IS drží v obléhaném vězení v Sýrii stovky dětí

Foto: Unsplash

IS drží v obléhaném vězení v Sýrii stovky dětí

Rostou obavy o osud stovek dětí, které džihádističtí extremisté pravděpodobně drží v obléhaném vězení na severovýchodě Sýrie.

Ve věznici Ghwayran v Hasace, kterou ve čtvrtek napadli bojovníci Islámského státu (IS), se nachází téměř 850 dětí, což vyvolalo několikadenní boje.

V pondělí se podle bezpečnostních sil vzdalo asi 300 bojovníků ve věznici.

Od chvíle, kdy IS zahájil nájezd, aby se pokusil osvobodit vězněné bojovníky, bylo údajně zabito více než 150 lidí.

Ve věznicích spravovaných kurdskými úřady jsou drženy tisíce osob podezřelých z IS.

Kurdy vedená aliance Syrské demokratické síly (SDF), podporovaná koaličními silami pod vedením USA, bojovala proti skupině IS poté, co před několika lety ovládla velké části Sýrie a v březnu 2019 vyhlásila svou územní porážku.

Buňky IS však stále působí a podnikly řadu smrtících útoků proti bezpečnostním silám a civilistům.

Překvapivý útok více než 100 bojovníků IS na věznici vyvolal prudké boje uvnitř i vně zařízení, včetně leteckých úderů koalice vedené USA.

Britská monitorovací skupina Syrská observatoř pro lidská práva (SOHR) v pondělí uvedla, že při střetech ve věznici bylo od čtvrtka zabito 102 bojovníků IS, sedm civilistů a 45 kurdských příslušníků bezpečnostních sil a vězeňské stráže.

Dětská charitativní organizace OSN Unicef uvedla, že se obává o téměř 850 dětí, které jsou ve věznici v průběhu bojů zadržovány.

Uvedla, že bezpečnost dětí, z nichž některým bylo pouhých 12 let, byla "vážně ohrožena".

"S pokračujícími boji se zvyšuje riziko, že děti budou poškozeny nebo násilně naverbovány," uvedla a vyzvala k jejich propuštění.

Podle SDF se bojovníci IS ukrývali v ubytovně, kde žily stovky dětí, které byly zadrženy pro podezření z napojení na IS.

Uvedla, že jsou využívány jako "lidské štíty", a varovala, že "pokud budou děti zraněny, teroristé za to ponesou odpovědnost".

SDF uvedla, že její síly oblast kolem věznice uzavřely a že "bojovníci IS nacházející se v bráně věznice již nemohou uniknout".

Příbuzní dětí, které jsou ve věznici zadržovány, tvrdí, že byly zadržovány bez řádných důkazů a za odpor proti nucenému odvodu do SDF, uvedla tisková agentura AFP.

IS měl strategii násilného náboru dětí, včetně těch, které unesl, a jejich výcviku k provádění sebevražedných atentátů nebo zabíjení zajatců. Děti, které IS nazývá Kuby chalífátu, jsou drženy spolu s tisíci bojovníky IS z více než 50 zemí ve věznicích spravovaných Kurdy na severovýchodě Sýrie.

Podle SOHR bylo v přeplněném areálu v Ghwayranu umístěno 3 500 podezřelých členů IS včetně některých jeho vůdců.

Stovky džihádistů, kteří uprchli po útoku IS, byly znovu dopadeny, ale někteří jsou stále na útěku, uvedla agentura.

Zdroje: bbc.com, Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář