Názor: Po odchodu Sheryl Sandbergové z Facebooku by se Wall Street měla obávat jeho budoucnosti

Foto: Unsplash

Názor: Po odchodu Sheryl Sandbergové z Facebooku by se Wall Street měla obávat jeho budoucnosti

Když Sheryl Sandbergová v roce 2008 poprvé nastoupila do Facebooku, byla často označována za "dospělou osobu v místnosti", která spoluzakladateli a šéfovi společnosti Marku Zuckerbergovi, tehdy teprve 24letému, pomůže vytvořit z Facebooku společnost, které bude Wall Street důvěřovat.

Téměř o deset a půl roku později Sandbergová oznámila svůj nadcházející odchod z pozice provozní ředitelky. Byla klíčovou silou při rozvoji reklamního byznysu, který nyní tvoří většinu příjmů společnosti v hodnotě více než půl bilionu dolarů, a podporovala vztahy s velkými inzerenty i malými podniky, zatímco tato sociálně-mediální velmoc šířila své chapadla po celém světě.

Když však odchází, Zuckerberg a společnost, kterou překřtil na Meta Platforms Inc. FB, se stále nedá věřit. A poté, co chlapec, král Facebooku, ve svém příspěvku na Facebooku oznámil, že se nebude pokoušet dosadit do podobně mocné role svého manažera, by se investoři i uživatelé měli obávat o budoucnost společnosti, která se snaží prosadit do významného postavení v tom, co podle Zuckerberga bude novou generací internetu.

Zuckerberg je již řadu let terčem kritiky kvůli znepokojivé firemní struktuře, která mu dává naprostou kontrolu nad společností, a také kvůli mnoha chybným krokům Facebooku, od špatného moderování škodlivého obsahu přes ohrožování soukromí uživatelů až po řadu dalších problémů.

V poslední době Zuckerberg vede společnost k tomu, aby se vrhla na "metaverse" a utratila miliardy za nejnovější pokus o realizaci virtuální reality. Proč by však investoři měli Zuckerbergovi věřit, že bez své pravé ruky, která na něj měla v počátcích Facebooku uzemňující vliv, dokáže toto úsilí řádně zpeněžit?

Zuckerberg uvedl, že Sandbergovou na podzim nahradí produktovým manažerem Javierem Olivanem, ale uvedl, že nepředpokládá, že by Sandbergovou nahradil v infrastruktuře společnosti, a není jasné, jaký vliv bude mít Olivan.

Sandbergová není bez viny za problémy ve Facebooku. Po amerických prezidentských volbách v roce 2016 Zuckerberg podle deníku Wall Street Journal obvinil Sandbergovou a její týmy z následků role Facebooku ve skandálu Cambridge Analytica. Přinejmenším však řídila společnost jako firmu, a ne jako chladnou technologickou laboratoř, o níž si Zuckerberg zřejmě myslí, že ji řídí a vlastní, přičemž o důsledcích svých experimentů příliš nepřemýšlí.

Mnozí investoři Meta se chytili za nos a zároveň nadále drží akcie, přičemž připouštějí, že ačkoli jsou mnohé prvky Facebooku a Instagramu občas odporné, tučné zisky a silný růst tržeb jim umožňují ignorovat jeho problematické záležitosti. Tyto příjmy byly z velké části zásluhou Sandbergové, takže bez ní se investoři musí rozhodnout, zda bude společnost v budoucnu stát za to, aby zapáchala.

Zdroje: https://www.marketwatch.com/story/with-sheryl-sandberg-gone-from-facebook-wall-street-should-fear-its-future-11654133374?mod=home-page , Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář