Jak aplikace pro doručování vytvořily

Foto: Unsplash

Jak aplikace pro doručování vytvořily "Netflix objednávání jídla"

Manželé Emre Uzundag a Yonca Cubuk tvrdí, že nyní "žijí svůj malý sen", a to díky aplikaci na rozvoz jídla.

Turecký pár se v roce 2020 přestěhoval do New Yorku a kvůli koronaviru uvízl ve svém malém bytě v Brooklynu.

Stýskalo se jim po domově, a tak začali vařit stále více tureckých jídel, aby se lépe vyrovnali se stresem z uzavření. "Což byla během pandemie psychická nutnost," říká paní Cubuk.

Poté začali vařit jídla pro přátele ve městě a paní Cubuk říká, že ohlasy byly neuvěřitelně pozitivní.

"Začali nám říkat, že bychom z toho měli udělat kariéru."

Přestože ani jeden z dvojice předtím nepracoval jako profesionální kuchař, loni se rozhodli, že se do toho pustí, a přihlásili svůj podnik do nové aplikace na rozvoz jídla s názvem Woodspoon.

Zatímco mezi velkými aplikacemi pro doručování, jako jsou Just Eat, Deliveroo, Uber Eats a DoorDash (největší v USA), je nyní mnoho velkých restauračních řetězců, obchodní model společnosti Woodspoon je zcela odlišný.

Byla spuštěna na začátku roku 2020 s cílem propojit domácí kuchaře - lidi, kteří vaří doslova v kuchyni ve svém domě nebo bytě - se zákazníky, kteří chtějí čerstvé domácí jídlo s sebou, a ne něco z restauračního řetězce.

Objednávku provedete prostřednictvím aplikace Woodspoon, která odešle údaje příslušnému domácímu kuchaři. Po uvaření jídlo vyzvedne a doručí řidič společnosti Woodspoon.

Ačkoli je zatím k dispozici pouze v newyorské čtvrti Brooklyn a v současné době má více než 120 kuchařů, plánuje se její rozšíření.

BanBan Anatolian Home Cooking Emreho Uzundaga a Yoncy Cubuk je nyní k dispozici prostřednictvím aplikace čtyři dny v týdnu, zatímco zbývající tři dny pracují na nových receptech. Paní Cubik říká, že jsou tak vytížení, že nedávno museli pracovat na čtvrtém výročí své svatby.

Díky společnosti Woodspoon však nemusí vynakládat náklady na pronájem komerčních prostor.

"Woodspoon nám dává platformu a hlas, abychom mohli vyprávět svůj příběh," dodává. "A jsme víc než jen kebab a pilaf [pokrm z rýže]... naše nejprodávanější jídla jsou čočková polévka a dušený pomerančový špenát, obě jsou vegetariánská, to druhé je veganské."

New Tech Economy je seriál, který zkoumá, jak technologické inovace utvářejí nově vznikající ekonomické prostředí.

Spoluzakladatel společnosti Woodspoon, Lee Reschef, říká, že zahájení prodeje ve stejnou dobu jako začátek pandemie se ukázalo jako užitečné. "Měli jsme to štěstí, že jsme pomohli mnoha zaměstnancům restaurací, kteří potřebovali najít nový zdroj příjmů," říká.

Než společnost Woodspoon přijme domácí kuchaře, musí se prokázat školením o bezpečnosti potravin a společnost vyšle někoho, aby provedl kontrolu jejich kuchyně.

Kuchaři musí rovněž zaregistrovat svůj podnik u příslušného místního úřadu a podrobit se úředním testům hygieny potravin.

Zatímco společnost Woodspoon se v současné době zaměřuje na expanzi do USA, tento koncept by mohl fungovat i ve Velké Británii, kde je legální provozovat potravinářský podnik i z obytných nemovitostí.

Vzhledem k tomu, že pandemie na dlouhou dobu uzavřela restaurace, zažily aplikace pro rozvoz jídel s sebou v posledních dvou letech boom. Největší britská společnost Just Eat dosáhla v roce 2020 tržeb ve výši 725 milionů liber, což je o 42 % více než v roce 2019, zatímco tržby společnosti DoorDash vyskočily více než trojnásobně na 2,9 miliardy dolarů (2,1 miliardy Kč).

Přestože mnozí z nás tyto typy aplikací používají stále častěji, lidé často uvádějí jednu nespokojenost - nelze si objednat jídlo z více restaurací najednou a nechat si doručit všechna jídla společně.

To se však nyní mění a tuto službu začíná nabízet malý, ale rostoucí počet aplikací.

Jednou z nich je americká aplikace Go By Citizens, kterou provozuje skupina C3 zaměřená na restaurace a jídla s sebou. Umožňuje svým zákazníkům objednávat z několika jejích značek najednou, například Umami Burger, Krispy Rice, Cicci di Carne a Sam's Crispy Chicken.

Aby bylo zajištěno, že všechna jídla budou uvařena a připravena k rozvozu ve stejnou dobu, provozuje společnost C3 po celých Spojených státech 800 takzvaných "temných" nebo "duchovních" kuchyní - skladů, kde se pod jednou střechou nachází několik kuchyní, které připravují pouze jídla určená k rozvozu.

"Naše aplikace umožňuje zákazníkům vybírat si a seskupovat své oblíbené položky menu z celé řady značek C3 v rámci jedné objednávky," říká výkonný ředitel společnosti C3 Sam Nazarian. Popisuje ji jako "Netflix pro objednávání jídla".

Kromě značek C3 zve společnost do svých kuchyní duchů a technologické platformy i další restaurace a potravinářské podniky, včetně kalifornské Soom Soom Fresh Mediterranean a floridské Cindy Lou's Cookies.

Americká společnost Kitchen United, která se zabývá kuchyní duchů, nyní prostřednictvím své aplikace Kitchen United Max umožňuje svým zákazníkům objednávat si jídlo z několika různých značek restaurací najednou.

"Vše je doručeno nebo k vyzvednutí ve stejnou dobu a na stejný účet," říká Michael Montagano, výkonný ředitel společnosti Kitchen United. "Takže pokud si někdo v domácnosti přeje sushi a jiný pizzu, je to zcela možné."

Kitchen United Max je k dispozici v 10 pobočkách v USA a dalších osm se v současné době připravuje.

Ve Spojeném království provozuje Deliveroo také řadu temných kuchyní, tzv. Deliveroo Editions, kde si mohou podniky nabízející jídlo s sebou zřídit prodejnu bez nájemného. Mluvčí společnosti Deliveroo však potvrdila, že v současné době se jídlo z každé nabídky musí stále objednávat zvlášť prostřednictvím její aplikace.

Ať už se jedná o zaměření na domácí kuchaře, nebo o možnost objednat si z více restaurací najednou, zvyšuje neustálý růst aplikací pro rozvoz větší tlak na fyzické restaurace a restaurace s jídlem s sebou, které už tak bojují o přežití?

Britský kritik jídla a restaurací Andy Hayler říká, že pro některé lidi může být nepříjemné, že aplikace umožňuje objednávat jídlo ze dvou nebo více restaurací najednou.

"Kdybych viděl jídelní lístek, který nabízí dvě až tři různé věci, naznačovalo by mi to, že se jedná o nějakou obecnou cateringovou společnost, která vyrábí průmyslové potraviny," říká.

Pan Hayler dodává, že některé potraviny, jako například kari, jsou vhodné pro rozvoz. Zatímco jiná jídla, jako například francouzská a japonská kuchyně, mají s donáškou problémy, protože se předpokládá, že pokrmy budou dobře prezentovány na talíři v restauraci, a ne že se budou rozbíjet při přepravě v plastovém obalu.

"Polovina zážitku [z francouzských a japonských restaurací] spočívá v pohledu na jídlo," říká.

Zdroje: cnet.com, Unsplash.com

Podobné články

9 Komentářů

isanubetaj

isanubetaj

před 10 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Wowaki <a href="http://slkjfdf.net/">Airoyefuj</a> jph.ddpr.kickback.cz.gcw.yp http://slkjfdf.net/

Reply
emauriwetiv

emauriwetiv

před 9 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Ajixiv <a href="http://slkjfdf.net/">Iyooyodok</a> hpy.bpxr.kickback.cz.rha.qd http://slkjfdf.net/

Reply
apolojobo

apolojobo

před 4 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Izaleeg <a href="http://slkjfdf.net/">Eqoawoz</a> jis.fhjc.kickback.cz.wpz.tk http://slkjfdf.net/

Reply
ojoseqeky

ojoseqeky

před 4 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Uvutaoga <a href="http://slkjfdf.net/">Exabesav</a> bve.uwoz.kickback.cz.utr.cf http://slkjfdf.net/

Reply
arubija

arubija

před 4 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Ximdoxop <a href="http://slkjfdf.net/">Erokoihaq</a> fwb.zagx.kickback.cz.pvg.xg http://slkjfdf.net/

Reply
ukuaruqog

ukuaruqog

před 4 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Odagwize <a href="http://slkjfdf.net/">Ohocodop</a> yuy.dmta.kickback.cz.coi.mu http://slkjfdf.net/

Reply
ufatiwamlaqfi

ufatiwamlaqfi

před 4 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Eowuwoman <a href="http://slkjfdf.net/">Avagnaa</a> jgb.rlza.kickback.cz.iqd.ix http://slkjfdf.net/

Reply
vawizsajdit

vawizsajdit

před 4 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Ayozuxi <a href="http://slkjfdf.net/">Qecunf</a> bny.puwz.kickback.cz.anb.si http://slkjfdf.net/

Reply
xaqoudoraar

xaqoudoraar

před 4 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Aqujov <a href="http://slkjfdf.net/">Evegabufe</a> laf.bsrz.kickback.cz.txh.ma http://slkjfdf.net/

Reply

Napište komentář