Německá inflace dosáhla nejvyšší hodnoty za téměř 50 let

Foto: Unsplash

Německá inflace dosáhla nejvyšší hodnoty za téměř 50 let

Podle předběžných údajů, které v pondělí zveřejnil německý statistický úřad Destatis, se meziroční míra inflace v Německu v květnu zvýšila rychleji než v dubnu, překonala odhady a vykázala nejvyšší hodnotu od prosince 1973.

Spotřebitelské ceny se meziročně zvýšily o 7,9 % měřeno národními standardy, zatímco ekonomové v průzkumu deníku Wall Street Journal předpovídali 7,5 %. Podle harmonizovaných standardů Evropské unie vzrostly meziročně o 8,7 %, což je nad prognózou ekonomů, kteří předpokládali 8,1 %.

Podobně vysoká míra inflace byla v Německu naposledy zaznamenána v zimě roku 1973, kdy se v důsledku první ropné krize zvýšily ceny minerálních olejů, uvedl statistický úřad.

Od ruského útoku na Ukrajinu se ceny energií výrazně zvýšily a měly značný vliv na vysokou míru inflace, uvedl Destatis. Ceny energií se v květnu meziročně zvýšily o 38,3 %.

Potraviny se rovněž zvýšily nadprůměrně a zaznamenaly meziroční nárůst o 11,1 %, uvedl Destatis.

Dalšími faktory, které tlačí na vyšší inflaci, jsou problémy v dodavatelském řetězci v důsledku pandemie a výrazný růst cen v souvislosti s nastartováním hospodářského oživení, uvedl Destatis.

Spotřebitelské ceny se meziměsíčně zvýšily o 0,9 % podle národních standardů a o 1,1 % podle standardů harmonizovaných s EU. Ekonomové oslovení deníkem Wall Street Journal očekávali, že ceny meziměsíčně vzrostou o 0,5 % podle národních standardů a o 0,4 % podle standardů harmonizovaných s EU.

Konečné výsledky budou zveřejněny 14. června.

Zdroje: https://www.marketwatch.com/story/german-inflation-at-highest-in-almost-50-years-271653912851?mod=home-page , Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář