Jsou mladší generace skutečně slabší než starší?

Foto: Unsplash

Jsou mladší generace skutečně slabší než starší?

Mladé generace jsou neustále označovány za slabší, méně pracovité nebo méně odolné než jejich starší kolegové, od označení "sněhové vločky" až po obviňování z toho, že dávají přednost nákupu avokáda před domem. Nejde o nový fenomén, vždyť na "dnešní děti" si lidé stěžují už celá desetiletí. Ale je skutečně něco pravdy na tom, že mileniálové a generace Z jsou slabší než lidé z generace Boom nebo X?

Důkazy ukazují, že novější generace skutečně dosahují vysokých hodnot v těch vlastnostech, které by jejich starší kolegové mohli považovat za známku slabosti. Přesto se odborníci také domnívají, že Baby Boomers (narození zhruba v letech 1946-1964) a generace X (narození v letech 1965-1980) možná posuzují generace, které je následují, až příliš přísně a poměřují je standardy, které již dávno přestaly být normou.

Generační kontext by mohl být klíčem ke zmenšení rozdílů mezi jednotlivými dekádami - přesto je pohled na mladé dospělé tak dávno zažitý a vrozený instinkt, že ho možná nebude možné zrušit.

Mýtus versus realita

Lidé si na mladší generace stěžují už tisíce let. Ve skutečnosti může být pohled shora na generaci, která přichází po vás, jednoduše lidskou přirozeností. "Tendence dospělých znevažovat charakter mladých lidí se objevuje už po staletí," říká Peter O'Connor, profesor managementu na Queenslandském technologickém institutu v Austrálii.

Upozorňuje, že tento stereotyp je stále živý a podle průzkumu tisíce Američanů věří, že "dnešní děti" postrádají pozitivní vlastnosti, které si účastníci spojují se staršími generacemi. Nemusí to však být nutně proto, že by dnešní mládež tyto vlastnosti skutečně postrádala - výzkumníci tvrdí, že je to proto, že si své současné já promítáme do svého minulého já. Starší lidé tak podvědomě srovnávají to, kým jsou dnes, s dnešními mladými lidmi, což vyvolává dojem, že dnešní mládež je jaksi na ústupu, bez ohledu na to, v jaké dekádě žijeme.

Na začátku února britská realitní guru Kirstie Allsoppová podnítila hněv poté, co prohlásila, že je to chyba mladých lidí, kteří si nemohou dovolit koupit bydlení. Allsoppová, která si v 90. letech s pomocí rodiny pořídila svůj vlastní první dům, naznačila, že dnešní rádoby kupci utrácejí příliš mnoho peněz za "luxus", jako je Netflix a členství v posilovně, místo aby šetřili na zálohu.

Zdroje: https://www.bbc.com/worklife/article/20220218-are-younger-generations-truly-weaker-than-older-ones , Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář