Měly by malé děti nosit obličejové masky?

Foto: Unsplash

Měly by malé děti nosit obličejové masky?

Tříletý Eshan Evans je stejně jako mnoho dalších dětí jeho věku energický a hlučný. Ale jakmile si musí ve škole nasadit obličejovou masku, něco se změní. "Je vidět, že je to jiný chlapec, mnohem krotší a tišší," říká jeho matka Herne.

V Singapuru, kde Eshan a jeho rodina žijí, musí děti od šesti let nosit masky. Mnoho mateřských škol a školek však tuto praxi důrazně podporuje i u mladších dětí. Znamená to, že Eshan nosí každý všední den zhruba osm hodin, kromě doby, kdy jí, pije nebo spí, jednorázovou třívrstvou masku.

Jakmile ho však pustí ven, strhne si masku a strčí si ji do kapsy nebo strčí do rukou své babičky. Jednou, za obzvlášť špatného červencového dne, hodil masku na zem a vyběhl ze školní brány.

"Nesnáší to," říká jeho matka, která svého syna nenutí nosit masku mimo školu. "Nemám nic proti maskám... ale nechceme mu je vnucovat a vědět, že je mu to nepříjemné."

Před rozhodnutím, zda maskovat malé děti, stojí mnoho rodičů a regulačních orgánů po celém světě, kteří se snaží zabránit novým vlnám Covid-19 a zároveň umožnit dětem, aby se rozvíjely, socializovaly a emocionálně prospívaly.

Z regulačního hlediska se od začátku října země dělí na tři tábory. Singapur a evropské země, jako je Francie a Itálie, doporučují maskování až od šesti let. To je v souladu s pokyny Světové zdravotnické organizace, která doporučuje, aby děti starší šesti let nosily za určitých okolností masky, například když je v jejich oblasti rozšířený přenos. Někde se toto pravidlo vztahuje pouze na specifická vnitřní prostředí, jako je například škola.

Jiné regulační orgány, včetně Centra pro kontrolu a prevenci nemocí ve Spojených státech, doporučují nošení masky pro osoby od dvou let. A pak jsou tu země, které upustily od požadavků na zakrývání obličeje ve třídách - například ve Velké Británii se nedoporučuje, aby děti ani jejich učitelé nosili do školy masky.

Jediný celosvětově uznávaný konsenzus je, že kojenci a děti do dvou let by neměli nosit masky kvůli riziku udušení.

"Věková hranice pro používání masek dětmi zatím není vědecky definována," říká Adamos Hadjipanayis, prezident Evropské pediatrické akademie.

Vzhledem k etickým a logistickým problémům bylo provedeno poměrně málo studií, které by se zabývaly nošením masek u dětí. Těch několik málo studií, které se zaměřily na fyzický dopad masek na dýchání, nezjistilo žádné škodlivé účinky. Debata o širších výhodách a nevýhodách však byla bouřlivá.

Zastánci nošení masek tvrdí, že masky chrání nositele i jeho okolí před Covid-19 a že by se neměly přehlížet rizikové faktory onemocnění u malých dětí. Ve většině zemí se děti mladší 12 let neočkují, nebo jen ve výjimečných případech, což je ponechává poměrně vystavené riziku. Závažné případy onemocnění Covid-19 u malých dětí jsou stále relativně vzácné - podle rozsáhlé britské studie zveřejněné letos v červenci zhruba jedno z 50 000 dětí s Covidem skončí na jednotce intenzivní péče a dvě z milionu zemřou. Rychle se šířící varianta Delta, která je ve srovnání s předchozími kmeny nejméně dvakrát nakažlivější, však vytváří tlak na země, aby epidemie omezovaly a předcházely jim, a to i u dětí.

"Delta situaci ještě zhoršuje," říká Deepti Gurdasaniová, klinická epidemioložka z Queen Mary University of London. "Po Deltě jsme svědky mnoha epidemií ve školách po celém světě."

Dobrou zprávou je, že nošení masek je spojeno s nižší mírou výskytu Covid-19 ve školách. Například v americkém státě Severní Karolína, kde je nošení masek povinné pro žáky starší šesti let, školy hlásily extrémně nízkou míru přenosu - ačkoli v období od března do června 2021 navštěvovalo školu více než 7 000 dětí a zaměstnanců, kteří byli nositeli viru, bylo v důsledku toho zjištěno pouze 363 případů Covid-19.

Masky poskytují další vrstvu ochrany před Covid-19 a prokazatelně snižují riziko onemocnění - Annabelle de St. Maurice

V jiném průzkumu, kterého se zúčastnilo 169 základních škol v Georgii, vědci zjistili, že pokud učitelé a zaměstnanci museli nosit masky, bylo hlášených případů Covid-19 o 37 % méně než ve školách, kde masky nebyly povinné.

"Masky poskytují další vrstvu ochrany před Covid-19 a prokazatelně snižují riziko onemocnění," říká Annabelle de St. Maurice, odborná asistentka pediatrie na Kalifornské univerzitě v Los Angeles.

Za snížení přenosu samozřejmě nemusí být zodpovědné pouze maskování. Svou roli mohou hrát i další ochranné faktory, jako je "osobní hygiena rukou, bezpečný odstup a dobré větrání prostoru," říká Mark Ng, vedoucí klinické pracovní skupiny pro prevenci infekcí a infekčních onemocnění na singapurské poliklinice Singhealth.

Tento článek je součástí nového seriálu Family Tree, v němž se BBC zabývá problémy a příležitostmi, s nimiž se potýkají rodiče, děti a rodiny na celém světě. Zkoumá, jakou roli hrají rodiny v dnešní společnosti a jak budou součástí světa zítra.

Možná vás budou zajímat i další příběhy o tom, jak pandemie ovlivňuje děti:

Masky jsou však účinným a efektivním preventivním opatřením, což je pravděpodobně důvod, proč se jich mnoho rodičů malých dětí v Singapuru drží i poté, co ostrovní stát loni v září zvýšil věk pro nošení masek na šest let. Původní nařízení, které bylo zavedeno o půl roku dříve, vyžadovalo, aby děti starší dvou let byly maskované. (Přečtěte si více o tom, jak obličejové masky snižují přenos infekce.)

Pro Mimi Zainalovou, matku dvou dětí ve věku tří a pěti let, změna rozhodnutí nic nezměnila. "Dávám přednost tomu, aby děti nosily masky... mám pak klid, že jsou více chráněné," říká.

Zainal přiznává, že děti se zpočátku s nošením masek potýkaly, ale s manželem z toho udělali zábavnou aktivitu, kterou rodina společně provozovala, než vyrazila ven. Nakoupila různé vzory - astronauty, jednorožce a další barevné potisky -, aby si děti mohly vybrat. Během několika týdnů si děti na masky zvykly, říká.

Někteří tvrdí, že ani ten nejveselejší vzor nemůže změnit jeden zásadní problém masek: zakrývají polovinu obličeje a mohou ztěžovat dekódování nálad a pocitů lidí.

Děti začínají rozpoznávat základní emoce - štěstí, smutek, strach, hněv a podobně - již od 10 měsíců věku, přičemž vývoj vrcholí kolem pátého až šestého roku, říká Kang Lee, vývojový psycholog z Torontské univerzity.

Klíčovou součástí tohoto vývoje je schopnost vidět obličeje v celé jejich kráse a maskování může tento proces brzdit, říká: "Emoce se učíme hlavně prostřednictvím obličeje." (Přečtěte si více o tom, jak pandemie může změnit děti na celém světě.)

Jiní odborníci jsou však skeptičtí ohledně toho, jak velkou překážkou masky skutečně jsou. "Tváře nemusí být nutně jediným nebo nejdůležitějším vodítkem pro zjištění emocí někoho jiného," říká Ashley Ruba, postdoktorandka z laboratoře dětských emocí Wisconsinské univerzity v Madisonu. Podle ní existují i další důležité signály, "jako je tón hlasu, držení těla a celková sociální situace".

Studie z roku 2012 zjistila, že děti mladší devíti let dokážou správně určit emoce tváří, které si prohlížejí, i když jim nevidí na ústa. A v experimentu provedeném v loňském roce Ruba a její kolega zjistili, že zatímco masky mírně zhoršují schopnost dětí rozpoznat smutek, hněv a strach, celkový účinek byl stejný jako u slunečních brýlí.

"Je to další důkaz, který naznačuje, že masky nemusí mít tak negativní vliv na emoční vývoj dětí," říká. Koneckonců, lidé si obvykle nedělají starosti s nošením slunečních brýlí v blízkosti dětí.

Eva Chen, vývojová psycholožka z Hongkongské univerzity vědy a techniky, upozorňuje, že lidé v žádném případě nenosí masky nebo sluneční brýle neustále: "Děti tedy nejsou stoprocentně ochuzeny o informace o obličeji." A dodává, že v místech, jako je Čína, Jižní Korea a Japonsko, kde bylo maskování běžné i před vypuknutím pandemie, se děti vyvíjely normálně.

Jednou z potenciálně problematičtějších oblastí může být dopad masek na vývoj jazyka dětí. I zde se názory odborníků poněkud rozcházejí, ale v jednom se shodují: rodiče mohou udělat mnoho pro překlenutí případných začínajících problémů.

"Děti se učí pozorováním," říká Lynette Teo, která vyučuje rozvoj dětského jazyka a gramotnosti na singapurské polytechnice Ngee Ann. "Dívají se na pohyby úst a vidí, jak se pohybují rty a jazyk. Když se zamyslíte jen nad hláskou 'th', je umístění jazyka velmi důležité."

Rodiče by si však neměli dělat příliš velké starosti, říká Lee. "Děti jsou velmi přizpůsobivé prostředí. Pokud je jeden kanál zablokován, přejdou na jiný." Abyste dětem pomohli porozumět, doporučuje učitelům a rodičům, aby při rozhovoru s nimi zlepšili svou řeč, držení těla, pohyby a gesta.

Stephen Camarata, profesor sluchových a řečových věd na Vanderbiltově univerzitě v Tennessee, který s takovými dětmi intenzivně pracuje, však říká, že u dětí se speciálními potřebami je situace jiná. "Děti s postižením, zejména se ztrátou sluchu, používají rysy obličeje k doplnění informací, které neslyší," říká. "Opravdu potřebují tyto vizuální informace, aby pochopily, co říkáte. S nasazenými maskami k těmto signálům prostě nemají přístup."

Očekává také, že masky obecně ztíží malým dětem učení nových slov: "V krátkodobém horizontu budou mít masky oslabující účinek, pokud jde o porozumění novým slovům a slovní zásobě."

Zainal, singapurská matka dvou dětí, si takového potenciálního zaostávání všimla u vlastního syna, ale dokázala ho vyřešit další podporou. Znepokojena tím, že se pětiletý chlapec "trochu pomalu učí fonetiku", poslala ho na začátku tohoto roku na dodatečné hodiny do výukového centra. "Zjistila jsem, že i když na něj učitelé nasadili masky, byl schopen hlásky pochytit a naučit se je."

Z dlouhodobého hlediska nevidím žádné negativní psychologické účinky na děti - Kang Lee

Tammy Limová, konzultantka oddělení pro vývoj dětí v singapurské Národní univerzitní nemocnici, s tím souhlasí. Zdůrazňuje, že místní studie zjistila, že dvouleté děti jsou schopny se učit a rozpoznávat slova, i když na ně mluví zpoza masky. Podle jejího názoru je dopad masek na děti zanedbatelný ve srovnání s ostatními způsoby, kterými Covid-19 narušuje jejich život. Větší starosti jí dělá například to, jak zvýšený čas strávený u obrazovky vytlačil cvičení, hraní a další aktivity. Na jejím oddělení již došlo k nárůstu počtu malých pacientů s opožděným vývojem a problémy s chováním, což částečně přičítá nedostatku příležitostí k volné hře a socializaci.

Ve srovnání s tím mohou být trvalé účinky maskování, pokud vůbec nějaké jsou, zanedbatelné. "Z dlouhodobého hlediska nevidím žádné negativní psychologické účinky na děti," říká Lee.

Podobný názor zastává i Chen. "Děti se překvapivě snadno aklimatizují," říká. Pokud mají rodiče obavy, nejlepším řešením je podle ní trávit s dětmi co nejvíce času. "Existuje spousta výzkumů, které ukazují, že je opravdu důležité, aby se dítě cítilo bezpečně připoutané ke svým rodičům - aby mu rodiče naslouchali a odráželi jeho emoce a aby spolu intenzivně komunikovali."

Vytvoření těchto hřejivých rodinných okamžiků může být nejlepším způsobem, jak přečkat otřesy způsobené pandemií a narušením pravidel.

Pro Zainal to znamenalo vymýšlet kreativní způsoby, jak se děti doma baví, například piknik na balkóně, lov v interiéru a týdenní řemeslné aktivity. Říká, že masky jsou otravné, ale zábava se dá zažít i uvnitř. A když se vydají ven, masky jim poskytují "pocit jistoty, že jsou děti alespoň nějakým způsobem chráněné a mohou dál chodit do školy a komunikovat s kamarády".

--

Veškerý obsah tohoto článku slouží pouze jako obecná informace a neměl by být považován za náhradu lékařského poradenství zdravotnických pracovníků. Doporučujeme všem, kteří mají zájem o další informace, aby se obrátili na svého poskytovatele zdravotní péče.

--

Zdroje: cnet.com, Unsplash.com

Podobné články

4 Komentářů

Michal Veselka

Michal Veselka

před 10 měsíce

Ty zmrdy co tohle vymejšlí by měli konečně zavřít, nechte naše děrti normálně žít!!

Reply
epimedas

epimedas

před 8 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Uyukeyuva <a href="http://slkjfdf.net/">Amugiqa</a> ytg.cgxf.kickback.cz.hkh.fi http://slkjfdf.net/

Reply
vqydevm

vqydevm

před 6 měsíce

Měly by malé děti nosit obličejové masky? | kickback.cz
<a href="http://www.g47zd0zqs0z26gp3430yey35z76a5z7os.org/">avqydevm</a>
vqydevm http://www.g47zd0zqs0z26gp3430yey35z76a5z7os.org/
[url=http://www.g47zd0zqs0z26gp3430yey35z76a5z7os.org/]uvqydevm[/url]

Reply
wltwbiipr

wltwbiipr

před 6 měsíce

Měly by malé děti nosit obličejové masky? | kickback.cz
wltwbiipr http://www.g60se5ovshn6905k04vg8oo49b46b59ms.org/
<a href="http://www.g60se5ovshn6905k04vg8oo49b46b59ms.org/">awltwbiipr</a>
[url=http://www.g60se5ovshn6905k04vg8oo49b46b59ms.org/]uwltwbiipr[/url]

Reply

Napište komentář