Názor: Manažeři jsou tak medvědí, že ani nekupují akcie svých vlastních společností s výraznými slevami

Foto: Unsplash

Názor: Manažeři jsou tak medvědí, že ani nekupují akcie svých vlastních společností s výraznými slevami

Manažeři firem mají jen malou důvěru v to, že se akciový trh v dohledné době vrátí na historicky nejvyšší hodnoty.

To je znepokojivé, protože insidery, jak se jim říká, pravděpodobně vědí o vyhlídkách svých společností více než my ostatní.

Není proto nijak zvlášť překvapivé, že akciový trh ve čtvrtek vrátil - a ještě více - svůj obrovský nárůst z předchozího dne. Průmyslový index Dow Jones DJIA, ve středu vzrostl o 932 bodů a ve čtvrtek klesl o více než 1 000 bodů.

V dubnu insideři agresivně zrychlili tempo prodeje. Nejat Seyhun, profesor financí na Michiganské univerzitě a jeden z předních akademických odborníků na interpretaci chování insiderů, říká, že to je snad to nejmedvědí, co mohou insideři udělat. Je to proto, že obvykle jsou protichůdci, kteří prodávají více, když trh roste, a zvyšují tempo nákupů, když trh klesá.

Když insideři prodávají do poklesu trhu, znamená to podle Seyhuna, že nevěří, že akcie jejich společností budou v dohledné době výrazně vyšší.

A prodej do poklesu je to, co insideři v dubnu, kdy DJIA klesl o 4,9 % a S&P 500 SPX, klesl o 8,8 %. Vezměme v úvahu ukazatel nálady insiderů, který Seyhun vypočítává pro každý měsíc; představuje procento veřejně obchodovaných společností, které v daném měsíci zaznamenaly čisté nákupy mezi svými vedoucími pracovníky a řediteli.

Podle údajů poskytnutých společností Seyhun tento ukazatel v dubnu klesl o 11 procentních bodů. To je šestý největší pokles za posledních 120 měsíců.

Kruciální však podle Seyhuna je, že pět dalších měsíců, kdy došlo k většímu poklesu, byly měsíce, kdy index S&P 500 výrazně rostl. Pokud se zaměříme pouze na ty měsíce za posledních deset let, ve kterých akciový trh klesal, byl duben jedním z mála, ve kterých Seyhunův ukazatel klesl.

V e-mailu klasifikoval tento pokles jako "prudké zhoršení nálady insiderů ... [To] pravděpodobně předznamenává další pokles cen z pohledu insiderů."

O Seyhunově výzkumu jsem již dříve informoval, naposledy koncem února. Tehdy byl jeho indikátor nálady insiderů "mírně pozitivní". Ačkoli index S&P 500 během měsíce následujícího po tomto sloupku z konce února vzrostl o 8 %, chování insiderů v dubnu představuje výraznou změnu názoru.

(Po tomto a ještě dřívějších sloupcích o Seyhunově výzkumu jsem obdržel mnoho e-mailů, ve kterých jsem se zajímal, jak získat přístup k jeho indikátoru nálady insiderů. Jon Seyhun, syn Nejata Seyhuna a podnikatel, právě vytváří webové stránky, které budou poskytovat pravidelnou aktualizaci tohoto ukazatele. Ačkoli webové stránky ještě nejsou v provozu, můžete se zapsat na čekací listinu, abyste byli informováni, až se tak stane. Pro pořádek dodávám, že od Seyhuna ani od webové stránky nedostávám žádnou odměnu."

Měl bych zdůraznit, že změna názoru zasvěcených neznamená, že nastává konec světa. Seyhunův ukazatel za duben činil 20 %, což je jen jednu standardní odchylku pod desetiletým průměrem 26 %. Seyhun však minimálně zdůrazňuje, že bude "důležité sledovat obchodování s vnitřními informacemi v blízké budoucnosti, abychom zjistili, zda negativní nálada bude pokračovat nebo se zmírní."

Zdroje: https://www.marketwatch.com/story/executives-are-so-bearish-theyre-not-even-buying-their-own-companies-shares-at-steep-discounts-11651771982?mod=home-page , Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář