Foto: Unsplash

"Pandemický boom prodeje domů je u konce": Sazby hypoték stoupají na nejvyšší úroveň od roku 2009, protože Fed tlačí na trh s bydlením

Sazby hypoték díky Fedu prudce rostou, ale kupující, kteří vydrží na tomto obtížném a měnícím se trhu, budou odměněni.

Podle údajů zveřejněných společností Freddie Mac činila v týdnu končícím 5. května průměrná úroková sazba 30leté hypotéky s fixací 5,27 %. FMCC, ve čtvrtek. To je o 17 bazických bodů více než v předchozím týdnu - jeden bazický bod se rovná jedné setině procentního bodu, tedy 1 % z 1 %.

Představuje to nejvyšší hodnotu pro referenční produkt 30leté hypotéky od srpna 2009. Abychom to uvedli do kontextu:

Poslední takto vysoká sazba hypoték byla v době, kdy Barack Obama byl teprve několik měsíců po začátku svého prvního prezidentského období, země se nacházela v hlubinách velké recese a Instagram ještě nebyl spuštěn.

Průměrná sazba 15leté hypotéky s pevnou úrokovou sazbou vzrostla v uplynulém týdnu o 12 bazických bodů na 4,52 %. Průměrná úroková sazba pětileté hybridní hypotéky s nastavitelnou úrokovou sazbou, která je indexována podle státní pokladny, činila 3,96 %, což je o 18 bazických bodů více než v předchozím týdnu.

Sazby hypoték jsou zhruba vztaženy k výnosu desetiletého státního dluhopisu. TMUBMUSD10Y, .. Rozdíl mezi průměrnou sazbou 30leté hypotéky a 10letého dluhopisu Treasury se však v poslední době zvýšil.

Od konce Velké recese činil rozdíl mezi nimi v průměru 1,7 procentního bodu, v současné době se však pohybuje nad 2 %. Pokud by se rozpětí blížilo historickým hodnotám, byla by 30letá hypotéka s pevnou úrokovou sazbou stále pod 5 %.

Podle analýzy Odeta Kushiho, zástupce hlavního ekonoma titulní pojišťovny First American, nese Federální rezervní systém velkou vinu na tom, že sazby hypoték rostly rychleji, než by se jinak dalo očekávat. FAF, . Investoři, kteří nakupují cenné papíry kryté hypotékami, již do svého pohledu na hypoteční trh započítali očekávání, že Federální rezervní systém bude v průběhu letošního roku pokračovat ve zvyšování sazeb.

Věřitelé proto musí zvyšovat sazby, které nabízejí spotřebitelům, aby mohli i nadále prodávat své úvěry investorům - právě tyto prodeje generují prostředky, z nichž se vyrábí další hypotéky.

"Ačkoli se do dnešních průměrných hypotečních sazeb již promítlo určité další zpřísnění ze strany Fedu, pokračující inflační tlaky budou v následujících měsících pravděpodobně tlačit hypoteční sazby ještě výše," řekl Kushi.

Zvyšování krátkodobých úrokových sazeb není jediným způsobem, jakým Fed ovlivňuje hypoteční trh. Sama centrální banka je od počátku pandemie kupcem cenných papírů krytých hypotékami. Takže nyní, když Fed bude zmenšovat svou bilanci dluhopisů, včetně těchto cenných papírů, může dojít k ovlivnění likvidity na hypotečním trhu. Věřitelé by museli tento rozdíl vyrovnat zvýšením sazeb.

Již nedávné údaje z trhu s bydlením ukázaly, jak masivní dopad měl prudký nárůst sazeb na kupce bydlení. "Pandemický boom v prodeji domů skončil a aktivita se vrátila na úroveň před pandemií," napsali ve výzkumné zprávě ekonom Mizuho Securities U.S. Alex Pelle a hlavní americký ekonom Steven Ricchiuto.

Je zřejmé, že problémy s dostupností, které představuje růst sazeb a vyšší ceny, ochladily poptávku mezi kupci domů. Přesto je nabídek domů stále málo. To znamená, že ceny domů budou pravděpodobně i nadále růst - i když pomalejším tempem - protože i při sníženém počtu kupujících není dostatek nemovitostí, které by se mohly rozrůstat, říkají analytici.

A existuje možnost, že rostoucí úrokové sazby mohou také omezit nabídku domů na prodej. "Stávající majitelé domů mají uzamčenou sazbu, když je jejich stávající hypoteční sazba nižší než převládající tržní hypoteční sazba, protože je finančně odrazuje od prodeje jejich domů a koupě nového domu s vyšší hypoteční sazbou," řekl Kushi.

Většina ekonomů předpokládá, že trh s bydlením se vyrovnává, což znamená, že nabídkové války a kontingenty by se brzy mohly stát minulostí.

Zdroje: https://www.marketwatch.com/story/the-pandemic-boom-in-home-sales-is-over-mortgage-rates-soar-to-highest-level-since-2009-as-the-fed-pressures-the-housing-market-11651760108?mod=home-page , Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář