Maloobchodní ceny ve Spojeném království v květnu dále rostly, přičemž inflace čerstvých potravin byla nejvyšší za posledních deset let.

Foto: Unsplash

Maloobchodní ceny ve Spojeném království v květnu dále rostly, přičemž inflace čerstvých potravin byla nejvyšší za posledních deset let.

Maloobchodní ceny ve Velké Británii v květnu dále rostly a podle nejnovější zprávy Britského maloobchodního konsorcia a společnosti NielsenIQ se inflační tlaky pravděpodobně ještě zvýší, než se zmírní.

Maloobchodní ceny v květnu vzrostly o 2,8 % oproti dubnovým 2,7 %, uvádí zpráva s tím, že dosáhly nejvyšší míry inflace od července 2011.

"Vzhledem k malým náznakům, že nákladová zátěž maloobchodníků v dohledné době poleví, jim zůstane jen malý manévrovací prostor, zejména těm, jejichž dodavatelské řetězce jsou ovlivněny výlukami v Číně a válkou na Ukrajině," uvedla Helen Dickinsonová, výkonná ředitelka Britského maloobchodního konsorcia.

Potravinářská inflace v květnu meziročně zrychlila na 4,3 % a vzrostla z 3,5 % v předchozím měsíci, čímž rovněž dosáhla nejvyšší míry inflace od dubna 2012, uvádí zpráva. Inflace čerstvých potravin v květnu zrychlila na 4,5 % z dubnových 3,5 % a ceny potravin v okolním prostředí vzrostly na 4 % z 3,5 % v předchozím měsíci.

Nepotravinářské ceny naopak v květnu zpomalily na 2 % z dubnových 2,2 %, uvedla zpráva.

Zdroje: https://www.marketwatch.com/story/u-k-retail-prices-rose-further-in-may-marked-by-highest-fresh-food-inflation-in-a-decade-271654065315?mod=home-page , Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář