Je sobecká péče o sebe sama?

Foto: Unsplash

Je sobecká péče o sebe sama?

Je péče o sebe sobecká hra? Koneckonců, péče o sebe může znamenat deprioritizaci ostatních, kteří vás potřebují nebo jsou na vás závislí. Chcete se projít a možná budete muset dát dát dítě prarodiči nebo někoho jiného jiného. Užívání vany může vyžadovat stanovení pevných hranic, aby ostatní nebušili na dveře po dobu třiceti minut. Upřednostňování času s partnerem může znamenat stanovení limitů v práci. Stanovení limitů, abyste si udělali čas na péči o sebe sama, je však možná jednou z nejvíce nesobeckých věcí, které můžete udělat, protože vám poskytuje schopnost pečovat o ostatní.

Definice sobeckého:

Být sobecký znamená neuvažovat o druhých nebo brát druhým to, co je pro nás potěšení nebo zisk. Být sobecká je zajímat se hlavně o sebe. Co chci a jak ho mohu získat? Vyhradit si čas na náležitou péči o naše duševní, fyzické, emocionální nebo duchovní potřeby není sobecké. Právě naopak, vytváření času pro řádnou péči o sebe sama je nesobecký čin. Je opakem sobectví udržovat nejlepší podmínky, které lze, zejména pokud se to dělá tak, aby to bylo užitečné pro ostatní.

Akty péče o sebe sama:

Péče o sebe sama je termín, který někteří používají k popisu shovívavosti. Manikúra nebo nový účes mohou vypadat dobře, ale nejsou základem toho, co je míněno péčí o sebe sama. Péče o sebe sama je závazek k činnostem, které rozvíjejí duševní, emocionální, fyzické a duchovní zdraví. Někdy péče o sebe sama zahrnuje i úsilí. Sedm činností péče o sebe sama je popsáno níže. Ujistěte se, že se o sebe tímto způsobem staráte, pomůže vám to cítit se lépe, být produktivnější a mít příležitost k plodnějším interakcím s lidmi, které milujete.

1. Spát

Získání vhodného množství spánku nelze podceňovat v jeho vlivu na vaše zdraví. Bez dostatečného spánku, naše těla, včetně našeho mozku, nefungují správně. Dostatečný spánek odvrací nemoci a únavu, což vám umožní projít dnem bdělosti a pozornosti. Spánek nám umožňuje dát naše nejlepší "já" těm, kteří potřebují naši podporu. Optimální je sedm až devět hodin nepřetržitého spánku. Máte-li potíže se spánkem, poraďte se se svým lékařem o zlepšení vaší spánkové hygieny.

2. Meditace

Meditací se zlepšuje samoregulace, snižuje úzkost a stres a může mít přínosy pro zdraví lidí, kteří trpí vším od rakoviny po syndrom dráždivého tračníku (IBS). S praxí meditace zlepšuje náladu a může učinit jednotlivce trpělivějšími. Udělat si čas na meditaci, může zlepšit život na mnoha úrovních a je to aktivita, na které se děti mohou naučit podílet a také z toho těžit.

3. Cvičení

Cvičení může být konečnou formou péče o sebe sama. Pravidelná fyzická aktivita zlepšuje fyzické a duševní zdraví, náladu, spánek a funkce mozku, může vyvolat libido a snižuje stres. Cvičení nemusí být příliš přínosné. Protahování, ranní jóga nebo procházka po jídle může mít velké zdravotní výhody.

4. Výživa

Dobré stravování dává tělu správné živiny. Nechat sami sebe bez času na správné jídlo, zejména spoléhání se na rychlá, zpracovaná jídla, která mohou být kalorická a mají nízký obsah živin, podkopává naše zdraví. Jednodušeji řečeno, pokud nebudeme jíst dobře, nemáme zdroje na to, abychom měli zdravou mysl a tělo. Modelování vhodné výživy také hraje roli při pomoci dětem rozvíjet celoživotní zdravé stravovací návyky. Jíst dobré jídlo společně jako rodina nebo s přáteli může prohloubit vazby a budovat vztahy. Nezapomeňte, že pití dostatečného množství vody je také součástí výživy.

5. Propojení s lidmi

Vytvoření času na lidi, kteří vás vychovávají a podporují, je důležitým aspektem péče o sebe sama. Přátelé, mentoři, duchovní poradci a podobně smýšlející ostatní vám mohou poskytnout skutečnou podporu. Starší mají často přehled o obtížných situacích. Lidé jsou společenské bytosti. Udělat si čas na rozhovor s přítelem nebo jít na procházku s někým, kdo od vás nic nepotřebuje, může být jedním ze způsobů, jak se o sebe postarat.

6. Rekreace

Všichni se musíme bavit! Je vhodné si užít sledování filmu, hraní deskové hry, surfování, turistiku nebo hraní aportu se psem. Ať už se jedná o řemeslo, psaní, vaření nebo zahradničení, čas na aktivity, které jsou pro vás důležité, zlepší vaše duševní zdraví a celkové štěstí. Tento aspekt péče o sebe sama je tak důležitý, že se kolem zábavy vyvinula celá oblast terapie. Jmenuje se "rekreační terapie."

7. Omlazení

Omlazovací nebo restaurátorské činnosti jsou také důležité pro péči o sebe sama. Ať už se osprchujete, zapálíte svíčky nebo si dopřejete masáž, je důležité mít čas jednoduše relaxovat. Poslouchejte hudbu, která vás baví. Projděte se venku. Nechte svého psa nebo kočku schoulit se v klíně. Jezte pomalu. Využijte všechen svůj čas na dovolenou. Udělejte si čas od zařízení. Obnovení myšlení vás učiní trpělivějšími a schopnými snášet výzvy, kterým čelíte v průběhu dne.

Pomoc! Nemůžu to všechno udělat.

Pokud potřebujete pomoc s upřednostňováním péče o sebe sama, můžete zvážit najmutí trenéra. Životní nebo zdravotní trenér vám může pomoci naučit se dát sebe a vaši péči na první místo. Nemůžeš být kuší ostatním, když jsi sám vyčerpaný. Péče o sebe musí být prioritou, pokud chcete žít dobře a zdravě.

Zdroj: https://www.psychologytoday.com/us, unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář