Lidé, kteří se rozhodli opustit své chytré telefony

Foto: Unsplash

Lidé, kteří se rozhodli opustit své chytré telefony

Ve světě, kde jsou mnozí z nás přilepeni ke svým chytrým telefonům, je Dulcie Cowlingová určitou anomálií - svůj telefon odložila.

Šestatřicetiletá žena se na konci loňského roku rozhodla, že zbavení se telefonu zlepší její duševní zdraví. O Vánocích proto oznámila rodině a přátelům, že přechází na starý telefon Nokia, který umí pouze volat a přijímat textové zprávy.

Vzpomíná, že jedním z klíčových okamžiků, které ji vedly k rozhodnutí, byl den v parku s jejími dvěma chlapci ve věku šesti a tří let: "Byla jsem s dětmi na hřišti na mobilu a podívala jsem se na všechny rodiče - bylo jich tam až dvacet - a dívali se do svých telefonů," říká.

"Říkal jsem si: 'Kdy se to stalo?'. Všichni přicházejí o skutečný život. Nemyslím si, že když člověk leží na smrtelné posteli, tak si říká, že měl trávit víc času na Twitteru nebo čtením článků na internetu."

Paní Cowlingová, která je kreativní ředitelkou londýnské reklamní agentury Hell Yeah!, dodává, že myšlenka vzdát se svého chytrého telefonu vznikla během výluky Covidu.

"Přemýšlela jsem o tom, jak velkou část svého života trávím koukáním do telefonu a co jiného bych mohla dělat. Neustálé připojení ke spoustě služeb odvádí pozornost a mozek toho musí hodně zpracovat."

Čas, který získá odchodem z chytrého telefonu, chce využít k četbě a spánku.

Ve Spojeném království vlastní chytrý telefon přibližně devět z deseti lidí, což je číslo, které se v podstatě opakuje v celém vyspělém světě. A jsme k nim přilepeni - jedna nedávná studie zjistila, že průměrný člověk stráví na svém telefonu 4,8 hodiny denně.

Pro malý, ale stále rostoucí počet lidí to však již stačí.

Alex Dunedin zahodil svůj smartphone před dvěma lety. "Z kulturního hlediska jsme se stali na těchto nástrojích závislí," říká výzkumník v oblasti vzdělávání a odborník na technologie. "Otupují poznávání a snižují produktivitu."

Pan Dunedin, který žije a pracuje ve Skotsku, uvádí, že dalším důvodem jeho rozhodnutí byly obavy o životní prostředí. "Plýtváme exponenciálním množstvím energie a produkujeme exponenciální množství emisí CO2," říká.

Od té doby, co přestal používat chytrý telefon, je podle svých slov spokojenější a produktivnější. Pan Dunedin už nemá ani staromódní mobilní telefon, dokonce ani pevnou linku. Místo toho je kontaktován pouze elektronicky prostřednictvím e-mailů na svůj domácí počítač.

"Zlepšilo mi to život," říká. "Moje myšlenky se osvobodily od neustálého kognitivního napojení na stroj, který musím živit energií a penězi. Myslím, že nebezpečí technologií spočívá v tom, že nám vyprazdňují život."

Lynne Voyceová, 53letá učitelka a spisovatelka z Birminghamu, se vydala opačným směrem - po šestileté přestávce začala v srpnu loňského roku opět používat chytrý telefon.

Říká, že si ho neochotně koupila znovu kvůli tomu, že se musela vypořádat s QR kódy v restauracích a takzvanými Covid pasy, a navíc si usnadnila kontakt s jednou ze svých dcer, která žije v Paříži.

Ale pokud to půjde, hodlá se toho znovu vzdát. "Po pandemii a až Ella [její nejstarší dcera] nebude žít v zahraničí, možná se toho pokusím znovu vzdát. Zní to jako závislost, že?"

Když se paní Voyceová v roce 2016 poprvé vzdala svého chytrého telefonu, chtěla tím podpořit své dcery, aby zkrátily dobu, kterou tráví na svých telefonech.

"Byli přilepení k telefonům. Myslel jsem si, že jediný způsob, jak tomu zabránit, je zbavit se vlastního telefonu. A to všechno změnilo.

"Například jsme přišli do restaurace a už mě neviděli, jak zvedám telefon."

Nemít chytrý telefon "mě zbavilo velkého tlaku na mozek", říká, "neměla jsem pocit, že musím okamžitě odpovídat nebo být k dispozici, když jsem venku".

Zatímco někteří si dělají starosti s tím, kolik času stráví na svém telefonu, pro miliony jiných jsou darem z nebes.

"Přístup ke zdravotní péči, vzdělání, sociálním službám a často i k přátelům a rodině je více než kdy jindy digitální a chytrý telefon je pro lidi základním životním prostředkem," říká mluvčí britské mobilní sítě Vodafone.

"Vytváříme také zdroje, které lidem pomáhají co nejlépe využívat jejich techniku, a také jim pomáhají zůstat v bezpečí, když jsou online - to je nesmírně důležité."

Hilda Burke, psychoterapeutka a autorka knihy The Phone Addiction Workbook, však tvrdí, že existuje silná souvislost mezi intenzivním používáním zařízení a problémy ve vztazích, kvalitou spánku, schopností vypnout a relaxovat a úrovní koncentrace.

"Mnoho lidí dostává prostřednictvím svého zařízení neustálý přísun požadavků, z nichž mnohé mají falešný pocit naléhavosti.

"Cítí se neschopni stanovit si hranice, což vede k tomu, že jsou nuceni kontrolovat e-maily a zprávy v poslední chvíli v noci a hned ráno."

Pokud se vám zdá, že zbavit se chytrého telefonu je příliš, ale obáváte se, že na něm trávíte příliš mnoho času, existují další opatření, která můžete přijmout, abyste omezili jeho používání.

Ačkoli se to zpočátku může zdát neintuitivní, objevuje se stále více aplikací, které omezují bezmyšlenkovité rolování.

Funkce Freedom například umožňuje dočasně blokovat aplikace a webové stránky, abyste se mohli více soustředit. Aplikace Off The Grid zase umožňuje zablokovat telefon na určitou dobu.

New Tech Economy je seriál, který zkoumá, jak technologické inovace utvářejí nově vznikající ekonomické prostředí.

Podle paní Burkeové by bylo užitečné, kdyby více lidí sledovalo, kolik času tráví na svém chytrém telefonu. "Když si začnete uvědomovat, kolik času denně strávíte na telefonu, může to být silný budíček a katalyzátor změny."

Doporučuje také vyhradit si krátké časové úseky, kdy máte telefon vypnutý nebo ho necháte doma, a postupně prodlužovat dobu čekání, než ho znovu zkontrolujete.

Nakonec doporučuje zvolit jako spořič obrazovky telefonu obrázek nebo slovo, které představuje to, co byste nejraději dělali - jen kdybyste měli více času.

"Vzhledem k tomu, že většina z nás kontroluje telefon 55krát denně a někteří dokonce 100krát, je to skvělá vizuální připomínka hodnotnějšího způsobu trávení drahocenného času," říká.

Zdroje: bbc.com, Unsplash.com

Podobné články

2 Komentářů

Vláďa.bk

Vláďa.bk

před 6 měsíce

Spátky na stromy,do jeskyní! Smartphone je fenomén dnešní doby, nemusí se nám to líbit nemusím s tím souhlasit ale to je tak jediné co se dá dělat ????‼️.. kdysi netušené možnosti kdykoliv kdekoliv používat" knihu knih" web... Kde se kdykoliv kdekoliv dozvím vše potřebné, C

Reply
Alena Kouřilová

Alena Kouřilová

před 6 měsíce

Věc je to dobrá,ale jako všechno co se přehání.......nás zavleče do stresu 50krát a více ho kontrolovat....to už je závislost........všeho s mírou......

Reply

Napište komentář