Kanceláře

Foto: Unsplash

Kanceláře "skončily", říká generální ředitel Airbnb Brian Chesky, a budoucnost je flexibilita

Takto hovoří šéf Airbnb Brian Chesky v rozhovoru pro časopis Time, který vyšel v neděli pod názvem The Leadership Brief.

"Je to tak trochu anachronická forma. Je z doby před digitalizací," řekl Chesky o kancelářích. "Kdyby kancelář neexistovala, rád se ptám, zda bychom ji vymysleli?"

Airbnb ABNB, minulý měsíc oznámila, že svým zaměstnancům umožní pracovat téměř odkudkoli, aniž by se jim snížil plat. Chesky tehdy uvedl, že tento krok odráží současné nálady a jeho cílem je udržet si špičkové talenty. Zatímco většina kanceláří po celé zemi byla během pandemie uzavřena, jejich opětovné otevření v posledních měsících vyvolalo intenzivní debatu o tom, jak chtějí Američané pracovat - mnoho lidí se nechce vrátit k pěti dnům v týdnu v kanceláři.

V rozhovoru pro Time Chesky uvedl, že odpovědí je flexibilita. "Řešením bude skutečný hybrid, ne tři dny v kanceláři," řekl. "Bude to naprostá flexibilita a pak shromažďování v pohlcující formě, když budete potřebovat."

Chesky řekl, že změny budou patrné zejména v mladších firmách. "Většina generálních ředitelů je z jiné generace," řekl. "Mladí lídři budou uvažovat zcela jinak." Dodal, že si představuje, že pracoviště příštího desetiletí bude více nomádské.

Předpověděl, že společnosti budou mít stále osobní setkávání, jen se drasticky omezí. "Mám podezření, že týden za čtvrtletí bude pravděpodobně stačit na to, aby se průměrný člověk sešel a sblížil," řekl. A i to může vypadat jinak: "Pokud lidé chodí do kanceláře za účelem spolupráce, musí jezdit do New Yorku, nebo mohou jet do ústraní na severu státu New York?" zeptal se.

Předpovědi Cheskyho mohou v odvětví komerčních nemovitostí vyvolat mrazení v zádech, ale není zdaleka sám, kdo předpovídá masivní změny na pracovišti. Nedávný celosvětový průzkum ukázal, že více než 50 % zaměstnanců by přijalo snížení platu, pokud by to znamenalo chodit méně do kanceláře, a téměř dvě třetiny by si hledaly novou práci, pokud by po nich zaměstnavatel požadoval, aby se vrátili do kanceláře na plný úvazek.

Přestože řada podniků - zejména technologických - nyní nabízí hybridní pracovní dobu, mnoho zaměstnanců chce ještě větší flexibilitu. V současné době je to například společnost Apple Inc. AAPL, pracovníci například hlasitě kritizují nový plán technologického gigantu, který vyžaduje, aby zaměstnanci byli v kanceláři tři stanovené dny v týdnu, jako příliš nepružný. Minulý týden rezignoval ředitel strojového učení společnosti Apple Ian Goodfellow, který tuto politiku označil za příliš omezující. "Jsem pevně přesvědčen, že větší flexibilita by byla pro můj tým tou nejlepší politikou," uvedl Goodfellow údajně v e-mailu zaměstnancům.

Pokud bude více zaměstnanců schopno pracovat prakticky odkudkoli, Airbnb je jednou ze společností, které se na tom chystají vydělat.

Poslední týden Airbnb oznámilo, že poprvé překročilo 100 milionů rezervací za čtvrtletí, a uvedlo, že "po dvou letech pandemie je Airbnb podstatně silnější než kdykoli předtím". Přesto se její akcie od začátku roku propadly o 18 % ve srovnání s indexem S&P 500. SPX, 13% pokles v letošním roce.

Zdroje: https://www.marketwatch.com/story/the-office-is-over-airbnb-ceo-brian-chesky-says-heres-how-he-envisions-the-future-of-work-11652049990?mod=home-page , Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář