Futures na ropu po zákazu EU na ruskou ropu stoupají nad 118 dolarů

Foto: Unsplash

Futures na ropu po zákazu EU na ruskou ropu stoupají nad 118 dolarů

Ceny ropy v úterý vzrostly na úroveň, která byla naposledy zaznamenána v březnu, poté, co Evropská unie dosáhla dohody, která má do konce roku zakázat většinu ruské ropy.

Americké investory, kteří se vrátili z pondělního svátku Memorial Day, přivítala zpráva, že představitelé Evropské unie uzavřeli dohodu, která má potrestat Rusko za jeho invazi na Ukrajinu tím, že omezí jeho potřebu energetických aktiv této válčící země.

Zmenšené embargo se vztahuje na ruskou ropu dováženou po moři s dočasnou výjimkou pro dovoz dodávaný potrubím, který je nutný pro vstup Maďarska na palubu. EU uvedla, že dohoda se vztahuje na více než dvě třetiny dovozu ropy z Ruska a do konce letošního roku by měla omezit 90 % ropy z této země.

"I když ropa postoupila na úrovně, které vypadají zajímavě pro prodej vrcholu, pozitivní tlak je příliš silný na to, abychom v krátkodobém horizontu sázeli na korekci směrem dolů. Shortování ropy se stalo riskantní sázkou, protože po evropském zákazu se budují silnější argumenty pro další rozšíření zisků," uvedl Ipek Ozkardeskaya, senior analytik Swissquote Bank, v poznámce pro obchodníky.

Ozkardeskaya uvedl, že "neutuchající pozitivní tlak" na ceny ropy na obou stranách Atlantiku je znepokojující, a to i přesto, že údaje o inflaci v USA se zmírňují.

Pondělní údaje však ukázaly, že meziroční míra inflace v Německu v květnu vykázala nejvyšší hodnotu za posledních 50 let. Mezitím roční míra inflace v eurozóně v květnu opět zrychlila a dosáhla nejvyšší úrovně v historii. Podle prvního odhadu, který v úterý zveřejnil statistický úřad Evropské unie Eurostat, se spotřebitelské ceny v eurozóně v květnu meziročně zvýšily o 8,1 % po dubnovém růstu o 7,4 %.

Předstihová cena ropy Brent za červenec vzrostla tento měsíc o více než 11 %, červencová cena ropy West Texas Intermediate o 9,9 %. Podle Dow Jones Market Data to bude znamenat šestý měsíční nárůst v řadě a nejdelší měsíční sérii pro každou z nich od dubna 2011. Pro každou z nich je to také největší měsíční nárůst od ledna.

Ceny podpořily také zprávy o zmírnění restrikcí v Číně, která je největším světovým dovozcem ropy. Šanghajské úřady uvedly, že ve středu podniknou zásadní kroky k opětovnému otevření po dvouměsíční výluce COVID-19 v největším městě země. Peking v neděli zmírnil pandemická omezení a prohlásil, že nedávná epidemie je pod kontrolou.

Údaj zveřejněný v úterý ukázal, že aktivita čínských továren a sektoru služeb se v květnu zlepšila, ačkoli celkově ukazatele stále vykazují pokles ekonomické aktivity, protože se země potýká s výlukou kvůli COVID.

Ropa roste před čtvrtečním virtuálním setkáním Organizace zemí vyvážejících ropu a nečlenských zemí včetně Ruska, na kterém se budou projednávat plány těžby. Očekává se, že kartel dodrží dohodu o těžbě ropy dohodnutou v loňském roce a zvýší červencové produkční cíle o 432 000 barelů denně.

Nejvyšší páteční hodnota amerického benchmarku za více než 11 týdnů přišla v době, kdy o víkendu Memorial Day začala letní řidičská sezóna a zásoby zůstávají na nízké úrovni. Před svátky činila průměrná maloobchodní cena běžného benzínu v USA 4,59 USD za galon), což je podle amerického Úřadu pro energetické informace nejvyšší cena očištěná o inflaci (reálná) od roku 2012.

Zdroje: https://www.marketwatch.com/story/crude-futures-hit-two-month-high-above-118-after-eu-ban-on-russian-oil-11653982870?mod=home-page , Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář