Jak předcházet obezitě a cukrovce?

Foto: Pixabay

Jak předcházet obezitě a cukrovce?

V České republice je zhruba 70 % populace s vyšší hladinou cholesterolu. Bohužel se jedná o jeden z rizikových faktorů, co se týče onemocnění cév a srdce. Důležitou roli také hraje fakt, že množství a složení tuků v našem jídelníčku přispívá k dalším potížím, jako je nadváha, obezita a cukrovka. Všechno to spolu velmi často úzce souvisí. Co s tím?

Obezita

Ve své podstatě je obezita onemocnění, které vzniká dlouhodobým rozdílem mezi příjmem a výdejem energie, kdy příjem cukru a tuku je vyšší než jeho výdej. Znamená to tedy, hlavně u dnešní generace dětí, nadměrná konzumace sladkých sušenek, bonbonů a jiných laskomin, přičemž běhání venku a spalování této energie je minimální. Hlavní příčinou obezity je tedy tělesná neaktivita a nevhodné složení stravy, ve které je velké množství nasycených mastných kyselin. Tuk se tedy ukládá uvnitř v břiše a cholesterol v krvi. V případě výrazného omezení přísunu živočišných tuků, ale i některých rostlinných olejů, však přichází riziko zvýšení příjmu sacharidů a vlákniny. Bohužel ani taková dieta není zdraví prospěšná a hmotnost našeho těla stále roste.

Jestliže se totiž sníží příjem tuků bez ohledů na jejich složení a zároveň vzroste příjem sacharidů, zůstává tu stále vysoké riziko ukládání vnitrobřišního tuku. V kombinaci s neustále se zrychlujícím životním tempem, stresem a zároveň s nedostatkem kvalitního spánku, dochází ke zkracování i kvalitě života. A to přece nechceme. Jak poznat, že náš organismus volá o pomoc?

Cukrovka

Problémem je, když vyšší příjem sacharidů nemá výdej. Zvyšuje se tak hladina glukózy v krvi a organismus na to reaguje tak, že vyplaví inzulín, který zajistí jakési uložení glukózy v buňkách ve formě glykogenu. Pokud je ale takového ukládání víc než jeho spotřeba a nespaluje se fyzickou aktivitou, přemění se na tuk, který se ukládá v oblasti pasu a břicha a následně se podílí na zvýšení cholesterolu v krvi. I když se tohle všechno naše tělo pokouší zvládnout, někdy se stává, že buňky přestanou reagovat a inzulín je nutné podávat injekcí.

Metabolický syndrom

Vzhledem k tomu, že životní styl je pořád rychlejší, dá se předpokládat, že více než 30 % populace tímto syndromem trpí. Jedná se kombinaci vysokého krevního tlaku, zvýšenou hladinou cukru v krvi, inzulinovou rezistenci, obezity a cholesterolu. Za následek má bohužel poškození zraku až jeho ztrátu nebo poškození cév.

Co teď?

Cukry a tuky rozhodně nejsou rizikovou složkou v potravinách a jídle všeobecně, ovšem záleží na energetický příjem a jeho výdej. Pokud ale cukr přidáme ve větším množství, stejně jako nasycené mastné kyseliny, můžeme už mluvit o riziku. Neexistuje však studie, která by vyloženě přišla na to, co škodí více a co méně. V případě, že se rozhodneme cukry nahradit a eliminovat jejich množství ve stravě, musíme ale dbát na to, co použijeme. To samé platí o konzumaci nápojů a sladkých limonád.

Odborníci i lékaři doporučují nahradit nasycené mastné kyseliny za ty nenasycené. K tomu nám pomůže taková menší pomůcka - složení výrobku napsané na jeho obale. Je tedy dobré sledovat informace o obsahu tuku i cukru. Následně bychom se měli vyhýbat vážně sladkým výrobkům, jako jsou čokolády, sušenky nebo si vybírat takové, které mají nízký obsah. V jídelníčku by měly být sacharidy zastoupeny, avšak jako kvalitní rostlinné tuky s nenasycenou mastnou kyselinou. Chcete vážně mlsat? Pak ale zvažte i výdej energie. Postačí půlhodinová procházka.

Pamatujte, že dostatečným pohybem se sacharidy i tuky dají zvládnout a drastické diety vážně nejsou řešením.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář