Je vážný citový problém důvodem k opuštění milence?

Foto: Unsplash

Je vážný citový problém důvodem k opuštění milence?

Takže váš muž nebo vaše dívka se potýká s vážným emocionálním problémem. Ale než začnu poučovat, podívejme se na tuto problematiku blíže.

Promyšlení

Důležitá je dobře promyšlená odpověď na tuto emocionální hádanku. Přišel váš partner do vztahu s vážnými citovými problémy? Léčí se? Považujete vztah oba za závazný? Platí zde slovo na "L"?

Jestliže jsou všechny odpovědi kladné, to znamená, že 1) váš partner přišel do vztahu s emočním problémem - věděli jste, do čeho jdete, 2) váš partner se léčí, 3) vztah je oddaný a 4) ve vzduchu je cítit láska. Podle mého názoru je třeba s ním či s ní zůstat; bylo by neloajální se na to vykašlat. Neslyšeli jste snad větu: "V dobrém i zlém?"

Co jde kolem

Život je takový zvláštní. Jednoho dne, až bude bota "nehody" na druhé noze - a to není přitažené za vlasy, věci se stávají - budete si přát, abyste sdíleli ložní prádlo s milencem, který touto větou žije. Vyplatí se žít tak, jak byste chtěli, aby žil váš životní partner.

Život, a zejména vztahy, nám však není předkládán v úhledném balení. Přihoďme si k tomu pár negativ. Jste teprve na začátku vztahu a váš nový amour zřejmě trpí nějakými citovými problémy, kromě těch obvyklých, nejistotou, jako jsou drobné úzkosti a podobně. Když se k tomu přidá, máte už teď v životě plný talíř stresu. Navíc buď vy v minulosti, nebo někdo z vaší nejbližší rodiny má vážné citové problémy.

V jistém smyslu jste si tím prošli, když jste v sobě nosili citově zraněného blízkého člověka. Nejenže je to vyčerpávající, ale také vás děsí citově investovat do vztahu, který vás může stáhnout ke dnu. Chcete se na to vykašlat dřív, než se to zkomplikuje. Ne, nejste špatný člověk; pochopitelně si chráníte své blaho.

Přemýšlejte

Dobře, ale co když si s novým partnerem, který je ještě v rané fázi vztahu, opravdu padnete do oka a on se léčí a usilovně pracuje na tom, aby se svým problémům postavil a zpochybnil je? To je samozřejmě otázka posouzení, ale já se přikláním na stranu toho, aby se to odehrálo. Nejde jen o to, že jsem optimista. Můj názor vychází ze zkušeností a výzkumů: deprese a další emoční problémy, jako jsou úzkostné poruchy, jsou sice velmi časté, ale také velmi dobře léčitelné.

Poruchy osobnosti, jako je narcismus a hraniční poruchy? Mnohem složitější a patří do zcela jiné kategorie. U těch postupujte opatrně, hodně!

Závislost? Také velmi závažné, léčba je povinná, nikoliv volitelná. Téměř všechny emoční problémy, zejména závislost, jsou komplikovanější kvůli popírání, které je provází.

Ještě jedna varianta: milujete ho nebo ji, vztah je oddaný, ale on nebo ona se potýká s citovými problémy zasahujícími do života, jako je závislost, a odmítá se léčit. S vaším partnerem není v poslední době a možná už delší dobu příliš velká zábava. Stres se stupňuje. Co dělat?

Jste do něj nebo do ní blázen, pocit se zdá být oboustranný, ale váš partner je na "seznamu postižených" a popírá to. V důsledku toho se brání léčbě.

Smlouva

Tady je to, co jsem navrhoval, a obvykle to fungovalo. Řekněte partnerovi, že chcete, aby pro vás něco udělal, a že je to pro vás velmi důležité. Požádejte ho, aby se zavázal k jedné návštěvě psychologa spolu s vámi, abyste získali odborný názor na jeho emocionální stav. Dodáte: "Potom už žádné závazky. Jít tam bude nepovinné, ale musíte mít otevřenou mysl."

Když jsem byl účastníkem takové dohody a řešil a jemně zpochybňoval otázky odporu typu "skuteční muži (a ženy!) nemají emoční problémy", téměř všichni pokračovali a časem také přešli na intenzivní léčbu problémů, jako je závislost, která vyžaduje intenzivní a specializovanou kompetentní léčbu. Je to riskantní, ale často se emocionální problémy zmírní a vztah se podaří.

Než se pustíte

Přibližme si tedy tuto složitou problematiku. Nejlepším způsobem, jak dospět k promyšlenému rozhodnutí, je položit si správné otázky: Co cítíte ke svému partnerovi a co on cítí k vám? Je váš partner ochoten řešit své emocionální problémy s odbornou pomocí, což svědčí o tom, že mu záleží na pohodě vašeho partnera a vašeho vztahu? Jste schopni alespoň dočasně zvládnout ohrožený vztah?

Při rozhodování se mohu přiklonit k otázce loajality, ale nejsem vy. Je to rozhodnutí na základě vlastního úsudku a velmi osobní, které vyžaduje dlouhé přemýšlení, možná i konzultaci s důvěryhodným přítelem a dobře vyškoleným odborníkem na duševní zdraví. Nakonec se rozhodnete a budete s ním žít - bez toho, abyste se mlátili, bez ohledu na verdikt.

Já? Plné odhalení: kdysi dávno jsem byl chlap - jeden z chodících zraněných. Takže mám možná přiznanou zaujatost. A ano, dopadlo to docela dobře. Je to o několik let později a my jsme stále zamilovaní. Jestli jsem se něco naučil, tak že láska často nestačí. Důležité je sáhnout po odborné pomoci.

Ukazovat prstem a vynášet kritické soudy o tom, co se děje v milostných vztazích, je často zbytečné. Milostné vztahy zachycují celou naši bytost, a proto jsou komplikované.

Zdroje: psychologytoday.com, Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář