Foto: Unsplash

"Čas na akciovém trhu je důležitější než načasování trhu" a další zásadní lekce o penězích a investování, které bych si přál, aby mé mladší já pochopilo

Peníze, investování a osobní finance studuji již více než 18 let. Za tu dobu jsem se naučil spoustu věcí o tom, co vlastně vytváří bohatství. Některé z těchto lekcí jsem získal četbou a kontakty s úspěšnými lidmi. Jiné jsem získal vlastními pokusy a omyly.

Často si kladu otázku: "Co bych si přál naučit své mladší já o penězích, osobních financích a investování?"

Tady je 11 zásadních lekcí o penězích, které bych si přál znát už tehdy:

Nemůžete se rozhodovat bez dobrých informací. Proto je prvním krokem k budování bohatství sledování příjmů, výdajů a čistého jmění.

Nezáleží na tom, jak tato čísla získáte. Někteří lidé používají software jako Mint, Personal Capital nebo YNAB, jiní to rádi dělají ručně v tabulkách Google nebo Microsoft Excel.

Jakmile budete mít tyto informace, můžete začít zkoumat svůj život a klást si otázky týkající se budování bohatství, jako například:

Dluh se nezdá být velkým problémem, když se daří, ale dluh se může stát obrovskou zátěží, když se život obrátí k horšímu (a to se nakonec stane). Budoucnost je nepředvídatelná a nošení dluhů vám přidává do života finanční stres jako nic jiného.

Pokud máte dluh, dejte si jako prioritu jeho splacení.

Dříve jsem věřil, že jediné, na čem záleží, je maximalizace výnosů z investování. Od té doby jsem se naučil, že skutečně záleží na tom, kolik peněz ušetříte a investujete.

Přemýšlejte o této jednoduché matematice: 20% zisk z 1 000 USD je 200 USD, ale 5% zisk z 10 000 USD je 500 USD. Která strana rovnice má větší vliv na vaše celkové čisté jmění? Stav vašeho portfolia.

Když teprve začínáte, je mnohem větší dopad zvýšit své příspěvky než zvýšit výnos. Proto by měli začínající investoři zaměřit svou energii na zvyšování svých příjmů.

Dříve jsem se domníval, že investování je jen pro zámožné. To možná platilo před několika desetiletími, ale dnes už to není pravda. Investiční náklady klesly natolik, že se na cestu investování může vydat každý, i když má jen 50 dolarů měsíčně.

Jediný způsob, jak úspěšně investovat, je investovat na dlouhou dobu. S akciovým trhem se může stát (a stane) cokoli. SPX, v krátkodobém horizontu. Musíte si vypěstovat trpělivost a držet akcie, když klesají. Pokud se necháte ovládnout emocemi a budete v panice prodávat, dopadnete špatně.

Zprávy jsou vždy plné negativních titulků, které vás mohou přesvědčit, že právě teď není vhodná doba začít investovat. Pravdou je, že nikdy neexistuje "ideální" čas na investování. Přesto to udělejte.

Když jsem začal investovat, přitahovaly mě haléřové akcie. Naštěstí jsem s nimi měl opravdu špatné zkušenosti a přišel jsem o to, co mi připadalo jako spousta peněz. Ukázalo se, že to bylo nejlepší školné, jaké jsem kdy zaplatil. Od té doby jsem se naučil penny stocks vyhýbat. Jejich cena je taková z nějakého důvodu.

Jediným a největším faktorem, který rozhodne o tom, jak dobře se vám jako investorovi bude dařit, je to, jak dlouho zůstanete investovat. Nesnažte se přechytračit akciový trh. DJIA, tím, že budete načasovávat vrcholy a dna. Stačí investovat pravidelně po dobu několika desetiletí a budete velmi rádi, že jste tak učinili.

Jsem investiční fanatik. Rád zkoumám společnosti, oceňuji je a nakupuji. Miluji výzvy, které investování přináší. Z tohoto důvodu je většina čistého jmění mé rodiny investována do jednotlivých akcií. Málokdo však sdílí mou náklonnost k akciovému trhu COMP, .. Představa průzkumu akciového trhu je nudí k smrti. To je naprosto v pořádku! Není třeba kupovat jednotlivé akcie, pokud nemáte čas nebo zájem se to naučit. Stačí si koupit indexové fondy a tím to hasne.

Může být velmi lákavé rychle nakupovat a prodávat akcie, abyste dosáhli malých zisků. Pokud si myslíte, že porazíte Wall Street v její vlastní hře, měli byste vědět, že profesionální obchodníci mají rychlejší počítače a lepší informace, než kdy budete mít vy.

Přečtěte si: Investoři se rádi chlubí svými skvělými výběry akcií, ale dejte si pozor na ty, kteří k výpočtu svých zisků používají fantastickou matematiku

Je jedno staré čínské přísloví, které říká: "Nejlepší čas zasadit strom byl před 20 lety. Druhý nejlepší čas je nyní." To platí zejména pro investování. Častá výčitka, kterou slýchávám od starších investorů, zní: "Kéž bych začal dříve." To je pravda. Cítím to stejně a měl jsem to štěstí, že jsem se o investování začal zajímat, když mi bylo 22 let. Rozjeďte svou sněhovou kouli bohatství co nejdříve. Vaše budoucí já vám poděkuje.

Zdroje: https://www.marketwatch.com/story/the-critical-money-and-investing-lessons-i-wish-my-younger-self-had-understood-11651762064?mod=home-page , Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář