Jaké jsou výhody každodenní konzumace ovesných vloček?

Foto: Freepik

Jaké jsou výhody každodenní konzumace ovesných vloček?

Existuje mnoho důvodů, proč lidé k snídani upřednostňují ovesné vločky před vejci a slaninou. Někteří jedí ovesné vločky z pohodlí, jiní si pochutnají na chuti a mnozí věří, že ovesné vločky jsou alternativou zdravé snídaně. Existuje několik přesvědčivých argumentů, proč možná budete také chtít zařadit ovesné vločky do své vlastní každodenní rutiny.

Oves může snížit hladinu cholesterolu, stabilizovat krevní cukr a je prospěšný při trávení

Oves obsahuje rozpustnou i nerozpustnou vlákninu. Rozpustná vláknina tvoří viskózní gel, který pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a stabilizovat hladinu glukózy v krvi. Nerozpustná vláknina se ve vodě nerozpouští, ale váže ji na sebe a tím zvětšuje objem naší stolice. Umožňuje tak nejen snazší průchod stolice naším tlustým střevem, ale zároveň na sebe váže další odpadní a toxické látky a odvádí je tak z těla ven. Zároveň zvyšuje pocit sytosti, což uvítá každý, kdo se snaží u redukci hmotnosti.

Ovesná kaše jako snadná a vyvážená snídaně

Jeden šálek vařených ovesných vloček obsahuje asi 150 kalorií, čtyři gramy vlákniny (asi napůl rozpustné a napůl nerozpustné) a šest gramů bílkovin. Přidáním arašídového másla do kaše si snídani můžete vylepšit a zároveň bude plnější bílkovin a zdravých tuků.

Oves bohatý na důležité vitamíny a minerály

Ovesné vločky jsou také bohaté na živiny. Obsahují thiamin, hořčík, fosfor, zinek, mangan, selen a železo.

Bez lepku

Oves je přirozeně bezlepkový, ale ověřte si u výrobců, zda jejich produkty nejsou vyráběny za použití stejného zařízení jako jiná potenciálně kontaminující zrna. (Vždy si pečlivě čtěte etikety na potravinách)

Smíchejte ovesné vločky s oblíbeným ovocem. Můžete vyzkoušet i variantu se zeleninou - do ovsa si nastrouhejte cuketu nebo mrkev a poté dochuťte skořicí pro zdravý „cuketový dort“ nebo „mrkvový dort“. Zkusit můžete i slanou ovesnou alternativu - uvařte si ovesné vločky v kuřecím nebo zeleninovém vývaru s nízkým obsahem sodíku a poté přidejte chuť například černými fazolemi či restovanou zeleninou. Zkuste použít oves i k výrobě nízkotučné granoly - jednoduše dejte péct oves smíchaný s ořechy. Přidat můžete i kokos nebo oblíbené sušené ovoce. Kombinace je pouze na Vás.

Zdroje: freepik.com, everydayhealth.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář