Kokosový olej, je opravdu tak zdravý?

Foto: Freepik

Kokosový olej, je opravdu tak zdravý?

Kokosovému oleji používanému v tropech tisíce let se začíná dostávat zasloužené pozornosti. V druhé polovině 20. století byl doslova démonizován kvůli obsahu nasycených tuků. S tím, jak se však objevují nové zdravotní výhody kokosového oleje, toto stigma pomalu mizí. Kokosový olej se vyskytuje ve dvou formách, nerafinovaný a rafinovaný. Oba mají své výhody a nevýhody.

Rafinovaný kokosový olej

Rafinovaný kokosový olej je bělený a dezodorizovaný, tedy bez vůně. Olej se získává ze sušeného kokosového jádra. Poté se pomocí vysokých teplot odstraní charakteristická vůně a chuť tohoto oleje. K prodloužení trvanlivosti se také do oleje často přidává hydroxid sodný. Někteří výrobci mohou rovněž používat chemická rozpouštědla, aby z jádra kokosu získali co nejvíce oleje. Také mohou kokosový olej částečně hydrogenovat, což znamená, že bude obsahovat transmastné kyseliny. Konzumace transmastných kyselin se nedoporučuje, protože zvyšují hladinu špatného cholesterolu v těle a snižují hladinu dobrého cholesterolu. Jeho výhodou je velmi nízká cena, někdy i za 130 Kč za litr. Podle této nízké ceny poznáte, že se jedná vždy o rafinovaný olej.

Nerafinovaný kokosový olej

Nerafinovaný nebo-li panenský kokosový olej. Získává se z čerstvých kokosových jader, ne sušených. Při jeho zpracování není vystavován vysokým teplotám, jako je tomu v případě rafinovaného oleje, tím si zachovává i charakteristickou chuť a vůni kokosu.

Je tedy kokosový olej výživný?

Kokosový olej je tvořen převážně kyselinou laurovou, což je mastná kyselina se středně dlouhým řetězcem. Najdeme četné množství zdravotních výhod spojených s konzumací právě této kyseliny, jako jsou antivirové, antibakteriální a protirakovinné účinky a celkové posílení imunity. Nerafinovaný i rafinovaný kokosový olej obsahuje stejné množství této zdravé mastné kyseliny. Nerafinovaný kokosový olej je však bohatší na polyfenoly, které v těle působí jako antioxidanty. Bělením a vysokými teplotami jsou ale poškozeny poškozeny, tudíž jejich obsah v rafinovaném kokosovém oleji je mnohem nižší.

Kdy zvolit nerafinovaný a kdy rafinovaný kokosový olej?

Pokud si přejete plnou kokosovou chuť a vyšší obsah fytoživin, zvolte nerafinovaný olej. Rafinovaný kokosový olej je vhodný pro vaření při vyšších teplotách. Kouřový bod (bod přepálení) rafinovaného kokosového oleje je 232 °C, nerafinovaného pak 178 °C. Volte takový rafinovaný olej, který obsahuje co nejméně chemikálií a který není částečně hydrogenovaný. Jen tak zajistíte, aby byl rafinovaný kokosový olej pro vaše zdraví nejlepší. Mějte však na paměti, že příliš časté smažení nemá se zdravou výživou již nic společného.

Zdroje: freepik.com, pritikin.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář