Jak fungují vakcíny COVID-19?

Foto: Freepik

Jak fungují vakcíny COVID-19?

Vakcíny COVID-19 působí zavedením imunitního systému do inaktivované formy koronaviru SARS-CoV-2 nebo jeho části. To nezpůsobuje COVID-19, ale vybavuje tělo bojem proti budoucí infekci virem.

Všechny vakcíny fungují trénováním imunitního systému tak, aby reagoval na budoucí infekci. Vakcíny jsou pro většinu lidí, kteří je dostávají, naprosto bezpečné a nezpůsobují onemocnění.

Existuje 12 vakcín proti COVID-19, které mají povolení k použití na různých místech po celém světě.

Vývojáři vakcín pracovali v bezprecedentních podmínkách na vývoji vakcín proti COVID-19 po vzniku viru SARS-CoV-2 na konci roku 2019. Trvalo méně než rok, než první vakcíny COVID-19 získaly povolení k použití.

I když je to podstatně rychlejší než u všech ostatních vakcín, vývojáři využili stávající technologii vakcín a soustředěné globální úsilí - ve spolupráci se zdravotnickými orgány, jako je Food and Drug Administration (FDA) - pracovat tímto tempem.

V tomto článku se podíváme na to, jak fungují různé vakcíny COVID-19 a co mají vědci na mysli, když mluví o vedlejších účincích a účinnosti vakcíny.

Konkrétně pokrýváme:

  • mRNA vakcíny
  • virové vektorové vakcíny
  • podjednotkové vakcíny
  • inaktivované vakcíny
  • vedlejší účinky vakcíny
  • účinnost vakcíny

Různé typy vakcín

Ačkoli všechny vakcíny COVID-19 používané po celém světě mají za cíl dosáhnout stejného cíle - konkrétně ochrany před COVID-19 -, používají se různé technologie vakcín.

Některé vakcíny jsou založeny na celém viru SARS-CoV-2, jiné používají pouze jeho části a některé nepoužívají žádný materiál odvozený přímo z viru.

V následujících částech je uveden přehled různých typů vakcín COVID-19, které mají povolení k použití alespoň v jedné zemi.

mRNA vakcíny

Vakcíny mRNA COVID-19, které vyvinuli společnosti BioNTech-Pfizer a Moderna. Tyto vakcíny jsou prvními vakcínami mRNA povolenými pro použití u lidí mimo klinické studie. Tato technologie však není nová.

Vědci již několik let pracují na kandidátech na vakcíny mRNA pro infekční nemoci a rakovinu .

Vakcíny mRNA neobsahují žádnou část viru SARS-CoV-2. Místo toho nesou chemicky syntetizovaný kousek messengerové (m) RNA, který obsahuje informace potřebné pro naše vlastní buňky k tvorbě špičkového proteinu SARS-CoV-2.

Naše buňky tento protein tvoří a prezentují jej našemu imunitnímu systému, který reaguje vytvářením protilátek a vývojem déle trvající imunity ve formě odpovědí T buněk a B buněk .

Z vakcíny mRNA není možné vyvinout COVID-19, protože neobsahuje pokyny nezbytné pro přípravu celého koronaviru.

Virové vektorové vakcíny

Podobně jako vakcíny mRNA neobsahují ani virové vektorové vakcíny celý virus SARS-CoV-2. Používají neškodný virus k dodávání genu, který umožňuje našim buňkám vytvářet špičkový protein.

Vakcíny Oxford-AstraZeneca, Sputnik V a Johnson & Johnson COVID-19 jsou všechny virové vektorové vakcíny, které používají různé adenoviry jako aplikační systém nebo vektor. Adenoviry mohou způsobit nachlazení a existuje mnoho různých typů adenovirů, které mohou infikovat různé druhy.

Vakcína Oxford-AstraZeneca používá vektor šimpanzího adenoviru s názvem ChAdOx1. Ruská vakcína Sputnik V používá dva různé lidské adenovirové vektory zvané Ad26 a Ad5. Johnson & Johnson ve své vakcíně také používá virus Ad26.

Všechny tři vakcíny obsahují gen pro spike protein a dodávají jej do buněk po injekci. Buňky poté vytvářejí protein hrotu (spike protein) a prezentují jej našemu imunitnímu systému.

Stejně jako u vakcín mRNA virové vektorové vakcíny nenesou informace nezbytné pro to, aby naše buňky vytvořily celý virus SARS-CoV-2. Proto nemohou způsobit COVID-19.

Podjednotkové vakcíny

Podobně jako vakcíny mRNA a virové vektory používají vakcíny podjednotek pouze část viru SARS-CoV-2. Avšak místo toho, abychom našim buňkám poskytli genetický kód nezbytný k výrobě virového proteinu, podjednotkové vakcíny dodávají protein přímo.

Kandidát na vakcínu Novavax COVID-19 je podjednotková vakcína. Vědci vyrobili v laboratoři pro tuto experimentální vakcínu velké množství špičkového proteinu SARS-CoV-2. Novavax používá buňky hmyzu k růstu proteinů před jejich čištěním. Vyčištěné proteiny pak tvoří nanočástice.

Samotné proteinové nanočástice nemusí produkovat dostatečně silnou imunitní reakci, proto Novavax přidává adjuvans. Jedná se o chemickou látku, která stimuluje imunitní systém.

Vakcíny podjednotky nenesou dostatek virového materiálu k výrobě celého viru SARS-CoV-2. Proto nemohou způsobit COVID-19.

Inaktivované vakcíny

Na rozdíl od mRNA, virových vektorů a podjednotkových vakcín obsahují inaktivované vakcíny celý virus SARS-CoV-2. Virus je však chemicky upraven tak, aby jej deaktivoval, což znamená, že nemůže způsobit onemocnění.

Společnosti Sinovac, Sinopharm a Bharat Biotech používají k inaktivaci viru SARS-CoV-2 ve svých vakcínách chemickou látku zvanou beta-propiolakton. Chemická látka modifikuje genetický materiál viru.

Inaktivované vakcíny COVID-19 nemohou způsobit COVID-19, protože virus sám o sobě nemůže kopírovat.

Tento typ vakcíny neprodukuje tak silnou imunitní reakci jako některé jiné a výsledná imunita nemusí trvat tak dlouho. Sinovac, Sinopharm a Bharat Biotech používají adjuvans ve svých vakcínách COVID-19 k vyvolání silnější imunitní odpovědi.

Aby byla zajištěna dlouhodobá imunita, může být nutné po podání inaktivované vakcíny COVID-19 obdržet posilovací dávky.

Zdroj: medicalnewstoday.com
Obrázek: Doctor vector created by freepik - www.freepik.com

Podobné články

1 Komentářů

uluveojisi

uluveojisi

před 5 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Qimodzoco <a href="http://slkjfdf.net/">Aupidef</a> ocq.adjq.kickback.cz.rlr.rx http://slkjfdf.net/

Reply

Napište komentář