře sledovaný ukazatel cenových tlaků v ekonomice - zkalil naděje na Wall Street i ve Washingtonu, že inflace již dosáhla "vrcholu". Namísto toho dosáhl celkový údaj o inflaci za květen 8,6 % anualizovaně, což je nové maximum cyklu.

Mnozí ekonomové rychle poznamenali, že Spojené státy ještě nesklouzly do stagflace. Ne s tím, že trh práce je stále mimořádně silný. Americká ekonomika se v prvním čtvrtletí také snížila, ale jen málokdo očekává, že se to bude opakovat i ve druhém čtvrtletí.

Vzhledem k varovným signálům je důležité vědět, jaký dopad může mít stagflace na portfolia a úspory.

Podtrženo a sečteno: z akcií. SPX, až po zlato GC00, , pokud se stagflace stane skutečností, mají investoři podle hrstky ekonomů, portfolio manažerů a tržních expertů k dispozici depresivně málo možností, jak se proti následkům ochránit.

Obavy ze stagflace se často soustředí na inflační stranu rovnice. Jak potvrdilo páteční číslo CPI, tempo inflace se v květnu zrychlilo na nové maximum cyklu.

Údaje vyvolaly příval reakcí ekonomů, včetně týmů Capitol Economics, Barclays a Jeffries, kteří naznačili, že Federální rezervní systém by se mohl rozhodnout zvýšit sazbu federálních fondů o 75 bazických bodů, až se příští týden sejde jeho politická rada, nebo možná na následujícím zasedání v červenci.

Jiní se vysmívali představě "vrcholné inflace", tedy myšlence, že cenové tlaky dosáhly vrcholu v březnu a poté začaly v reakci na opatření Fedu polevovat. První zvýšení základní úrokové sazby Fedu od roku 2018 přišlo v březnu, ale následovaly plány na mnohem vyšší úrokové sazby v letošním roce.

Údaj o indexu spotřebitelských cen nebyl jediný, pokud jde o alarmující údaje zveřejněné v pátek. Spotřebitelský průzkum Michiganské univerzity, také ukázal, že spotřebitelé jsou nyní ještě pesimističtější než v době hluboké finanční krize.

Co se týče tempa hospodářského růstu, objevují se náznaky, že americká ekonomika může v první polovině roku směřovat k zápornému růstu. Podle prognózy GDPNow atlantského Fedu dosáhne hospodářský růst ve druhém čtvrtletí 0,9 % po 1,5% poklesu v prvním čtvrtletí.

Většina ekonomů definuje recesi jako dvě po sobě jdoucí čtvrtletí hospodářského poklesu, takže i kdyby se prognóza atlantského Fedu naplnila, Spojené státy by technicky vzato nebyly v recesi, i kdyby ekonomika v první polovině roku nakonec poklesla.

Zaměstnanost zůstává v současné době jediným světlým bodem ekonomiky: míra nezaměstnanosti zůstala v květnu na úrovni 3,6 %, když americká ekonomika vytvořila 390 000 nových pracovních míst.

I tak si ale rostoucí náklady na spotřební zboží vybírají svou daň. Revolvingové spotřebitelské úvěry v USA - v podstatě ukazatel využívání kreditních karet - začátkem tohoto měsíce explodovaly na téměř rekordní úroveň.

"Je to známka zdraví spotřebitelů - nebo spíše spotřebitelů, kteří křičí bolestí na konci cyklu, protože jejich příjmy jsou drceny krizí životních nákladů?" Ptal se Albert Edwards ze Société Générale v nedávném sdělení klientům.

Tom Porcelli, americký ekonom společnosti RBC Capital Markets, souhlasil, že by to mohl být důvod k obavám. "Došlo k poměrně rychlému zrychlení využívání úvěrů, nemyslím si, že je to dobrý vývoj," řekl během telefonického rozhovoru s MarketWatch.

Přesto bude zapotřebí více než jen prudký nárůst inflace a ochabující hospodářský růst: americký trh práce by také musel dostat ránu a nezaměstnanost by se musela vrátit k 5 %.

Pokud bude Federální rezervní systém pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb a exogenní faktory, jako je válka na Ukrajině a zvýšené ceny komodit. CL00, nadále zvyšují ceny komodit a snižují zisky podniků, je možné, že americké společnosti budou nuceny začít snižovat své zisky. Teprve pak by se ekonomové obecně shodli na tom, že nastala "stagflace".

Nejobtížnějším aspektem při sestavování portfolia pro tento typ prostředí je to, že akcie a dluhopisy pravděpodobně nebudou mít dobrou výkonnost.

V prostředí stagflace se v podstatě jedná o recesi, která negativně ovlivňuje spotřebitelskou poptávku a zisky podniků, a také o vysokou nezaměstnanost, která by mohla ovlivnit příliv drobných investorů do akcií.

Na straně rovnice s pevným výnosem by tvrdošíjně vysoká inflace mohla donutit Federální rezervní systém, aby udržoval úrokové sazby na zvýšené úrovni, protože se snaží omezit cenové tlaky. Rostoucí inflační očekávání často nutí zvyšovat termínovou prémii, tedy částku, kterou investoři požadují jako kompenzaci za riziko držení dluhopisů s delší splatností.

Mark Zandi, ekonom společnosti Moody's Analytics, v nedávném výzkumném sdělení upozornil, že termínová prémie u dlouhodobých státních dluhopisů dosahovala během stagflační vlny v sedmdesátých a na počátku osmdesátých let 20. století 5 %. Nyní je výnos ze státních dluhopisů TMUBMUSD10Y, je v podstatě plochá, což znamená, že ceny dlouhodobějších státních dluhopisů by se musely posunout výrazně níže a výnosy výše, pokud by se takové prostředí naplnilo.

"Opravdu není kam se schovat," řekl Mohannad Aama, portfolio manažer společnosti Beam Capital Management.

V minulosti se zlato GLD, bylo pro investory preferovaným bezpečným útočištěm v dobách otřesů na trzích. V pátek zlato zaznamenalo nejlepší den za poslední zhruba týden, přestože se po páteční zprávě o indexu spotřebitelských cen zpočátku propadlo na nejslabší úroveň za poslední tři týdny.

Ačkoli se futures na žlutý kov pohybovaly poblíž 1 875,50 USD za unci, stále byly podle Dow Jones Market Data o více než 8 % pod březnovým maximem 2 040,10 USD, takže mnoho investorů bylo zklamáno jeho výkonností od začátku roku 2022. Přesto si lesklý kov drží svou hodnotu lépe než akcie.

Cenné papíry chráněné proti inflaci. TIP: TRH S CENNÝMI PAPÍRY V ČESKÉ REPUBLICE JE V SOUČASNÉ DOBĚ V ROZPORU SE ZÁKONEM Č, jsou jednou z možností pro investory, kteří chtějí ochránit své peníze před ničivou inflací. Podle údajů Tradewebu skončily výnosy TIPS, jak se jim říká, na nejvyšší úrovni od března 2020.

Před stagflačním prostředím by také bylo rozumné očekávat, že americký dolar bude s růstem úrokových sazeb nadále posilovat.

Jakmile však stagflace dorazí, bude Fed pravděpodobně nucen rozhodnout se: "Bude centrální banka pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, aby se vypořádala s inflací, nebo představitelé Fedu sníží sazby a pokusí se oživit ekonomiku?"

Stéven Englander, globální vedoucí oddělení FX výzkumu pro země G-10 ve společnosti Standard Chartered, očekává, že v tomto případě zvolí druhou možnost.

"Myslím, že Fed v tomto světě přistoupí na kompromis," řekl pro MarketWatch.

Akcie ve Spojených státech v pátek zakončily týden prudkým poklesem, když se propadly po zveřejnění údajů o inflaci. Index S&P 500 SPX, ztratil za celý týden 5,1 % a zaznamenal tak největší dvoutýdenní procentuální pokles od 27. března 2020, jak uvádí Dow Jones Market Data. Dow DJIA, se za týden propadl o 4,6 %, zatímco index Nasdaq Composite COMP, od pondělí ztratil 5,6 %.

Před námi je týden plný ekonomických údajů z USA. Všechny oči se však budou upírat na dvoudenní zasedání Fedu, které skončí ve středu a po němž bude ve 14:00 SEČ následovat tisková konference předsedy Fedu Jeroma Powella.

Zdroje: marketwatch.com, Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář